Wtorek, 31 stycznia
Imieniny: Jana, Marceliny
Czytających: 4014
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Powiatowy Urząd Pracy: bezrobocie w Jeleniej Górze poniżej 10 proc.

Piątek, 18 stycznia 2013, 8:05
Aktualizacja: 8:06
Autor: UM
Powiatowy Urząd Pracy dokonał analizy rynku pracy w regionie jeleniogórskim w grudniu 2012 r. Wynika z niej, że w powiecie grodzkim (mieście) poziom bezrobocia był nieco wyższy, niż w listopadzie, jednak nadal utrzymuje się poniżej 10 proc.

Dla porównania – przeciętnie na Dolnym Śląsku jest to ok. 13 proc., w tzw. podregionie jeleniogórskim 17,6 proc. a w Polsce przeciętnie poziom bezrobocia wynosi 12,9 proc. Jelenia Góra wciąż znajduje się w pierwszej trójce dolnośląskich miast o relatywnie najniższym wskaźniku bezrobocia. Przoduje w niej Wrocław.

- Oczywiście nasz lokalny rynek pracy podlega wszelkim zjawiskom występującym w Polsce, bo żaden region nie jest formą autarkii gospodarczej – powiedział Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry. – Istniejące tu przedsiębiorstwa produkują na eksport, więc odczuwają również wszelkie aspekty spadku popytu w Europie, ale mimo wszystko przedsiębiorcy utrzymują w ryzach produkcję - dodaje.

- W gospodarce istnieje bardzo konkretny podział ról – mówił dalej Marcin Zawiła. – Do samorządów należy praca nad planami przestrzennego zagospodarowania, zbrojenie terenów pod inwestycje, promocja warunków pracy na swoim terenie, współpraca z oświatą, by kolejne roczniki absolwentów szkół zyskiwały kwalifikacje przydatne na lokalnym rynku, a w końcu – wywieranie presji na instytucjach centralnych, by te inwestowały w infrastrukturę komunikacyjną – wylicza prezydent Jeleniej Góry.

- I to wszystko podejmujemy z dobrym – jak do tej pory - skutkiem. Natomiast samorządy nie mają narzędzi ani prawa, by angażować się w procesy produkcji i nikt tego nie może od nas oczekiwać – podkreśla. - Natomiast o skuteczności naszych poczynań w sferach, w których od nas zależy efekt, może świadczyć m.in. fakt, że właśnie w Jeleniej Górze lokują się nigdy tu wcześniej niewidziane firmy z kapitałem belgijskim i firmy nowych technologii, m.in. fotowoltaniki – mówi Marcin Zawiła.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (68)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
966
Tak
20%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group