Wtorek, 31 stycznia
Imieniny: Jana, Marceliny
Czytających: 5553
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Przy muzeum... powstaje huta szkła

Czwartek, 7 lutego 2019, 8:45
Aktualizacja: Piątek, 8 lutego 2019, 14:46
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Przy muzeum... powstaje huta szkła
Fot. Przemek Kaczałko
Trwają prace przy budowie huty szkła przy Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze. Placówka kultury Urzędu Marszałkowskiego ma bardzo bogatą kolekcję szkła, a wkrótce będzie można poznać tajniki warsztatowe tworzenia niezwykłych dzieł.

Muzeum Karkonoskie realizuje wspólny projekt z miastem Novy Bor z Czech (kraj liberecki), w ramach którego w Jeleniej Górze powstaje "Laboratorium szkła" - znajdą się nim piec do wytopu szkła, warsztaty i narzędzia. W obiekcie będą się też odbywały wykłady oraz wystawa poświęcona powojennym losom huty w Szklarskiej Porębie.

Projekt ma za zadanie promowanie tradycji szklarskich w Karkonoszach. Te tradycje po stronie śląskiej, polskiej i czeskiej trwają nieprzerwanie od XIV wieku. Czeskie szkło ma się świetnie, a po naszej stronie została właściwie tylko Huta Julia w Piechowicach - powiedziała Gabriela Zawiła, dyrektor Muzeum Karkonoskiego. - Chcemy pokazywać przede wszystkim techniki historyczne obróbki szkła - podkreśliła szefowa placówki przy ul. Matejki w Jeleniej Górze.

Jak zapowiada dyrektorka, pod koniec lipca 2019 r. rozpoczną się działania "miękkie" - będą warsztaty, wykłady i inne wydarzenia.

Wykonawcą robót budowlanych jest firma Solar System sp. z o.o. z Jeleniej Góry, wartość inwestycji to niemal 1,5 mln zł. Termin zakończenia prac przewidziany jest na 29 marca 2019 r. Póki co, nie udało się rozstrzygnąć przetargu an dostawę wyposażenia (maszyn, urządzeń, narzędzi, itp.) - w pierwszym podejściu nie wpłynęła żadna oferta. W sumie polska część projektu ma kosztować 2,3 mln zł.

W ramach polsko-czeskiego projektu, Novy Bor remontuje stary dom szklarski, gdzie znajdzie się Centrum Informacji Turystycznej oraz mała ekspozycja.

Projekt „Szlak szkła na polsko-czeskim pograniczu”współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska - Polska.

Twoja reakcja na artykuł?

10
48%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
5%
Nudzi
1
5%
Smuci
2
10%
Złości
7
33%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
960
Tak
20%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group