Niedziela, 27 listopada
Imieniny: Waleriana, Maksymiliana
Czytających: 6403
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Pomoc dla powodzian wymogiem chwili

Czwartek, 12 sierpnia 2010, 15:28
Aktualizacja: Piątek, 13 sierpnia 2010, 8:02
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Pomoc dla powodzian wymogiem chwili
Fot. TEJO
Najpotrzebniejsze dla poszkodowanym w żywiole wielkiej wody produkty zebrał dziś Tadeusz Kalupa z firmy PKA KARPACZ BUS. – Autokar wycieczkowy pierwszej klasy posłużył za bagażówkę, ale taki jest wymóg chwili – powiedział przewoźnik o wrażliwym sercu, który dziś – wraz z żoną i synami – zajechał przed jeleniogórski dworzec PKP.

W Jeleniej Górze odzew był mizerny, za to nadrobiły to miejscowości w powiecie. – W Szklarskiej Porębie i Mysłakowicach ludzie byli najhojniejsi – mówi Tadeusz Kalupa. – Przyjmowaliśmy głównie produkty trwałe, w tym odzież i pościel. Było też sporo środków czystościowych i chemicznych, czyli to, co teraz powodzianom potrzebne jest najbardziej – opowiada przedsiębiorca.

Przyjął też od mieszkańców wodę pitną w plastykowych baniakach. – Na wszystkie dary mam potwierdzenie – pokazuje listę z nazwiskami ofiarodawców. Cały tył autokaru i część bagażnika wypełniono workami, których cenna zawartość trafi dziś do dźwigającej się z ruin popowodziowych Bogatyni.

Pomoc zorganizowało też miasto. – Wczoraj niemal 800 kilogramowy ładunek ze środkami czystości oraz wodą pitną wyjechał pierwszy transport – powiedział dziś Marek Obrębalski. – Nie było to działanie na pokaz, więc nie nagłaśnialiśmy odjazdu – dodał. Wspomniał też, że jeleniogórski „Wodnik” wysłał na zalane tereny największą swoją cysternę z wodą pitną. W sumie w region dotknięty powodzią trafiło 25 tysięcy litrów wody. Wykonano pięć kursów przez Zawidów do Bogatyni. – Później auto zostało przekazane dla Zgorzelca, któremu – w trakcie 15 kursów – dostarczono w sumie 75 tysięcy litrów wody pitnej – informuje szef Jeleniej Góry.

Wciąż działa punkt koordynujący pomoc, gdzie można przekazać dary. Mieści się on w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Jeleniej Górze (al. Jana Pawła II 7 - w godz. 9 - 18) i jest w stałym kontakcie ze sztabami w Bogatyni i Zgorzelcu. Na bieżąco więc wiadomo, czego potrzeba ludziom z zalanych terenów. Obecnie trwa tam wielkie sprzątanie, więc niezbędne są artykuły czystościowe, obuwie gumowe, rękawiczki, wiadra, mopy, łopaty i miotły. Wciąż potrzeba łóżek składanych, środków higieny osobistej, żywności trwale pakowanej, środków dla dzieci i niemowląt, w tym pieluch.

24 tony wiktuałów dla powodzian zadeklarował Bank Żywności. Urząd Miasta w Jeleniej Górze przypomina także, że zostało utworzone specjalne konto, na które można wpłacać pieniądze na rzecz poszkodowanych w powodzi: Łużycki Bank Spółdzielczy Urząd Miasta i Gminy Bogatynia.
nr konta: 37 8392 0004 3900 2059 2000 0140
z dopiskiem: POMOC FINANSOWA DLA POWODZIAN BOGATYNI

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (21)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group