Piątek, 2 maja
Imieniny: Anatola, Zygmunta
Czytających: 9550
Zalogowanych: 82
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Protest fizjoterapeutów

Piątek, 10 maja 2019, 6:04
Aktualizacja: Niedziela, 9 czerwca 2019, 5:08
Autor: WAC
Region: Protest fizjoterapeutów
Fot. użyczone
Od 7 maja w całym kraju trwa protest zorganizowany przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Fizjoterapii. Oprócz podwyżek domagają się oni zmian w systemie wyceniania zabiegów przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W akcji biorą też udział placówki medyczne z Jeleniej Góry i regionu.

Akcja protestacyjna rozpoczęła się w ostatni wtorek, kiedy to pięć tysięcy fizjoterapeutów z 450 placówek medycznych oddało krew w ramach akcji "Fizjoterapeuci-pacjentom", jednocześnie biorąc dzień wolnego z pracy. Od środy rehabilitanci i masażyści prowadzą tzw. strajk włoski. Polega on na tym, że przyjmując pacjentów szczegółowo przestrzegają procedur, również w zakresie prowadzonej dokumentacji wymaganych przez NFZ. Spowolnia to przyjmowanie pacjentów, a w dłuższej perspektywie może wydłużyć, już dość znaczne kolejki oczekujących na zabiegi. W przypadku braku reakcji rządu na ich postulaty, protestujący zapowiadają rozpoczęcie strajku głodowego.

W akcji protestacyjnej biorą udział między innymi: fizjoterapeuci z Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej, Szpitala MSWiA, Uzdrowiska Cieplice oraz Szpitali Bukowiec i Wysoka Łąka - mówi przewodniczący oddziału terenowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii Wojciech Mikołajczyk. - Oprócz postulatów płacowych, czyli podwyższenia wynagrodzeń o 1600 złotych, także innym grupom zawodowym, które do tej pory nie dostały podwyżek np. diagnostów laboratoryjnych, domagamy się zmian w systemie wyceny świadczeń z zakresu fizjoterapii stosowanego przez NFZ. Dla przykładu stawka, jaką płaci NFZ za masaż to 6,20 zł, co nijak się ma do cen rynkowych tych zabiegów.

Mimo pewnych niedogodności, protest spotyka się z reguły z przychylnym odbiorem i zrozumieniem wśród pacjentów
To kpina, że zarabiają oni tak mało za tak ciężka pracę - mówi pani Teresa, czekająca na zabiegi w jeleniogórskim szpitalu. - To przecież oni stawiają nas, pacjentów w w przenośni, a często w rzeczywistości na nogi. Skoro inni dostają podwyżki, to im też się one należą - podkreśla.

Twoja reakcja na artykuł?

21
44%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
2%
Nudzi
4
8%
Smuci
3
6%
Złości
19
40%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy zawsze masz gdzie zaparkować pod swoim blokiem czy domem?

Oddanych
głosów
398
Tak, nigdy nie mam z tym problemu
33%
Tak, choć czasami muszę dłużej szukać miejsca
15%
Nie, prawie nigdy nie ma wolnego miejsca w pobliżu, parkuję pół kilometra dalej
26%
Różnie, to zależy od pory dnia
26%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Opona – Jak genialny wynalazek zmienił świat
 
Rozmowy Jelonki
Co zrobić ze zwierzakiem na majówkę?
 
Koszykówka
Dokonały tego... Złote dziewczyny z Jeleniej Góry!
 
Piłka nożna
Snajper znów trafia, Karkonosze z 3 punktami
 
112
Policjanci uratowali psa z rozgrzanego auta
 
Aktualności
Hobby horsing galopuje do Jeleniej Góry
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group