Niedziela, 26 czerwca
Imieniny: Jana, Pawła
Czytających: 8552
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Powstał Nadodrzański Klaster Ekonomii Społecznej

Sobota, 1 sierpnia 2015, 10:38
Aktualizacja: 10:42
Autor: KSON
Jelenia Góra: Powstał Nadodrzański Klaster Ekonomii Społecznej
Fot. Archiwum
W czwartek, 30 lipca, w Karkonoskim Sejmiku Osób Niepełnosprawnych odbyło się spotkanie założycieli i uczestników Nadodrzańskiego Klastra Ekonomii Społecznej. – Obecność w klastrze daje przedsiębiorstwom szereg korzyści i pozwala wzmocnić ich przewagę konkurencyjną – mówią autorzy przedsięwzięcia. W tym przypadku chodzi przede wszystkim o osoby niepełnosprawne, starsze i zagrożone wykluczeniem.

Klaster (od. ang. Cluster) lub używany w niektórych zastosowaniach polskich zgęstek to zgrupowanie przestrzenne lub powiązanie systemowe mniejszych obiektów w jeden większy. A klaster przemysłowy to skoncentrowana przestrzennie (geograficznie) grupa przedsiębiorstw pochodzących z tego samego lub pokrewnych sektorów, a także instytucji i organizacji, powiązanych ze sobą siecią pionowych i poziomych zależności, konkurujących i współpracujących ze sobą.

Do Nadodrzańskiego Klastra przystąpiły : Wrocławski Sejmik Osób Niepełnosprawnych, Zachodniopomorskie Forum Organizacji Socjalnych, Lubuski Sejmik Osób Niepełnosprawnych w Gorzowie, Związek Lubuskich Organizacji Pozarządowych i Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych w Jeleniej Górze.
Głównym zadaniem powołanej grupy, do której wkrótce zamierzają również przystąpić organizacje pozarządowe z Wielkopolski jest działanie w celu poprawy jakości życia mieszkańców pogranicza. Szczególnie w odniesieniu do osób niepełnosprawnych, starszych i zagrożonych wykluczeniem społecznym.

- A ponieważ człowieka najbardziej nobilituje praca, zamieramy wykorzystać dobre praktyki naszych zachodnich sąsiadów – mówi inicjatorklastra – prezes KSON-u Stanisław Schubert - aby poprzez staże i praktyki zawodowe w Niemczech i zachodniej Europie przygotowywać głównie niepełnosprawnych do pracy w naszym kraju. Chcemy również zachęcać niepełnosprawnych do podejmowania działania na własny rachunek w oparciu o różne systemy dofinansowań, które można ocenić jako bardzo przyjazne innowacyjności. - Na najbliższe lata są zabezpieczone na takie projekty duże środki, a większym organizacjom łatwiej będzie identyfikować autentyczne potrzeby i realizować przyjęte zadania – dodaje.

Na spotkaniu powołano także międzyregionalny zespół, który zajmie się programowaniem działalności klastra na najbliższe lata.

- O patronat nad tym przedsięwzięciem – mówi jeden z organizatorów – Roman Malinowski z zielonogórskiego ZWOP, prezes największej w Polsce organizacji pozarządowej - wystąpiliśmy do Marszałków poszczególnych województw oraz czynników rządowych.

To pierwsza taka inicjatywa, która potwierdza, że choć organizacje pozarządowe w środowisku osób niepełnosprawnych różnią się często godnie, to jednak w sprawach ważnych potrafią mówić jednym głosem.
Inauguracyjna konferencja Nadodrzańskiego Klastra Ekonomii Społecznej planowana jest w ostatnich dniach września we Wrocławiu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group