Sobota, 3 czerwca
Imieniny: Leszka, Tamary
Czytających: 8403
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Przybywa cietrzewi

Niedziela, 7 listopada 2021, 5:57
Autor: WAC
Region: Przybywa cietrzewi
Fot. Nadleśnictwo Szklarska Poręba
Pracownicy Nadleśnictwa Szklarska Poręba w 2021 roku kontynuują realizację projektu „Czynna ochrona cietrzewia na gruntach w zarządzie Lasów Państwowych”. Jego celem jest uratowanie zagrożonej wyginięciem populacji tego ptaka w Karkonoszach i Górach Izerskich.

Program ratowania cietrzewi realizowany jest w okolicach Szklarskiej Poręby od 2017 roku. W całości finansowany jest ze środków Lasów Państwowych, które na ten cel zamierzają przeznaczyć ponad 30 milionów złotych. Głównym efektem projektu jest zasilenie żyjącej na wolności populacji tego ptaka osobnikami pochodzącymi z hodowli. W ostatnich trzech latach wysiedlono do natury 110 młodych cietrzewi, które wcześniej przebywały w wolierach adaptacyjnych stworzonych w enklawie na terenie Gór Izerskich. Teren, na którym znajdują się pomieszczenia dla ptaków został wcześniej przygotowany oraz ogrodzony i zabezpieczony pastuchami elektrycznymi wraz z fladrami w celu uchronienia młodych cietrzewi przed drapieżnikami.

Część wypuszczonych na wolność osobników leśnicy wyposażają w nadajniki GPS. Dzięki temu mogą zbierać informacje na temat miejsc ich bytowania oraz żerowania. Wiedzą też o przypadkach śmierci osobników.

Według szacunków - w Karkonoszach i Górach Izerskich żyje nie więcej niż 200 cietrzewi. Ptakom tym zagrażają nie tylko ssaki drapieżne, jak: lisy, kuny, jenoty czy szopy pracze. Zagrożeniem dla tych kuraków leśnych są także turyści, którzy wchodzą na obszary ich bytowania, zakłócają spokój ptaków podczas tokowania oraz niszczą ich gniazda.

Twoja reakcja na artykuł?

27
84%
Cieszy
3
9%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
6%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy szkoły chronią przed rówieśniczą przemocą, zapewniając uczniom bezpieczeństwo w tym względzie?

Oddanych
głosów
802
Tak
10%
Nie
85%
Nie wiem
5%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group