Piątek, 20 maja
Imieniny: Aleksandra, Bazylego
Czytających: 5899
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Przekręcili dziewięć milionów złotych?

Poniedziałek, 17 listopada 2008, 8:07
Aktualizacja: Wtorek, 18 listopada 2008, 8:14
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Przekręcili dziewięć milionów złotych?
Fot. K. Piotrowski
Za miesiąc Sąd Rejonowy w Jeleniej Górze wyda wyrok w jednej z największych afer gospodarczych w regionie, w sprawie przeciwko siedmiu oskarżonym o działanie na szkodę państwa przy zarządzaniu i sprzedaży karpackiego szpitala pulmonologii dziecięcej. Zdaniem prokuratury wykorzystali moment i sprywatyzowali placówkę przejmując ją za bezcen.

W minionym tygodniu na ławie oskarżonych kolejny raz zasiedli ci, którym kontrola skarbowa przeprowadzona w 2002 roku przedstawiła znaczne nieprawidłowości w zarządzaniu i sprywatyzowaniu jednostki. Sprawa niebagatelna, bo chodzi o oszustwa na kwotę rzędu ponad dziewięciu milionów złotych.

Zarzut nadużycia uprawnień i niedopełnienia obowiązków czym działała na szkodę skarbu państwa, usłyszała m.in. Beata B., która od 14 listopada 2001 roku do 30 listopada 2002 roku pełniła funkcję likwidatora Samodzielnego Zakładu Zespołu Opieki Zdrowotnej – Centrum Pneumonologii Dziecięcej w Karpaczu.

Dopuściła ona wówczas do przetargu na sprzedaż środków trwałych jednego z obiektów ośrodka za trzysta tysięcy złotych. A rzeczywista ich wartość wyceniona przez rzeczoznawców powołanych przez urząd marszałkowski wynosiła nie mniej niż siedemset siedemdziesiąt tysięcy złotych.

W opinii oskarżyciela od 21 maja do 15 lipca 2002 roku wchodząc w porozumienie z Arturem Z., ówczesnym członkiem Zarządu Województwa Dolnośląskiego sprzedała budynki ośrodka o wartości niemal dziewięciu milionów złotych i grunty warte około trzech milionów spółce akcyjnej Centrum Pulmonologii i Alergologii, za kwotę niewiele ponad dwa miliony złotych. Obecnie w spółce Pulmonologii i Alergologii Beata B. jest wiceprezesem zarządu.

Kolejny zarzut: w 1998 roku sprawując funkcję dyrektora ds. ekonomiczno-eksploatacyjnych Centrum Pulmonologi Dziecięcej w Karpaczu wzięła dotację z PHARE w wysokości 100 tysięcy złotych na docieplenie dachów ośrodka i mimo że te prace nie zostały wykonane, podpisała ich odbiór.

Zarzuty oprócz Beaty B. i Artura Z. usłyszał również Tadeusz L., były dyrektor Centrum Pulmonologi Dziecięcej w Karpaczu i członek komisji przetargowej budynku o rzeczywistej wartości 777 008 złotych, a sprzedanego za 305 tysięcy. Odpowie on również za odebranie prac ocieplania dachu w 1998 roku, które nie zostały wykonane.

Za zaniżenie wartości ośrodka Centrum Pulmonologii w Karpaczu na ławie oskarżonych zasiada również Jan Ch., były główny księgowy państwowego ośrodka i obecny księgowy sprywatyzowanej Pulmonologii i Alergologii w Karpaczu.

Zarzuty działanie na niekorzyść skarbu państwa usłyszał również Igor W. obecnie zatrudniony w Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu, a od lutego do września 2002 dyrektor wydziału zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim. Miał on kierować i sprawować ogólny nadzór nad służbami zdrowia, a zgodził się na zaniżenie cen sprzedawanych nieruchomości.

Przy okazji śledztwa na jaw wyszły również wcześniejsze „przekręty”, w których pseudowykonawcy ocieplenia dachu i remontu budynków ośrodka pneumonologii wzięli pieniądze za zlecenie, ale pracy nie wykonali. Za to odpowie trzech pozostałych oskarżonych, Jarosław H., Roman K. i Łukasz Ł.

Pierwszy z nich to inspektor nadzoru budowlanego, który poświadczył wykonanie ocieplenia i modernizacji budynków Centrum Pulmonologii Dziecięcej, które w rzeczywistości nie zostało zrobione. Tym przyczynił się do wyłudzenia pieniędzy przez Łukasza Ł., prezesa firmy Hudraulik w wysokości około 500 tysięcy złotych, pozyskanych przez ośrodek z programów unijnych. Roman K. natomiast to były inspektor nadzoru budowlanego firmy Hydraulik, która miała wykonać zlecenie.

Kolejna rozprawa, podczas której być może oskarżeni usłyszą wyroki, odbędzie się 16 grudnia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (40) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group