Czwartek, 13 sierpnia
Imieniny: Diany, Heleny
Czytających: 5237
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Prąd z wysypiska

Wiadomości: Kotlina Jeleniogórska
Wtorek, 13 czerwca 2006, 0:00
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Składowisko odpadów w Siedlęcinie wkrótce zostanie zamknięte. Będzie jednak nadal pracowało. Jeszcze przez co najmniej kilkanaście lat zgromadzone tu odpady posłużą do produkcji energii elektrycznej – poinformowało Słowo Polskie Gazeta Wrocławska.

Składowisko jest już prawie wypełnione. Będzie zamknięte w przyszłym roku, a teren zostanie poddany rekultywacji.Zgromadzona tam przez wiele lat hałda śmieci posłuży do produkcji energii elektrycznej.

Według naukowców z jednej tony odpadów pochodzących z dużego miasta powstaje 200-250 metrów sześciennych gazu wysypiskowego. Składa się on w połowie z metanu, prawie 25-30 proc. dwutlenku węgla, azotu (10-20 proc. objętości) oraz 350 różnych gazów.
Metan i siarkowodór oraz gazy z grupy węglowodorowej mogą służyć jako paliwo napędzające generatory do produkcji prądu.

Biogaz – twierdzą specjaliści – zaczyna się wydzielać w dużych ilościach już po 4-5 latach od rozpoczęcia wykorzystywania wysypiska. Wtedy też można rozpocząć jego eksploatację do celów energetycznych. Jeszcze 25-30 lat po zakończeniu składowania na wysypisku śmieci biogaz może być wykorzystywany.
Niewielka elektrownia w Siedlęcinie działa już teraz.

– Produkujemy 100 MGWh miesięcznie. Gazu jest jednak na tyle dużo, że moglibyśmy wytwarzać dwukrotnie więcej prądu. Nie mamy żadnych problemów ze zbytem, energetyka chętnie go kupuje – mówi Roman Bronicz, właściciel elektrowni.

Jego firma ma podpisaną umowę na wydobycie biogazu do 2015 roku. By go uzyskać w hałdzie śmieci wierci się otwory i wkłada w nie dreny. Rurami gaz jest dostarczany do silników poruszających generatory.
Wykorzystanie biogazu ogranicza powstawanie samozapłonów na wysypiskach, zmniejsza się też zanieczyszczenie środowiska.

W Europie z nagromadzonych odpadów w wielu miejscach otrzymuje się energię. W Polsce wysypiska dymią i zieją ogniem. Samoistne pożary wybuchają na starych, niezabezpieczonych hałdach. Na tysiąc polskich wysypisk tylko ok. 50 z nich posiada instalacje do pozyskiwania gazu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~tomek.jg 13-06-2006 9:01
Wszystko fajnie, pięknie. Ale jak już te 350 gazów przejdzie przez turbinę to rozumiem, że jest i tak wypuszczanych do atmosfery!? Coś z tą ochroną środowiska to nie za bardzo.
~jajko 13-06-2006 11:15
tomek.jg a ty chciałbyś w sterylnych warunkach żyć? nieprzetrwałbyś nawet minuty
~troche sie znam 13-06-2006 11:29
Spaliny wytwarzane przy spalaniu gazu są najmniej trujace. wiec srodowisko na tym korzysta
~JPG 13-06-2006 12:02
A gdzie będzie nowe wysypisko ?
~do tomka.jg 13-06-2006 15:42
Jak byś chociaż troche wiedział o tym o czym piszesz to byś wiedział ze przy spalaniu smieci powstaje metan kilka naście razy gorszy dla środowsiska od dwutlenku węgla. Jest po prostu spalany z gazami i gazy są duzo mniej szkodliwe
~Patol 13-06-2006 16:21
Dajcie Tomaszkowi spokój! Chłop pewnie ze wsi jest albo tylko udaje. Szkoda że druga połowa tego gazu jest marnowana ;-/ Miasto z energetyką powinno złożyć się na budowę kolejnej elektrowni !!
~Tomex 13-06-2006 21:54
Wystarczy mieć troszke kaski i można sobie zbudowac coś takiego na wysypisku i zaraz EnergiaPRO kupywała by od nas energie czysty biznes tylko w naszym państwie ciężko odtwożyć jakąś działalność a jak już będzie przynosić duże zyski to cie zniszczą bo syn kuzyna brata szwagra od strony żony poprosił kogoś w naszej władzy o rozłożenie ciebie bo on to chce przejąć. :D

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group