Środa, 28 września
Imieniny: Marka, Wacława
Czytających: 6613
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Porozmawiają o Adamie Hanuszkiewiczu

Poniedziałek, 20 czerwca 2016, 8:59
Aktualizacja: Sobota, 25 czerwca 2016, 10:28
Autor: Manu
Jelenia Góra: Porozmawiają o Adamie Hanuszkiewiczu
Fot. Archiwum Teatru
W czwartek (23.06) o godz. 19.00 na Dużej Scenie jeleniogórskiego Teatru im. Cypriana Kamila Norwida będzie miało miejsce artystyczne spotkanie promujące wydaną przez Wydawnictwo BOSZ książkę “Reszta jest monologiem” – zapisu rozmowy Renaty Dymnej i Janusza B. Roszkowskiego z Adamem Hanuszkiewiczem. Scenariusz i reżyseria: Renata Dymna i Piotr Hanuszkiewicz. Bilet kosztuje 10 złotych.

Adam Hanuszkiewicz (1924-2011) to jeden z najznakomitszych inscenizatorów polskiego teatru XX wieku, drugi po Wojciechu Bogusławskim tak znaczący kreator Teatru Narodowego i legendarny dyrektor. Karierę aktorską rozpoczynał na deskach rzeszowskiego Teatru im. Wandy Siemaszkowej. Jego pierwszą rolą było zastępstwo w operetce “Miłość na Marsie”, a w repertuarze dramatycznym debiutował w roku 1945 w roli Wacława w komedii Aleksandra Fredry “Zemsta” w reż. Stefanii Domańskiej na deskach teatru w Jeleniej Górze, gdzie wystąpił potem jeszcze w dwóch sztukach: “Świerszcz za kominem” (1945) Karola Dickensa w reż. Jerzego Waldena jako Obcy Pan oraz “Sułkowski” (1946) Stefana Żeromskiego w reż. Mariana Godlewskiego w roli Daniela Defino.

Renata Dymna przez osiemnaście lat była kierownikiem literackim w Teatrze Nowym u Adama Hanuszkiewicza. Wcześniej pracowała w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Dziennikarka, autorka filmów dokumentalnych. Zajmuje się reżyserią, psychologią (jest mediatorem) i historią obyczaju. Prowadzi autorskie zajęcia KOD (Kultura. Obyczaj. Dramat) dla studentów UKSW. Powołała do życia Piwnicę Warszawską, w której królował duch krakowski. Jest miłośniczką Krakowa i podróży na Wschód. Prywatnie ważni są dla niej przyjaciele i dwie córki.

Wystąpią: Edyta Jungowska, Krystyna Kołodziejczyk-Kiksa i Julian Mere, muzycy: Piotr Matuszczak (fortepian) i Fabian Włodarek (akordeon) oraz aktorzy Teatru im. Cypriana Kamila Norwida: Magdalena Kępińska, Małgorzata Osiej-Gadzina, Jacek Grodnowy, Bogusław Siwko i Tadeusz Wnuk, którzy zagrali w spektaklach zrealizowanych na jeleniogórskiej scenie przez Adama Hanuszkiewicza. Były to inscenizacje: “Komedia pasterska” (1997) Jana Andrzeja Morsztyna, musical “Dulska!” (1991) wg dramatu Gabrieli Zapolskiej oraz “Kordian” (2001) Julisza Słowackiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group