Środa, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 5293
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA/KRAJ: Prawnik radzi

Środa, 18 marca 2009, 13:26
Aktualizacja: 13:29
Autor: mgierus
JELENIA GÓRA/KRAJ: Prawnik radzi
Mandat za wycieraczką

Czy można na kogoś nałożyć mandat policyjny, pozostawiając go za wycieraczką samochodu? – Jacek

Tak. Na podstawie przepisu art. 97 § 1 ust. 2 kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia funkcjonariusz uprawniony do nakładania grzywny w drodze mandatu karnego może ją nałożyć, gdy stwierdzi popełnienie wykroczenia naocznie pod nieobecność sprawcy albo za pomocą urządzenia pomiarowego lub kontrolnego, a nie zachodzi wątpliwość co do osoby sprawcy czynu. Tego rodzaju mandat może mieć charakter zaoczny, jednakże zgodnie z powołanymi przepisami powinien być zostawiony w takim miejscu, aby sprawca mógł go niezwłocznie odebrać.

Zakupy na odległość
Jakiś czas temu pisał Pan o braku możliwości zwrotu do sklepu nietrafionego prezentu. Czy na tej samej zasadzie nie mogę zrezygnować z zakupu w sklepie internetowym? – Ola

Z zakupu dokonanego na odległość, w tym również w sklepie internetowym może Pani zrezygnować bez podania przyczyny poprzez odstąpienie od umowy w terminie 10 dni od jej zawarcia. Podstawą w tym przypadku jest ustawa z dnia 02.03.2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności wyrządzonej przez produkt niebezpieczny (Dz.U. 2000, nr 22, poz. 271 ze zm.). Koszty odesłania towaru ponosi wówczas konsument. Chyba że nie jest to zwrot rzeczy, a jej reklamacja, która jeżeli zostanie uznana, to sprzedawca będzie zobowiązany do zwrotu kosztów przesyłki towaru. Przy zakupach na odległość warto jednak pamiętać o pewnych wyjątkach. Przepisy powołanej ustawy nie dotyczą bowiem inwestycji kapitałowych, ubezpieczeń, usług bankowych, aukcji internetowych i nieruchomości. Te umowy uregulowane są odrębnymi przepisami. Ponadto, nie można zrezygnować w ciągu 10 dni z takich umów, jak: umowa dotycząca turystyki, zakwaterowania, transportu, rozrywki, gastronomii; z usługi rozpoczętej za zgodą konsumenta przed upływem 10 dni; z zakupionych płyt CD, DVD, kaset video, audio, programów komputerowych po usunięciu ich oryginalnego opakowania; z produktu lub usługi wykonanej według indywidualnego zamówienia; z produktu, który ulega szybkiemu zepsuciu; z prenumeraty prasy; z usług w zakresie gier losowych i zakładów wzajemnych.

Podatek od spadku
Odziedziczyłam mieszkanie po swojej zmarłej w 2007 r. matce, ale spóźniłam się dwa dni z poinformowaniem o tym urzędu skarbowego i musiałam zapłacić niemały podatek, mimo że jako najbliższa rodzina spadkodawcy powinnam być z niego zwolniona. Termin, jaki miałam na to poinformowanie wynosił 30 dni od uprawomocnienia się postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku. Słyszałam, że od początku tego roku termin ten został wydłużony do 6 miesięcy. Czy w takim razie mogę liczyć na odzyskanie pieniędzy, które zabrał mi fiskus? – Maria K.

Niestety nie. Wprawdzie od 1 stycznia 2009 r. faktycznie obowiązujący przed tą datą miesięczny termin na powiadomienie urzędu skarbowego o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych w drodze dziedziczenia został wydłużony do 6 miesięcy. Odtąd, w przypadku nabycia spadku w drodze dziedziczenia, na podstawie znowelizowanego przepisu art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku. Niestety, sześciomiesięczny termin jest jednak stosowany tylko, gdy obowiązek podatkowy powstał po 31 grudnia 2008 r. Z opisanej przez Panią sytuacji wynika, że nie dochowując obowiązującego wówczas 30-dniowego terminu na poinformowanie fiskusa o nabyciu spadku, bezpowrotnie straciła Pani prawo do zwolnienia od podatku.

Mariusz Gierus – prawnik
Pytania z dopiskiem „Prawnik radzi” prosimy wysyłać na adres redakcji lub elektronicznie, na adres prawnik@jelonka.com

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group