Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Sobota, 12 lipca
Imieniny: Weroniki, Jana
Czytających: 8740
Zalogowanych: 79
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Posłanka Barbara Bubula w Jeleniej Górze: o telewizji cyfrowej i mediach lokalnych

Wtorek, 16 października 2012, 7:20
Aktualizacja: Środa, 17 października 2012, 7:07
Autor: Mea
Jelenia Góra: Posłanka Barbara Bubula w Jeleniej Górze: o telewizji cyfrowej i mediach lokalnych
Fot. Mea
– Jelenia Góra jako jedno z ostatnich miast będzie miała wyłączony sygnał analogowy w lipcu 2013 r. – powiedziała Barbara Bubula, członkini Komisji Kultury i Środków Przekazu. Spotkanie z posłanką PiS o problemach mediów lokalnych w kontekście cyfryzacji oraz samych zmian z nią związanych odbyło się wczoraj (15.10) w biurze posłanki Marzeny Machałek. – Niestety społeczeństwo ma małą wiedzę na temat cyfryzacji w Polsce. Aż 80 proc. osób nawet nie wie czy ma odpowiedni sprzęt do odbierania telewizji cyfrowej, a tylko 10 proc. Polaków zna datę wyłączenia sygnału analogowego na terenie, na którym mieszka – mówiła Barbara Bubula.

Brakuje w Polsce systemów, które w efektywny sposób wspierałyby media lokalne, tak jak dzieje się to na zachodzie Europy. Tam państwo dofinansowuje etaty dziennikarzy niekomercyjnych i lokalnych, płaci za częstotliwości i dostęp do fal radiowych, czy telewizyjnych. W budżecie Francji aż 500 mln euro rocznie przeznacza się na dofinansowania samej prasy. Podobne systemy funkcjonują również w Niemczech i Wielkiej Brytanii. Media traktuje się tam jako element ekonomiki społecznej, który jest niezbędny, by mogło funkcjonować demokratyczne państwo i wolny rynek.

- W naszym kraju aspekt ten został pominięty. Skutkiem upadek mediów informacyjnych, zajmujących się komunikacją społeczną. Podczas planowania cyfryzacji pominięto problem udostępnienia jednego sygnału w multipleksach na programy lokalne, gdyż nie znaleziono dobrego sposobu na finansowanie tej kwestii. Ostatnio podniesione zostały nawet opłaty za częstotliwości, z których korzystają np. radia czy telewizje – twierdziła Barbara Bubula.

- Chciałabym w przyszłości zająć się tym aspektem, czyli poszukać nowych rozwiązań lub zaczerpnąć gotowe z Francji, Wielkiej Brytanii czy Niemiec, by pieniądze, które zarabia państwo, chociażby na częstotliwościach telefonii komórkowej lub akcyzie czy VAT-ach związanych z największymi kampaniami reklamowymi, przeznaczało na dofinansowanie mediów niskodochodowych np. lokalnych – dodała.

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
931
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
27%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
13%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
48%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
12%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Specjalnie szkoleni rosyjscy agenci sabotują w Europie
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Szansa na ciepło spod ziemi dla miasta
 
Aktualności
Pamięć o Rzezi Wołyńskiej silniejsza niż czas
 
Gruzrobota
Hotel "Sudety" zniknął z mapy Jeleniej Góry
 
Kultura
W Jeleniej Górze startuje Festiwal Teatrów Ulicznych
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group