Sobota, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 7920
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Poznali afrykański świat mitów i legend

Poniedziałek, 23 sierpnia 2010, 17:01
Aktualizacja: 19:30
Autor: Gabi
JELENIA GÓRA: Poznali afrykański świat mitów i legend
Fot. Gabi
Dzisiaj w BWA rozpoczął się cykl zajęć dla dzieci i młodzieży pod nazwą „Afrykańskie lato”. Do młodszej grupy uczęszczają: Weronika, Marta, Julia, Maksym, Luka, Staś, Lila, Maja, Kaja, Marko, Wiktor, Lena, Zuzia i Nina. Spotkania mają na celu przybliżyć dzieciom ciekawy i nie do końca zbadany kontynent, jakim jest Afryka.

Pierwszego dnia obie grupy zajmowały się tym samym. Pani Joanna Kowalczyk przeczytała i objaśniła maluchom legendę o stworzeniu świata. Dzieci siedziały jak zaklęte. Bardzo spodobała im się opowieść. Wszystkie dzieci duże i małe lubią słuchać mitów i podań, dlatego też organizatorzy postanowili wtajemniczyć uczestników warsztatów w świat mitologicznych zwierząt. I tak dzieci dowiedziały się, że małpa jest patronem żyjących ludzi, żaba- zmartwychwstania, nietoperz to przedstawienie ducha zmarłego. W południowym Mozambiku hipopotam utożsamiany był z Wielką Matką i dlatego uważany jest za patrona dzieci i kobiet ciężarnych. Maluchy zadawały bardzo dużo pytań. Dużym powodzeniem cieszył się wizerunek słonia i historia z nim związana. Wiele ludów czci słonie jako protoplastów swojego rodu, inne ludy natomiast utrzymują, że słonie były kiedyś ludźmi i za sprawą złych czarów lub bogów zostały przemienione w zwierzęta.

Dzieci mogły zobaczyć zwierzęta żyjące w Afryce na pięknych fotografiach, które znajdowały się w ładnie wydanym albumie. Kolejnym zadaniem, które czekało na uczestników zajęć było narysowanie Afryki, a w jej środku wizerunku zwierzęcia, które wcześniej każde z dzieci wylosowało. Powstał bardzo ciekawy obrazek, na którym znajdowała się żółto-zielona Afryka a dookoła niej był ocean. W środku kontynentu znaleźć można było wizerunek słonia, lwa, kameleona, węża, nietoperza, małpy i zająca. Wszystkie rysunki dzieci wykonały same.

Po wielkim rysowaniu przyszedł czas na stworzenie własnej, niepowtarzalnej maski, ale zanim do tego doszło pani Asia opowiedziała grupie o tym skąd wywodzą się maski, jak mogą wyglądać i do czego służą. Do stworzenia własnej unikatowej maski dzieci użyły papierowych talerzyków, samoprzylepnej kolorowej folii i gumki. Zajęcia bardzo podobały się uczestnikom. Na jutro przewidziano jeszcze więcej atrakcji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
760
Tak
21%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group