Poniedziałek, 6 lutego
Imieniny: Doroty, Pawła
Czytających: 4091
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kotlina Jeleniogórska: Prąd z wysypiska

Wtorek, 13 czerwca 2006, 0:00
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Składowisko odpadów w Siedlęcinie wkrótce zostanie zamknięte. Będzie jednak nadal pracowało. Jeszcze przez co najmniej kilkanaście lat zgromadzone tu odpady posłużą do produkcji energii elektrycznej – poinformowało Słowo Polskie Gazeta Wrocławska.

Składowisko jest już prawie wypełnione. Będzie zamknięte w przyszłym roku, a teren zostanie poddany rekultywacji.Zgromadzona tam przez wiele lat hałda śmieci posłuży do produkcji energii elektrycznej.

Według naukowców z jednej tony odpadów pochodzących z dużego miasta powstaje 200-250 metrów sześciennych gazu wysypiskowego. Składa się on w połowie z metanu, prawie 25-30 proc. dwutlenku węgla, azotu (10-20 proc. objętości) oraz 350 różnych gazów.
Metan i siarkowodór oraz gazy z grupy węglowodorowej mogą służyć jako paliwo napędzające generatory do produkcji prądu.

Biogaz – twierdzą specjaliści – zaczyna się wydzielać w dużych ilościach już po 4-5 latach od rozpoczęcia wykorzystywania wysypiska. Wtedy też można rozpocząć jego eksploatację do celów energetycznych. Jeszcze 25-30 lat po zakończeniu składowania na wysypisku śmieci biogaz może być wykorzystywany.
Niewielka elektrownia w Siedlęcinie działa już teraz.

– Produkujemy 100 MGWh miesięcznie. Gazu jest jednak na tyle dużo, że moglibyśmy wytwarzać dwukrotnie więcej prądu. Nie mamy żadnych problemów ze zbytem, energetyka chętnie go kupuje – mówi Roman Bronicz, właściciel elektrowni.

Jego firma ma podpisaną umowę na wydobycie biogazu do 2015 roku. By go uzyskać w hałdzie śmieci wierci się otwory i wkłada w nie dreny. Rurami gaz jest dostarczany do silników poruszających generatory.
Wykorzystanie biogazu ogranicza powstawanie samozapłonów na wysypiskach, zmniejsza się też zanieczyszczenie środowiska.

W Europie z nagromadzonych odpadów w wielu miejscach otrzymuje się energię. W Polsce wysypiska dymią i zieją ogniem. Samoistne pożary wybuchają na starych, niezabezpieczonych hałdach. Na tysiąc polskich wysypisk tylko ok. 50 z nich posiada instalacje do pozyskiwania gazu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
224
Coraz lepiej
24%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
37%
Nie najlepiej
12%
Wciąż fatalnie
27%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group