Sobota, 11 lipca
Imieniny: Karoliny, Olgi
Czytających: 5302
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Przerwany lot

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 17 kwietnia 2007, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 17 kwietnia 2007, 23:27
Autor: TEJO
Fot. Krzysztof Knitter
Wypadek na lotnisku Aeroklubu Jeleniogórskiego.

Awionetka lądowała awaryjnie we wtorek po południu na płycie lotniska przy ulicy Łomnickiej.
Jak się dowiedzieliśmy, załoga odbywała rekreacyjne loty stosunkowo nowym samolotem. Niedługo po starcie niespodziewanie w maszynie otworzyła się kabina.

Pilot trzymając jedną ręką pokrywę od kabiny okrążył lotnisko i podszedł do lądowania. Aby dokonać manewru musiał puścić właz do kabiny. Wówczas najpewniej samolot stracił sterowność i uderzył o płytę lotniska. Na szczęście umiejętności pilota pozwoliły na przeżycie jemu i pasażerowi.
Rozbity samolot kosztuje około stu tysięcy złotych.Prawdopodobną przyczyną zdarzenia była wada fabryczna maszyny.

Na miejscu interweniowało pogotowie ratunkowe i policja. Życiu lotników nie zagraża niebezpieczeństwo.

Jacek Musiał
dyrektor Aeroklubu Jeleniogórskiego
Samolot ultralekki WT9 Dynamic, pilotowany przez jego waściciela mieszkańca Opola kilkanaście minut po godzinie siedemnastej uległ uszkodzeniu podzczas manewru lądowania. Prawdopodobną przyczyną wypadku była utrata kierunku tuż przed przyziemieniem co spowodowało zetknięcie się z płytą lotniska trawesem w wyniku czego nastąpiło złamanie podwozia i uszkodzenie śmigła. Na miejsce zdarzenia wezwałem pogotowie, którego pracownicy stierdzili brak obrażeń zarówno u pilota jak i u pasażera .Pilot został poddany badaniu na obecność alkoholu w organizmie, która potwierdziła jego trzeźwość. W trakcie składania proceduralnych wyjaśnień pilot stwierdził że przyczyną powrotu na lotnisko (leciał na swoje macierzyste lotnisko )było niespodziewane otwarcie kabiny, niestety podzas fazy wyrównania bezpośrednio przed przyziemieniem nastąpiło dalsze otwarcie kabiny skutkiem czego była częściowa utrata sterowności, trawers samolotu i jego uszkodzenie. Po złożeniu wyjaśnień i zabezpieczeniu samolotu pilot wraz z pasażerem udali się w drogę powrotną do swojego miejsca zamieszkania. Przyczyny wypadku ustali powiadomiona Komisja Badań Wypadków Lotniczych Urzędu Lotnictwa Cywilnego

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~Aszta 17-04-2007 21:33
Widziałam tą awionetkę - fajna. Szkoda,że się rozbiła, ale dobrze, że nikomu nic się nie stało. Gratulacje dla pilota za umiejętności.
~grr 17-04-2007 21:34
dobrze ze to nie nowiutki i piekny diamond twin star o wartosci okolo 550tys dolcow...
~obserwator_1 17-04-2007 21:43
To te lekkie samolociki, ultra czy jakoś tam, zarejstorwane w kategori specjalny o znakach Y. Lub zarejestrowane w Czechach lub innych krajach dla wygody. Szkoda ludzi sprzętu dobrze że załodze nic się nie stało.
~marian 17-04-2007 22:48
tez ja widzialem hehehe POZDRO
~Jacek Musiał dyrektor Aeroklubu Jeleniogórskiego 17-04-2007 22:51
W uzupełnieniu mojej wypowiedzi. Najwyższe słowa uznania dla pogotowia, policji, straży miejskiej i strży pożarnej wszystkie służby były w niecałe pięć minut od mojego wezwania, bardzo diękuję Jacek Musiał
~widz 18-04-2007 1:10
,,,,Dobrze , ze to nie byl Mercedes ojca Rydzyka ,,,,,,Bogu dzieki
~hela 19-04-2007 0:43
bogu dzieki ze pilot i pasazer sa cali i zdrowi. to sie moglo zle skonczyc.
~grr 19-04-2007 12:29
to ULC bada tez takie przypadki? tzn wypadki samolotow niecertyfikowanych? pytam z ciekawosci...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group