Niedziela, 29 stycznia
Imieniny: Józefa, Franciszka, Zdzisława
Czytających: 9637
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Zgorzelec: Protest na pograniczu

Wtorek, 16 lutego 2021, 7:15
Autor: WAC
Zgorzelec: Protest na pograniczu
Fot. użyczone
W sobotę (13.02) na trójstyku granic Polski, Czech i Niemiec odbył się międzynarodowy protest ekologów zorganizowany przez Stowarzyszenia Ekologiczne EKO-UNIA i Fundację “RT-ON”.

Celem ekologów było zwrócenie uwagi na zagrożenia dla zdrowia stwarzane przez kopalnię odkrywkową i elektrownię Turów. Uczestnicy protestu zwracali uwagę, że Turów to druga najbrudniejsza elektrownia w Polsce. Jak informowali - w całej Europie tylko 6 elektrowni truje bardziej niż ta. Protestujący podkreślali też destrukcyjne działanie kopalni odkrywkowej i elektrowni na klimat, wody i środowisko. Przypominali problem drenażu wód gruntowych, który powoduje szkody we wszystkich trzech krajach.

Elektrownie węglowe we wszystkich naszych krajach: Niemczech, Czechach i Polsce powinny zostać zamknięte do 2030 r. – komentuje Katarzyna Kubiczek ze Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA. - Jest to zgodne z zaleceniami naukowców ONZ z Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC). Musimy powstrzymać narastającą katastrofę klimatyczną, utratę różnorodności biologicznej i pandemię. Kopalnia i Elektrownia Turów powinny zostać zamknięte jeszcze szybciej, aby region mógł skorzystać, podobnie jak inne regiony węglowe naszych 3 krajów, z unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.
Spalanie paliw kopalnych było w 2018 roku przyczyną 8,7 mln przedwczesnych zgonów na całym świecie – dodaje Kuba Gogolewski, koordynator projektów w Fundacji „Rozwój TAK – Odkrywki NIE”. - Tymczasem PGE ignoruje naukową wiedzę i próbuje przedłużyć wydobycie węgla z odkrywki i działanie elektrowni do 2044. Działa na szkodę okolicznych mieszkańców nie tylko poprzez negatywny wpływ na ich zdrowie, ale także uniemożliwiając dofinansowanie regionu turoszowskiego z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji - podkreśla.

Twoja reakcja na artykuł?

4
10%
Cieszy
13
33%
Hahaha
2
5%
Nudzi
0
0%
Smuci
12
31%
Złości
8
21%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (32)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
849
Tak
21%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group