Piątek, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 6781
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

LIBEREC (CZECHY): Polsko–czeska przyjaźń na pięciolinii – VIDEO

Wtorek, 22 czerwca 2010, 8:35
Aktualizacja: Środa, 15 września 2010, 7:38
Autor: TEJO
LIBEREC (CZECHY): Polsko–czeska przyjaźń na pięciolinii – VIDEO
Fot. TEJO
Wspólnym koncertem przypieczętowali wczoraj współpracę z Czechami uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Garści w Cieplicach zaproszeni przez liberecką ZUS (Zakladni Umelecka Skola) do pięknej stolicy województwa naszych południowych sąsiadów.

Jeleniogórzan, w tym uczniów oraz towarzyszących im pedagogów i opiekunów (w tym Annę Pietrzak, dyrektor cieplickiej PSM) przywitał Tomas Kolafa, szef ZUS. Wszystko w nowoczesnej sali koncertowej w budynku zaprzyjaźnionej z cieplicką szkołą placówką z Liberca. T. Kolafa wyraził pewność, że współpraca polskiej i czeskiej szkoły – położonych od siebie tak blisko – da w przyszłości owocne efekty i zapowiedział rewizytę Czechów w Jeleniej Górze.

Graziano Sanvito, nauczyciel i dyrygent miejscowej szkolnej dętej orkiestr (w Jeleniej Górze poprowadził włoski zespół z Florencji ze szkoły Pieraccini-Rosselli-Verdi) wręczył Polakom drobne upominki na pamiątkę. Muzycznym akcentem przywitania był występ wspomnianej orkiestry dętej pod batutą G. Sanvito. Młodzi Czesi zagrali wiązankę mniej lub bardziej znanych melodii filmowych. Z tym samym repertuarem orkiestra zaprezentuje się podczas wyjazdu do Włoch, którym zamknie mijający rok szkolny.

Później znany jeleniogórzanom z kilku występów Zespół Smyczkowy prowadzony przez Ludmiłę Sołowiewicz i Jolantę Popielarz dał popis swoich umiejętności. Zespół istnieje od 2000 roku. W Liberce zagrał popisowo wiązanki melodii góralskich oraz aranżację utworu Johna Lennona i Paula Mc Cartney’a.

Zagrały także duety złożone z adeptów wiolinistyki w trzech konfiguracjach (Alicja Dąbrowska, Paulina Pazurkiewicz oraz Bartek Czyżewski). Uczniom towarzyszyła na fortepianie Jolanta Popielarz, a zespołowi przygrywała – ucząc się niełatwej sztuki akompaniamentu – Aleksandra Szyszko. Koncertem tym bardzo ciepło przyjętym przez Czechów uczniowie cieplickiej szkoły zakończyli swój sezon artystyczny. Niektórzy z szóstoklasistów zakończyli także przygodę z muzyką na tym etapie edukacji. Nie brakuje jednak takich, którzy zdecydowali się kontynuować niełatwą drogę w szkole drugiego stopnia. Póki co: i jedni i drudzy cieszą się z wakacji.

PSM I stopnia im. Garści przygotowuje się już do udziału w kolejnej fazie projektu Leonardo da Vinci, który w sierpniu odbędzie się w Libercu w miejscowej ZUS (czyli szkole artystycznej). Warto dodać, że ta placówka kształci nie tylko przyszłych muzyków, lecz także aktorów, plastyków oraz tancerzy.

Obejrzyj video:

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
652
Tak
27%
Nie
65%
Nie wiem
8%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group