Czwartek, 26 maja
Imieniny: Filipa, Pauliny
Czytających: 6583
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Powrót księgi Ducha Gór

Wtorek, 26 sierpnia 2008, 15:28
Aktualizacja: Środa, 27 sierpnia 2008, 17:24
Autor: RED
JELENIA GÓRA: Powrót księgi Ducha Gór
Fot. Archiwum
Ukazało się drugie, poprawione wydanie dzieła Carla Hauptmanna, śląskiego pisarza zmarłego w Szklarskiej Porębie w roku 1921, brata słynnego noblisty, Gerharta. To dzięki Carlowi – po części ¬– Stanisław Reymont dostał Nobla za „Chłopów”.

Pierwsza edycja „Księgi...” ukazała się w roku 2000, staraniem Muzeum Karkonoskiego. Wydawcą obecnego jest jeleniogórska oficyna „Ad Rem”. Warto zaznaczyć, że jest to pierwsza i jak dotąd jedyna przetłumaczona na język polski książka pisarza-filozofa, który przyczynił się niemało po popularyzacji literatury polskiej w Niemczech na początku XX wieku.

Carl Hauptmann był m.in. autorem literackiej korekty „Chłopów” Władysława St. Reymonta: w efekcie Boryna i Antek w przekładzie niemieckim posługują się dialektem karkonoskich górali.

W czwartek, 28 sierpnia, w Antykwariacie „Pod Arkadami” będzie miało miejsce spotkanie promocyjne, w ramach którego tłumacze książki (Emil Mendyk i Przemysław Wiater) przybliżą postać Carla Hauptmanna oraz opowiedzą o wyjątkowości tego fascynującego zbioru opowiadań o karkonoskim Duchu Gór. Początek – o godz. 18.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group