Poniedziałek, 6 lutego
Imieniny: Doroty, Pawła
Czytających: 4867
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Przyciąganie akordeonami

Poniedziałek, 12 czerwca 2006, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 12 czerwca 2006, 12:20
Autor: rylit, TEJO
Jelenia Góra: Przyciąganie akordeonami
Fot. rylit, Arek
Czołówka polskich młodszych i starszych akordeonistów pokazała w miniony weekend, co potrafi. W sobieszowskim kościele parafialnym zagrał Wrocławski Kwintet Akordeonowy, a przy pałacu Paulinum w Jeleniej Górze – Marcin Wyrostek, wirtuoz instrumentu z miechem.

Mocnym akordeonowym akordem zakończyły się w niedzielę XI Dni Sobieszowa.
Marek Królikiewicz, Sławomir Jabłoński, Amelia Golema, Michał Moc i Zbigniew Łuc, czyli Wrocławski Kwintet Akoredonowy, wykonali dla licznej publiczności zgromadzonej w zabytkowym wnętrzu kościoła parafialnego utwory Bacha, Mozarta, Mendelssohna oraz Griega.

W aranżacji na akordeon zabrzmiało to świetnie. Po raz kolejny zburzono mit, że ten instrument jest tylko atutem wiejskich zabaw i tanich weselnych kapeli. Za profesjonalizm i perfekcję akordeonistów nagrodzono owacją na stojąco.

Ukłonem w stronę organizatorów i młodych uczestników warsztatów, które odbyły się wcześniej w MDK „Muflon” było zaproszenie do wykonania jednego z utworów młodego i zdolnego akordeonisty, Przemka z Cieplic. Występ ten przyjęto z dużym aplauzem.

Z kolei w klimacie zabytkowego pałacu Paulinum w Jeleniej Górze popis akordeonowej wirtuozerii dał Marcin Wyrostek, jeleniogórzanin i laureat wielu konkursów krajowych i międzynarodowych.

To obecnie jeden z najlepszych polskich akordeonistów młodego pokolenia. M. Wyrostek jest absolwentem PSM II stopnia w Jeleniej Górze.
W repertuarze ma – obok transkrypcji utworów Jana Sebastiana Bacha (Preludium i Fuga G dur), Antonio Vivaldiego ("Zima" z cyklu "Pory roku") – utwory napisane oryginalnie na akordeon.
Gra także bardzo popularne ostatnio dzieła Astora Piazzoli oraz Ricarda Galliano.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group