Sobota, 20 sierpnia
Imieniny: Bernarda, Sobiesława
Czytających: 3885
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Poważne zarzuty wobec b. dyrektor szkoły w Łomnicy

Środa, 10 stycznia 2018, 6:18
Aktualizacja: Czwartek, 11 stycznia 2018, 5:49
Autor: WAC
Wójt gminy Mysłakowice Michał Orman odwołał z zajmowanego stanowiska dyrektor Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Łomnicy. Dymisja dyrektorki jest pokłosiem przeprowadzonej w dniach od 13 do 22 listopada kontroli realizowanego w szkole projektu „Transgraniczna edukacja w zielonej klasie ku lepszej przyszłości” dofinansowanego z funduszy unijnych.

Wyżej wymieniona kontrola wykazała trzynaście nieprawidłowości jakich miała się dopuścić była dyrektor szkoły, a dotyczących sposobu wydatkowania pieniędzy otrzymanych w ramach projektu.

Kontrolerzy stwierdzili, że kierująca szkołą w Łomnicy podczas realizacji projektu wielokrotnie naruszyła przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych. Najpoważniejszy zarzut dotyczy wypłacenia jej środków pieniężnych jako wynagrodzenia koordynatora projektu, mimo że do dokonania tego wydatku nie miała ona podstawy prawnej. To dodatkowe wynagrodzenie wyniosło 13.979,02 zł netto i zostało wypłacone bez wiedzy organu prowadzącego (czyli Gminy) i bez umowy, która zgodnie z przepisami winna być zawarta pomiędzy organem prowadzącym, a dyrektorem szkoły.

Jak napisał w uzasadnieniu odwołania wójt gminy M. Orman sposób wykonywania przez tę osobę obowiązków dyrektora Szkoły z Oddziałami Integracyjnymi w Łomnicy powoduje, iż nie jest możliwe dalsze zajmowanie przez nią tego stanowiska. Zachodzi też konieczność natychmiastowego przerwania wykonywania funkcji dyrektora szkoły z uwagi na zagrożenie dla interesu publicznego i dalszego funkcjonowania placówki.

Obecnie w szkole w Łomnicy trwa kontrola z Wydziału Organizacji i Rozwoju Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Po jej zakończeniu będzie wiadomo, czy gmina będzie zobowiązana zwrócić część dotacji przyznanej na realizację projektu.

Była dyrektor przebywa obecnie na zwolnieniu lekarskim. Jak informuje wójt Michał Orman, mimo że nie kieruje już placówką to nadal jest ona zatrudniona w szkole jako nauczyciel. Utrata stanowiska to nie jedyna konsekwencja postawionych jej zarzutów - musi też w ciągu siedmiu dni zwrócić nienależnie wypłacone wynagrodzenie. Dodajmy, że obowiązki dyrektora szkoły w Łomnicy, do czasu ogłoszenia konkursu na to stanowisko, przejął jej dotychczasowy wicedyrektor Jarosław Speruda.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (139) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group