Wtorek, 27 października
Imieniny: Iwony, Sabiny
Czytających: 4702
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Przygoda ze szkłem i sztuką na placu Ratuszowym

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 1 lipca 2011, 18:40
Aktualizacja: Poniedziałek, 4 lipca 2011, 7:18
Autor: RED
Fot. RED
Na jeleniogórskim Rynku rozpoczął się dziś po południu Art. & Glass Festiwal. Jest okazja, aby z bliska zobaczyć, jak powstaje szkło artystyczne i ceramika. Można także posłuchać oryginalnej muzyki i uczestniczyć w widowiskach. Atrakcje przewidziano do niedzieli.

Przestrzeń Rynku i podcieni skupiła ludzi sztuki z Republiki Czeskiej i Polski. Nie tylko tych związanych z wyrobem szkła, lecz także z innymi dziedzinami ulicznej działalności twórczej, między innymi, muzyką.

Pojawili się też żonglerzy, plastycy oraz klowni. Swoją reprezentację „wystawił” Zespół Szkół Rzemiosł Artystycznych. Spore zainteresowanie wzbudził pokaz powstawania szklanych figur sporej wielkości. Można było zamówić sobie naczynie z „osobistym” grawerunkiem, zobaczyć, jak robi się witraże czy też obrazy z mozaiki szklanej. Była okazja do sportretowania się, czy to w formie karykatury, czy – bardziej tradycyjnie.

Czas umilali muzycy: po placu Ratuszowym niosła się twórczość „człowieka orkiestry”, który śpiewał, między innymi, brazylijskie samby. – Jestem Niemcem, ale współpracuję z Brazylią. Stąd taka muzyka – powiedział nam artysta.

Festiwal trwać będzie także przez kolejne dwa dni. Jutro natomiast spodziewany jest przyjazd ok. 60 samochodów zabytkowych, które przyjadą także na ulice okalające Rynek i – poza zaprezentowaniem się publiczności – odbędą kilka widowiskowych prób manewrów, podobnie, jak miało to miejsce w minionych latach. Najlepsze modele zostaną nagrodzone Pucharami Prezydenta. Spodziewany termin przyjazdu aut – to godz. 15.00 Ze względu na fakt, że Jelenia Góra będzie kolejnym punktem na trasie jutrzejszego przejazdu kolumny tych samochodów należy wziąć pod uwagę, że dokładny czas przyjazdu może się nieco różnić od planowanego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (26) Dodaj komentarz

~Eh... 1-07-2011 19:14
Bez sensowne wydanie pieniędzy ale i niech ludzie starsi się pobawią bo w jeleniej są już tylko starsi ludzie i nic dla młodych nie możemy zorganizować NUDA Panie i Panowie NUDA eh... ale co się dziwić stare sofy w UM i nikt im nie powie że ludzie młodzi CHCIELI BY MIEĆ COŚ CIEKAWSZEGO DO ROBIENIA .... zbędnie wydane pieniądze ...
~Sir Galahad 1-07-2011 21:23
Szkło artystyczne jest niby tylko dla starszych? Ludzie co z wami się dzieje? Wasze poczucie estetyki kończy się na spodniach szerokich w kroku? Sympatyczna impreza. Nic wybitnego. Nie oddaje wielkich tradycji regionu jeśli idzie o szkło artystyczne, ale jednak dobrze, że jest. Całkiem fajna sprawa. Z klimatem.
Piipi Jelonkowa 1-07-2011 22:27
~Cześi ..są ****FAJNI ! ... bo ozdobili pl.Ratuszowy swoimi RADOSNYMI szkiełkami !
~5-Tytan 1-07-2011 23:17
Ogromna szkoda , że w maszym regionie upadło wiele hut szkla oraz całe rzemiosło z tym związane też zamarły tradycje szklarskie - zostało tylko muzeum i dobrze płatne posady dla niemrawych władz miasta, że nie potrafiły tych tradycji i przemysłu szklarskiego utrzymać na biegu i dobrej tradycji cóż, takich mamy menadzerów za pieniadze podatników ,to mamy takie efekty rozwojowe i tradycje.To sa koszty poziomu demokracji i poziomu myślowego społeczeństwa, które wybieraja takich wodzów gospodarczych do działania na rzecz rozwoju , dlatego takie ludzie i całe spoleczeństwo mają efekty na jakie zasłuzyli co widać w naszym regionie..
~do ehhh 1-07-2011 23:18
mam 25lat i mnie i moich znajomych to interesuje, a nie mam ze szkłem nic wspólnego :P... no chyba ze ty masz 14lat i dla Ciebie jestem człowiekiem starym to OK... jednak jeśli tak jest to przypominam że są wakacje i to nie jest czas na dyskoteki dla dzieciaków.. ;P poczekaj do września...
~ 2-07-2011 7:47
Było/jest tam naprawdę fajnie. Przejść się, pooglądać, a nie pisać głupoty!!
~marco111 2-07-2011 8:56
Przy ul. Zgorzeleckiej na terenie Zrembu przy sklepie Ruck-Zuck jest fajne szkło artystyczne. Warto zajrzeć.
~gość24 2-07-2011 11:07
Komentarz 23:18.Jeżeli Pana takie rzeczy interesują to w sieci stron na ten temat, sklepów i blogów jest mnóstwo. Jest to nic innego jak żywa reklama, czysty interes - nie żadna rozrywka, szczególnie dla ludzi młodych.Pan prezydent niech się przyszykuje na ostrą jazdę młodzieży w tym sezonie.ZHP? ODK? Teatr?Plastyka?Obrazy?Szkło?.Rozumiem umiłowanie do sztuki, ale równie ważne są pokolenia.Kultura dzieli się również na muzyczną.Proszę więc nie pisać, że czas na dyskoteki jest od września.Może dla Pana.Politycy tego miasta nie zwracają uwagi na młodzież, wciskają tanią szklaną ciemnotę, to odbije się na terroryzowaniu miasta.I nie będzie szkła na placu, tylko wokół zdewastowanych budek.Wakacje to czas rozrywki, nie intelektualnej zadumy "To be, or not to be" -Williama Shakespeare'a.
~Sir Galahad 2-07-2011 14:08
"gość24" czym ty się szczycisz? Schamieniem? Z tego czynisz atut? "Szklana ciemnota", bo chamidło z "Wyższej uczelni" nie umie docenić? Dla Ciebie to jest żadna rozrywka, bo masz niski kapitał społeczny i kulturowy. To zgoda. Ale nie mierz swoją miarką całego społeczeństwa. Teatr i plastyka ci się nie podobają to nie korzystaj. A William Shakespeare i teatr elżbietański to owszem przede wszystkim rozrywka ludyczna, a dopiero potem "intelektualna zaduma". Młodzież JG chamieje i to jest smutne. Jakoś we Wrocławiu młodzi ludzie organizują się np. wokół Nowych Horyzontów,to samo w Kazimierzu. A u nas? "marne szkło", agresja schamiałych ćwoków. Nachlać się po "sesji", awanturować, opluć radiowóz i straszyć matką radną. A winne są oczywiście "władze"...
~Sir Galahad 2-07-2011 14:19
Jeżeli ktoś agresją werbalną reaguje na szkło artystyczne, czy teatr czy sztuki plastyczne to czy ten ktoś wart jest animowania mu jakiś wydarzeń? Bo o jakie mu może chodzić? Koncert niebiletowany, za kasę miasta. To wtedy on być może nie będzie demolował, bo tak to będzie, bo ktoś z ratusza ma mu organizować czas... Młodzież z całej Polski jakoś potrafi być aktywna: konwenty fantastyki, larpy, festiwale i przeglądy filmowe, festiwale komiksu, rajdy turystyczne i wiele, wiele innych.A dobra muzyka jest biletowana (vide Open'er). Problem, że chamówek by nie docenił setlisty Open'era, bo to electrofani z Baniaków... U nas postawa roszczeniowa i schamienie. To jest cholernie smutne. To postponowanie wszystkiego co się dzieje w mieście, i ta duma z kulturowej degradacji jednostek. Niesamowite.
~Jeloneczka 2-07-2011 15:11
~Sir Galahad - samo sedno... niestety... Jedyne pocieszenie, że "komentatorzy-kontestatorzy" to nie cała młoda Jelenia Góra... :]
kazimierzp 2-07-2011 15:51
W latach sześćdziesiątych kiedy w muzyce po śpiewie bell canto, rocku wchodziły: big beat, twist, hully gully, madison... Młynarski napisał takie słowa piosenki: "ludzie to lubią, ludzie to kupią, byle na chama byle głośno, byle głupio..." wydawało mi się, czego on się czepia. Minęło od tego czasu "kilka" lat, ja z nastolatka przeistoczyłem się w bardzo poważnie wyglądającego człeka i czytam te powyższe dywagacje! Do jakiego wniosku dochodzę? Że nic się nie zmieniło, młodszym wydaje się że ci starsi są zacofani, że nie rozumieją młodszych, że... A tak naprawdę: "wszystko już było,...,a świat się w kółko kręci, jak gdyby, gdyby nic!"
~rezu 2-07-2011 19:23
a byłem w sobotę popatrzeć i nic prócz straganów z błyskotkami i ptaszkami rozmaitymi nie zobaczyłem, poza tym puchy niesamowite, aż wstyd tych Czechów tu zapraszać, to chyba da do myślenia, dla tych co takie imprezy organizują szkoda ludzi i pieniędzy,NUDA!!!
rymcycymcy 2-07-2011 21:50
Byłem tam zobaczyć, ale okazało się, że po 22.00 to już tylko szkło pod Kaligrafią można podziwiać ...ale za to z pięknym czeskim, złocistym ! ;) PS: Dzisiaj też tam wpadnę :)
~Sir Galahad 2-07-2011 22:13
Panie Kazimierzu Big Beat to po prostu prlowska nazwa muzyki rockowej:D A pamiętacie lata 90te? Mniej więcej połowa dekady. Czas świetności festiwalu teatrów ulicznych. I młodzież Jeleniej Góry (w tym piszący) cieszyła się na ten festiwal. Wszyscy chodzili na Plac Ratuszowy. Czy to liceum, czy to technikum czy zawodówka. I nikt nie szyderzył chamsko. Generalnie nawet młodzi ludzie przyjeżdżali do Kotliny na ten festiwal. Promocyjnie dla miasta i regionu przydał by się powrót do świetności teatrów ulicznych:)
~widze... 2-07-2011 23:00
Ale Muzeum Karkonoskie do bani! Te skrzywione pańcie jak za kare... Ludzie ! Koszmar i beznadzieja!
~ZadowolonaZImprezy 3-07-2011 14:32
Brawo! Bardzo fajna i ciekawa impreza. Oby więcej takich. Cieszę się, że komuś chce się pokazywać, że nie samymi serialami i tandetnym popem świat stoi.
~elcia 3-07-2011 17:27
promocja regionu pierwsza klasa:) jak by nie było pierwsze leśne wędrowne Huty Szkła w Sudetach - ba nawet w Karkonoszach powstały już wieki temu....:)
~Ciepliczanin 3-07-2011 17:42
A w dniach 8-9 lipca w Piechowicach odbędzie się "Kryształowy Weekend" w ramach miesiąca tradycji szklarskich.Mam nadzieję tam pójść i nie zastać tych malkontentów z powyższych opinii, którzy myślą tylko jak dowalić prezydentowi miasta Jelenia Góra. Nie ważne kto nim jest. Ważne aby dowalić. Tradycje naszych "działaczy" zawsze były takie same. Zróbcie to albo tamto. Co byście nie zrobili i tak wam dowalimy. Podpowiedź dla Prezydenta - gratis. Trzeba zrobić konkurs na pomysły i imprezy kulturalne. Co gawiedź chciałaby widzieć. Niech się wykażą i Ci młodzi i Ci starzy. Referendum można rozpisać w internecie, ankiety w szkołach. Trzeba tylko chcieć. To wcale nie musi kosztować wiele. A i warto zauważyć, że wokół Jeleniej Góry też są dobre imprezy i można o nich pisać a nawet reklamować.
~Eh... 3-07-2011 19:38
Szkło fajna sprawa ... lecz mi chodzi o jedna mała rzecz by wyjść w końcu na coś bardziej młodzieżowego a nie kulturalnego jak ostatnio się dowiedziałem artyści nie mają nic wspólnego z kulturą rzadko się zdarza by było inaczej jest parę wyjątków i miałem przyjemność poznać wspaniali ludzie ale trafiają się jeden na sto. najczęściej ludzie starsi |(czyli cała jelenia) obwiniają ludzi młodych których już tutaj prawie niema kiedyś wychodziłem do lokali w dużej paczce z 15-20 osób a teraz wszystko spier... stąd ja chcę coś normalnego normalną muzykę itd... albo inaczej jeżeli nie to dajcie mi pracę za minimum ... bym mógł jeździć do innych miast na imprezy by robić to samo co moi pozostali znajomi weekend Wrocław i tyle.
~mikki 3-07-2011 21:32
dobrze, że byłem tam wczoraj, bo dziś, to chyba masakra przez tę pogodę... a przy okazji całkiem fajne fotki z tego festiwalu są też tutaj: http://www.facebook.com/media/set/?set=a.158009520938960.41793.128833773856535
~goldfish 4-07-2011 5:58
a Ja widzę, że coraz częściej dzieją sie fajne rzeczy w Jelonce. Brawo ktokolwiek jest za to odpowiedzialny!!!
~wróżka 4-07-2011 6:27
Co dziadkom do szczęścia potrzeba. Pooglądać w TV stare filmy z czasów ich młodości i stare rzemiosło . Wszystko jest OK program kulturalny dla niesamowitej władzy staruszków. Najstarszy u władzy Sarzyński nie emerytowany 70 latek i reszta średnia wieku 50. Postawcie na Placu Ratuszowym ścianę do wdrapywania się na wysokości i sprawdźcie dziadkowie jakich fizycznie cienkich wnuków macie. Za niedługo fizycznie kręgosłup nie utrzyma tej dużej naszpikowanej nierzeczywistą informacją głowy wnuka od siedzenia przy komputerze. Boiska Tuskowe zamknięte , pływalni dostępnych za 2 zł na czas wakacyjny kryzysu zero .Rowerowe ścieżki dla bogatych ( cena roweru minimum 1.600 zł + 60 jajek w promocji. Za wszystko płać a pracy brak. Niedzielna wyjściówka 70-100 zł . Młodym pozostaje co? Piwko na Placu
~MK 4-07-2011 8:47
Do ~widze... - Na kilkadziesiąt podziękowań i pozytywnych spotkań marny jest ten komentarz o Muzeum Karkonoskim. Może zapytać dzieci, głównych zainteresowanych, czy podobały się warsztaty?Sądzac po uśmiechach-bardzo!A i trudno,by prowadzące na tyle godzin pracy miały przyklejony non stop uśmiech do twarzy.Dziękujemy wszystkim Dzieciom za przybycie:)zapraszamy za rok na kolejna już trzecią dobrą zabawę:)
~MK 4-07-2011 9:13
Do ~widze... - Na kilkadziesiąt podziękowań i pozytywnych spotkań marny jest ten komentarz o Muzeum Karkonoskim. Może zapytać dzieci, głównych zainteresowanych, czy podobały się warsztaty?Sądzac po uśmiechach-bardzo!A i trudno,by prowadzące na tyle godzin pracy miały przyklejony non stop uśmiech do twarzy.Dziękujemy wszystkim Dzieciom za przybycie:)zapraszamy za rok na kolejna już trzecią dobrą zabawę:)
~mieszkaniecJG 4-07-2011 11:07
Moja córka brała udział w darmowych warsztatach muzeum. Zaczęła od malowania obrazków i tak jej się spodobało, że wróciła jeszcze na pozostałe zajęcia. Przyniosła do domu na pamiątkę przycisk z soczewek i piękną bransoletkę z ko...lików. Fajnie i twórczo spędziła czas, pod dobrą opieką pań z muzeum. Jako rodzic bardzo dziękuję za takie warsztaty. Pozdrawiam wszystkich narzekających.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group