Czwartek, 11 sierpnia
Imieniny: Lecha, Zuzanny
Czytających: 3535
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Premiera “Prezentu urodzinowego” u Norwida

Środa, 2 czerwca 2021, 11:30
Autor: Manu
Jelenia Góra: Premiera “Prezentu urodzinowego” u Norwida
Fot. Archiwum Teatru
W jeleniogórskim Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida – Jerzy Bończak przygotowuje pełną zwrotów akcji i nieprawdopodobnych zbiegów okoliczności komedię “Prezent urodzinowy” (tytuł oryginalny: “Birthday Suite”) autorstwa angielskiego dramatopisarza Robina Hawdona w przekładzie Elżbiety Woźniak. Premierę zaplanowano na 12 czerwca (w sobotę) o godz. 19.00.

Jak wieść niesie, sztuka “Prezent urodzinowy” od ponad dwóch dekad gości na afiszach w całej Europie. Jej autor, Robin Hawdon (rocznik 1939), to jeden z najpopularniejszych autorów angielskich komedii i fars (“Wieczór kawalerski”, “In flagranti”, “Jak na wulkanie”, “Lewe interesy”, “Bóg i Stephen Hawking” czy “Weekend z R.”). Jego sztuki wystawiane są na całym świecie, i na wielu festiwalach, m.in. w Edynburgu. Przez blisko dwadzieścia lat był aktorem, zanim w 1983 porzucił jednak karierę aktorską, by skoncentrować się na pisaniu i reżyserowaniu. Występował w teatrach West Endu, a także w filmie i telewizji, w tym “Dzień, w którym Ziemia stanęła w ogniu” (1961), “Dusza na sprzedaż” (1967), “Atak na Żelazne Wybrzeże” (1968) czy “Gdy dinozaury władały światem” (1970).

Akcja “Prezentu urodzinowego” rozgrywa się w hotelowym apartamencie. Na obchodzącego właśnie urodziny mężczyznę czeka pani do towarzystwa. Za jej usługi zapłacił przyjaciel jubilata. Ma nadzieję, że w ten sposób poprawi humor kumplowi, który niedawno rozstał się z żoną. To mają być niezapomniane urodziny. I z pewnością tak będzie, bo wkrótce się okazuje, że apartament hotelowy łączy się z drugim pokojem. Zza drzwi słychać znajome głosy. Ekscytujący wieczór we dwoje zaczyna przybierać nieoczekiwany obrót. Do tego we wszystko miesza się wścibski kelner.

Jerzego Bończaka, aktora, reżysera i producenta teatralnego, absolwenta Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie chyba nikomu szerzej przedstawiać nie trzeba. Zagrał w ok. 150 produkcjach filmowych i telewizyjnych, był reżyserem ponad 40 spektakli teatralnych. Poza tym w 2018 w jeleniogórskim Teatr im. Norwida wyreżyserował “Osiem kobiet” Roberta Thomasa.
Scenografię do jeleniogórskiego przedstawienia opracowała Klaudia Solarz, a kostiumy przygotował Sylwester Krupiński. Opracowanie muzyczne - Marian Szałkowski.

Grają: Marta Kędziora, Magdalena Kępińska, Jacek Grondowy, Piotr Konieczyński oraz Robert Mania.

Twoja reakcja na artykuł?

6
75%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
25%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group