Czwartek, 9 lutego
Imieniny: Apolonii, Cyryla
Czytających: 8697
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Prestiżowy egzamin w I LO

Czwartek, 26 listopada 2020, 12:02
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Prestiżowy egzamin w I LO
Fot. Przemek Kaczałko
W I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego odbywa się egzamin DSD z języka niemieckiego. To wyjątkowa okazja, aby w czasie pandemii - w szkole pojawili się uczniowie, gdyż musi być on przeprowadzony stacjonarnie. W jeleniogórskiej placówce do egzaminu podeszło 12 uczniów.

Certyfikat językowy DSD (Deutsches Sprachdiplom) jest egzaminem z języka niemieckiego przeznaczonym dla uczniów szkół zagranicznych przeprowadzanym na mocy porozumienia z Ministerstwem Kultury RP. Egzamin DSD na poziomie I i II zdają uczniowie z poszerzonym programem języka niemieckiego. DSD II, który zdają uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Jeleniej Górze jest dowodem znajomości języka niemieckiego na poziomie B2, względnie C1 i potwierdza umiejętności językowe niezbędne przy rekrutacji na uniwersytety w Niemczech. W Polsce programem jest objętych ok. 100 szkół, w tym popularny Żerom ze stolicy Karkonoszy.

Szkoła funkcjonuje w formie zdalnej, ale niektóre prace nadal działają w formie tradycyjnej, np. egzamin na certyfikat językowy DSD i nie może to się odbyć online - powiedziała Małgorzata Kozińska, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Jeleniej Górze.
Nie było łatwo, bo od marca pracujemy inaczej, ale mam to szczęście, że pracuję w grupach certyfikatowych - młodzi ludzie dążą do tego, aby osiągnąć certyfikat - wyznała Jolanta Paszowska, wicedyrektor I LO, nauczycielka niemieckiego. - Oprócz umiejętności językowych muszą mieć wiedzę odnośnie dziedzin życia - pandemię też musieliśmy przepracować - dodała nauczycielka.

Uczniowie podchodzący do egzaminu mieli różne motywacje. Część planuje studia za naszą zachodnią granicą, a inni potrzebują znakomitej znajomości języka niemieckiego w rozwijaniu pasji, pracy i w innych działaniach.

Chciałabym studiować w Niemczech, dlatego podeszłam do egzaminu. To daje duże możliwości na przyszłość - powiedziała Maja Piotrowicz, która najbardziej obawia się części pisemnej, ale wierzy, że będzie dobrze.
Niemiecki jest w naszym regionie bardzo istotny, chociażby ze względu na liczne partnerstwa kulturalne i w moim przypadku to najżywszy aspekt tego, że język niemiecki jest mi potrzebny, ponieważ biorę udział w licznych projektach polsko-niemieckich. Możliwości tej szkoły przekonały mnie, aby już w gimnazjum tutaj przyjść i w programie DSD jestem już 6 lat - widzę tego wymierne skutki, jestem w stanie porozumiewać się z Niemcami ,z którymi współpracujemy - powiedziała Monika Mielniczuk, uczennica Żeroma. - W przypadku nauki języka - szczególnie w programie DSD - przygotowania trwały tak długo, że utrudnienia od marca z powodu pandemii nie wpłynęły na nas bardzo mocno. Wydaje mi się, że podołaliśmy i nasza nauczycielka - pani Paszowska, bardzo świadomie nas przygotowała - dodała M. Mielniczuk.

Przyjazd na egzamin sprawił, że po długiej przerwie część uczniów i nauczycieli mogła się ponownie spotkać w szkolnych murach.

Nie mieszkam w Jeleniej Górze, więc fajnie zobaczyć znajomych po takim czasie i wspieramy się w tym ważnym dniu - wyznała M. Piotrowicz. - Sytuacja jest niecodzienna, ale miło jest wrócić do szkoły - dodała M. Mielniczuk.

Egzamin składa się z części pisemnej (rozumienie tekstu czytanego, rozumienie ze słuchu i wypowiedź pisemna) oraz ustnej, która zaplanowana jest na 21 stycznia 2021 r. Wyniki będą znane pod koniec marca, a rozdanie certyfikatów odbywa się w Konsulacie Generalnym we Wrocławiu.

Twoja reakcja na artykuł?

27
87%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
6%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
3%
Złości
1
3%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group