Wtorek, 20 października
Imieniny: Ireny, Kleopatry
Czytających: 6873
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Przepis do złamania

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 12 kwietnia 2006, 0:00
Autor: Joanna, TEJO
Fot. TEJO
„Przechodź tylko na zielonym, dajesz przykład dzieciom” – tabliczki z takimi napisami pojawiły się niemal na każdym przejściu dla pieszych. Czy dzięki nim dorośli mieszkańcy Jeleniej Góry zaczęli postępować zgodnie z przepisami?

Sobota, godzina 11, przejścia dla pieszych na ulicy Wyszyńskiego, obok targowiska „Flora”. Dla pieszych – czerwone światło. To nic. Tłum ludzi przechodzi na czerwonym świetle, nie patrząc nawet w stronę jezdni. Pisk opon, dźwięk klaksonów nie robi na nikim żadnego wrażenia.

Wśród ludzi łamiących przepis przeważają osoby w średnim wieku i osoby starsze (najczęściej emerytki i rencistki z zakupami!). Na przejściu cierpliwie czekają nastolatkowie i dzieci.

Podobną sytuację zaobserwowaliśmy w środę przed południem na skrzyżowaniu ulic Wojska Polskiego i Wolności. Przy bardzo intensywnym ruchu i mimo czerwonego światła, przez jezdnię w ciągu pięciu minut przeszło kilka osób. Tam ten przepis łamany jest wyjątkowo często, a policja pojawia się raczej rzadko. Ludziom nie chce się czekać, aż po naciśnięciu przycisku włączy się zielone światło.

Pomysłodawcą i fundatorem tabliczek jest Mariusz Synówka, taksówkarz i społecznik. Jak powiedział podinp. Maciej Dyjach, naczelnik jeleniogórskiej drogówki, tabliczki przyczyniły się do zmniejszenia ilości potrąceń pieszych przez samochody. – Ale nierozważnych przechodniów wciąż nie brakuje – dodał.
Może warto zmienić ich treść: „Przechodź tylko na zielonym, dajesz przykład wszystkim?”

Ludzie często myślą, że są panami na przejściu dla pieszych. Ale nie zwalnia ich to od odpowiedzialności. – Jeśli pieszy wtargnie pod koła samochodu na zebrze, a auto porusza się z odpowiednią prędkością, winę za zdarzenie ponosi właśnie przechodzień – tłumaczą policjanci.
Zupełnie nieodpowiedzialnie zachowują się ci, którzy pokonują poza przejściami obwodnicę na Zabobrzu. Skracają sobie w ten sposób drogę do hipermarketu Carrefour. – Taki skrót może spowodować tragedię – przestrzega policja.

– Zachowujmy się jak dzieci. Popatrzmy w lewo, później w prawo i jeszcze raz w lewo, zanim przejdziemy przez jezdnię – radzi naczelnik Dyjach. Oczywiście przejście na czerwonym świetle jest złamaniem przepisów. Policja może ukarać winnych mandatem nawet do 500 złotych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~Piatek_13stego 12-04-2006 12:19
Przykro że nikt nie zwrócił uwagi na ,,trójkąt bermudzki,, -bankowa / matejki- tam piesi dokonują istnych cudów traktując przejścia dla pieszych jako dalsza część chodnika.Bardzo sporadycznie się zdarza że pieszy łypnie okiem na jezdnię.Nagminnie się zdarza że nalezy tego samego pieszego chonorować na każdym z tych pasów poieważ dzielny i dziarski piechór kroczy swą ścieżką z zapamiętaniem godnym podziwu i nie dopuszcza myśli że kierowca tez człowiek i swoje nerwy ma.
~guine 12-04-2006 12:38
Zauważyłem że wszystko zależy od punktu siedzenia- kiedy jadę autem to klne na pieszych którzy łażą po jezdniach jak święte krowy. Kiedy wrzucam napęd dwunożnym przeklinam kierowców którzy nie puszczają pieszych na pasach ;p
~zyrant 12-04-2006 14:04
Przechodzą na czerwonym, a przy mandacie za 250 zł. to zaczyna sie płacz bo nie będzie z czego zapłacić, szkoda że myślą o pieniądzach dopiero po fakcie.Może na tabliczkach powinien być napis; TYLKO NA ZIELONYM BO NA CZERWONYM CIĘ NIE STAĆ ( 250 zł) wtedy by nie było wymówek.
~Lincoln 12-04-2006 15:46
A ty skad te 250zl wytrzasnales? Czy po prostu policja zrobila Cie w jajo i zaplaciles?:>
~Hamster 12-04-2006 18:21
Tak sięz astanawiam, czy ktoś odpowiedzialny za te światła przy ulicy Wolności i Wolności stał kiedyś i czekał aż światło zmieni kolor po naciśnięciu przycisku? Ja ostatnio byłem dobroduszny - czekałem bo babcia z mała wnuczką czekały na światłąch - pomyślałem, nie będę dawał złego przykładu i stojąc przy przycisku wciskając go średnio co 10 sekund czekałem... z zegarkiem na ręku 5 minut. Babcia nie wytrzymała i sama przeprowadziła wnuczkę na czerwonym i o mało co nie zostały potrącone, a ja dalej stałem... i po następnych 2 minutach też złamałem przepis... Może ktoś się pofatyguje sprawdzić te światła i zsynchronizować. Tam jest wystarczający ruch, żeby światła zmieniały się automatycznie na obu jezdniach na zielone a nie na przycisk, który nie działa... Albo inne rozwiązanie - naprawić te czarodziejskie przyciski, bo zapewniam - te przy skrzyżowaniu Wolności i Wojska Polskiego NIE DZIAŁAJĄ!!!
~zyrant 12-04-2006 18:39
Lincoln--Art.90 lub 92$1 Kodeksu wykroczeń . Znak S-5 Swiatło czerwone dla pieszych.Mam nadzieje że nie masz prawa jazdy bo ze znajomościa Prawa Ruchu drogowego u Ciebie nie zadobrze.
~klama 12-04-2006 18:51
wydaje nasza wladza pieniadze na glupoty! taka tabliczka nikogo nie ruszy z reszta jest blad na tych tabliczkach bo przechodzac na czerwonym tez dajemy przyklad tylko zły! ;-)
~Lincoln 12-04-2006 20:48
zyrant - a co ma znajomosc PoRD do wysokosci mandatu? Prosze Cię bardzo: Taryfikator: KW 90 i 92$1 - Niestosowanie się do znaków drogowych dotyczących ruchu pieszych - 50zl. I gdzie masz te 250zl?
~mundurowy 12-04-2006 21:22
zyrant ma racje, w "aktualnym" taryfikatorze jest wyraźnie przedstawione 250 zł. światło czerwone. Lincoln----Jeśli masz przed sobą taryfikator to niewiem w czym masz problem.Przejdziesz na czerwonym to się przekonasz.
~Lincoln 12-04-2006 23:18
Mundurowy - mozesz wskazac ta pozycje? Powaznie pytam, bo ja mam niby aktualny i widze 50zl. Pozdro
~rycho 13-04-2006 13:56
Mundurowy,zyrant,mają całkowita racje co do wysokosci mandatu na czerwonym swietle na przejsciu dla pieszych.Wejdz w google i wpisz "taryfikator mandatów" i przekonasz się że Ci panowie mają rację.Jeszcze żeby kierowca mógł wystawiać mandaty to pieszy musiałby się zastanowic czy rzeczywiście ma pierszenstwo na przejsciach dla pieszych.Z drugiej strony za malo jest w JG przejsc podziemnych czy kladek nad jezdniami.Choćby przejscie na JPII.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group