Czwartek, 29 września
Imieniny: Michała, Rafała, Gabriela
Czytających: 6267
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Ponad 100 tys. zł dla odnawialnych źródeł energii

Wtorek, 2 lutego 2016, 8:00
Aktualizacja: 8:01
Autor: UM
Jelenia Góra: Ponad 100 tys. zł dla odnawialnych źródeł energii
Fot. Archiwum
Miasto Jelenia Góra podpisało właśnie umowę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu na dofinansowanie w wysokości 98.300 zł zadania pn. „Jeleniogórska edukacja dla Odnawialnych Źródeł Energii”. Projekt jest realizowany w okresie od 1 września 2015 r. do 30 czerwca 2016 r., a całkowity jego koszt wynosi 109.250,55 zł.

Głównym celem projektu jest wzbogacenie oferty edukacyjnej w zakresie odnawialnych źródeł energii poprzez stworzenie bazy sprzętowej służącej edukacji w kierunku „technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej”, który został uruchomiony w Zespole Szkół Technicznych „Mechanik” w Jeleniej Górze już w tym w roku szkolnym 2015/2016.

Zanim jeszcze tę umowę podpisano, zakupiono nowoczesne zestawy pomocy dydaktycznych, które umożliwią prowadzenie zajęć badawczych i doświadczeń z zakresu odnawialnych źródeł energii, uruchomiono koło zainteresowań „Odnawialnych Źródeł Energii”, którego program uwzględnia najważniejsze kierunki ekologii postrzeganej jako styl życia we współczesnym świecie, utworzono stronę internetową www.ozemechanik.pl, na której umieszczane będą efekty działalności koła, informacje o bieżącej realizacji zadania oraz wydarzenia i aktualności w tematyce OZE.

Jeszcze przed końcem roku szkolnego podjętych będzie kilkanaście innych zadań, w tym zorganizowane zostaną konkursy ekologiczne dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych, warsztaty wewnątrzszkolne pn.: „Jeleniogórski patrol monitoringu środowiska” i dla innych szkół – m.in. gimnazjalistów w ramach Szkolnych Otwartych Dni Techniki.

- Sprawa edukacji dla ekologii staje się coraz ważniejsza, i to w przeróżnych aspektach, począwszy od zagospodarowania odpadów, skończywszy na próbach pozyskiwania energii w taki sposób, żeby nie eksploatować walorów i majątku środowiska naturalnego – informuje Cezary Wiklik, rzecznik Urzędu Miasta w Jeleniej Górze.

- To już nie są puste hasła, a za większością z nich kryją się twarde realia – finansowe. Uchylanie się od sukcesywnie wdrażanych kolejnych norm, obowiązujących w krajach Unii Europejskiej może skończyć się dla Polski koniecznością regulacji opłat karnych za zanieczyszczanie gleby, wody i powietrza - dodaje.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group