Czwartek, 29 lipca
Imieniny: Marty, Olafa
Czytających: 8424
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polana Jakuszycka: "Polana Jakuszycka to narodowy skarb"

Wtorek, 14 lutego 2012, 1:32
Aktualizacja: 18:48
Autor: red.
Polana Jakuszycka: "Polana Jakuszycka to narodowy skarb"
Fot. użyczone
Na ukończeniu jest budowa narciarskiego stadionu na zawody Pucharu Świata w narciarstwie biegowym w Szklarskiej Porębie. 17 i 18 lutego na Polanie Jakuszyckiej zobaczyć będzie można światową czołówkę biegaczek i biegaczy. Na zawody do Szklarskiej Poręby przyjeżdża rekordowa liczba sportowców z aż z 24 krajów.

Na Polanie Jakuszyckiej wybudowane zostały już trybuny oraz wioska zawodnicza. Narodowe ekipy zjeżdżają od niedzieli. Pierwsza do Szklarskiej Poręby przyjechała Justyna Kowalczyk. Czy w Polsce uda się jej odzyskać utraconą koszulkę liderki Pucharu Świata?

- Wierzę, że tak właśnie będzie. Pani Justyna od lat mówiła, że chciałaby wystąpić na polskiej ziemi w zawodach międzynarodowych. Szklarska Poręba jako jedyna miejscowość w Polsce ma trasy i wystarczającą ilość śniegu, aby takie zawody przygotować. Cieszymy się z tego, że właśnie u nas będziemy świadkami wielkiej rywalizacji, jaką w tym sezonie obserwujemy podczas Pucharu Świata – powiedział Grzegorz Sokoliński, burmistrz Szklarskiej Poręby.

Aby można było przeprowadzić zawody rangi Pucharu Świata trzeba było wybudować niemal całą infrastrukturę. To nie tylko kontenery na szatnie dla zawodników czy serwis narciarski, albo trybuny. Oprócz tego trzeba było zmodernizować całą sieć energetyczną czy telefoniczną. Koszty organizacji zawodów tej rangi są wyższe od skoków narciarskich, a wpływy z biletów nawet o 70 procent niższe.

- Kilka lat temu ówczesny minister sportu obiecywał, że Polana Jakuszycka zostanie rozbudowana. Powstały nawet plany, z którymi pojechałem na kongres FIS i przekonałem, że możemy zrobić takie zawody. Z tych planów nic nie zostało zrealizowane, ale to dobrze – mówi Jacek Jaśkowiak, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego. - Dzisiaj już wiemy, czego tak naprawdę potrzebujemy. Polana Jakuszycka na pewno wymaga inwestycji, ale budować trzeba w taki sposób, aby infrastruktura służyła przez cały rok: narciarzom i rowerzystom, zawodowcom i amatorom.

Trasy biegowe w Szklarskiej Porębie mają wielką zaletę, którą jest śnieg leżący na nich od listopada do maja. W ostatnich latach ze względu na brak śniegu w innych miejscowościach, w ostatniej chwili przenoszono zawody na Polanę Jakuszycką. Ale oprócz tego trasy w Szklarskiej Porębie to przede wszystkim miejsce uprawiania sportu przez tysiące amatorów. W sezonie zimowym, podczas weekendów i ferii spotkać tu można tysiące narciarzy. Biegówki są coraz bardziej popularne, tymczasem brakuje toalet, szatni na przyzwoitym europejskim poziomie. Stowarzyszenie Bieg Piastów nie jest wstanie samodzielnie udźwignąć kolejnych inwestycji.

- Szklarska Poręba wspomaga jak może to co się dzieje na Polanie Jakuszyckiej. Jednak tu potrzeba decyzji na szczeblu krajowym. Jeśli mamy taki skarb narodowy jak trasy biegowe, które służą i zawodnikom i amatorom, a do tego mamy jeszcze gwarancję śniegu, to trzeba to wykorzystać. W Szklarskiej Porębie można organizować nie tylko zawody Pucharu Świata w biegach, ale również w biathlonie, pod warunkiem, że podjęte zostaną inwestycje. Miasta i Stowarzyszenia Bieg Piastów nie stać samodzielnie na tak wielki wydatek, który służyć będzie całemu krajowi - mówi burmistrz Grzegorz Sokoliński.

Rozbudowa Polany Jakuszyckiej to nie tylko kwestia inwestycji związanych z postawieniem nowym budynków z szatniami, toaletami czy strzelnicy sportowej. To także konieczność budowy parkingów, których brakuje w każdy weekend. Trzeba też poszerzyć trasy, aby móc rozgrywać zawody ze startu wspólnego. Zawody Pucharu Świata w narciarstwie biegowym w Polsce rozgrywane są po raz pierwszy. Międzynarodowa Federacja Narciarska jest zainteresowana promocją tego sportu, a w Polsce z każdym rokiem zwiększa się grupa uprawiających tę dyscyplinę. A ponieważ najlepsze warunki śniegowe są właśnie w Szklarskiej Porębie więc na Polanie Jakuszyckiej można spotkać najwięcej amatorów. W weekendy ten sport uprawia kilka tysięcy osób.

Ze względu na organizację zawodów Pucharu Świata przez najbliższy tydzień nie będzie można parkować i trenować w rejonie Polany Jakuszyckiej (do środy można parkować w rejonie Polany Maliszewskiego). Narciarski ślad założony jest na szlakach w rejonie Orla, Chatki Górzystów, Cichej Równi, a także na trasie z Białej Doliny w kierunku Polany Jakuszyckiej zarówno dołem przez Czerwonak jak i górą pod Wysokiem Kamieniem. W sumie do dyspozycji dla biegaczy przygotowanych jest ponad 30 km tras biegowych.

PROGRAM ZAWODÓW

16.02.2012 Czwartek
12:30-14:30 Trening oficjalny

17.02.2012 Piątek
12:30 Kwalifikacje:
Kobiety sprint techniką dowolną
Mężczyźni sprint techniką dowolną
14:30 Finały:
Kobiety sprint techniką dowolną
Mężczyźni sprint techniką dowolną

18.02.2012 Sobota
12:30 Mężczyźni start indywidualny na dystansie 15 km techniką klasyczną
14:30 Kobiety start indywidualny na dystansie 10 km techniką klasyczną

19 lutego 2012 (niedziela) Szrenica
9:00 FIS World Uphill Trophy – zawody towarzyszące

Organizator zastrzega sobie prawo dokonania istotnej zmiany programu.

(Organizator)

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group