Środa, 17 sierpnia
Imieniny: Julianny, Jacka
Czytających: 3156
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kowary: Portrety roślin chronionych – w Kowarach

Wtorek, 19 kwietnia 2016, 14:26
Aktualizacja: 14:32
Autor: Zbigniew Piepiora
Kowary: Portrety roślin chronionych – w Kowarach
Fot. Zbigniew Piepiora
Antropopresja i zmiany klimatu powodują zanikanie części gatunków roślin. Zjawisko to zauważalne jest także w Sudetach. Na przykład w masywie Śnieżnika znajduje się jedyna w Polsce, nieliczna populacja dzwonka brodatego, a w Górach Stołowych i Orlickich 3 jedyne w Sudetach populacje storczycy kulistej. Najliczniejsza z nich, została odnaleziona przez dra Wojciecha Giżę w 2014 roku.

Zdjęcia tych i wielu innych gatunków roślin, można obejrzeć w „Gościńcu na Starówce” w Kowarach, gdzie 16 kwietnia miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy oraz prelekcja okraszona pokazem zdjęć dra Wojciecha Giży pt. „Portrety roślin chronionych”. Wystawa została zorganizowana dzięki uprzejmości Danuty Piepiory.

Podczas prelekcji poznaliśmy gatunki, które były wykorzystywane jako pożywienie, lekarstwa, rośliny miłośnicze, magiczne i afrodyzjaki, oraz te, które wykorzystywano w sztuce, symbolice i architekturze, a także opatrzono „najłatwiejszymi” nazwami botanicznymi: nasięźrzał pospolity i podejźrzon księżycowy.

Po wysłuchaniu tej prelekcji można powtórzyć za Stanisławem Jachowiczem: „Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie”. Po prelekcji można było także kupić książki naszego Gościa i zdobyć jego dedykację.

Na wystawę wybrano 20 fotografii roślin, które występują w lasach i na łąkach, głównie w Sudetach Wschodnich. Są to zdjęcia wykonane w plenerze, a ich niezaprzeczalnym walorem jest naturalne piękno poszczególnych gatunków, oraz ... ich drobne tajemnice.

Spostrzegawczy widz dostrzeże niespotykane formy kwiatów i wpadające w odwiedziny owady. - Portret naparstnicy zwyczajnej robiłem „z ręki”, ponieważ trzmiel uwieczniony na zdjęciu nie chciał zaczekać – mówi dr W. Giża.

Ekspozycję można oglądać za darmo w „Gościńcu na Starówce” przy ul. 1 Maja 23 w Kowarach..

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group