Piątek, 7 sierpnia
Imieniny: Doroty, Kajetana
Czytających: 6467
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Pogrzeb teatru na oczach VIP–ów

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 27 marca 2009, 17:49
Aktualizacja: Niedziela, 29 marca 2009, 8:05
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Smętnym tangiem „To ostatnia niedziela” wykonanym na wiolonczeli, trumną z tytułami spektakli z czasów Wojtka Klemma oraz wampirycznym orszakiem żałobnym witała dziś część aktorów Teatru imienia Norwida samorządowców wojewódzkich i władze miasta wchodzące na dolnośląskie uroczystości z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru.

Była to zapowiedziana manifestacja w obronie Klemmowego dzieła przed drapieżnymi pazurami radnych miejskich oraz ludzi niechętnych poglądom kontrowersyjnego szefa artystycznego teatru w Jeleniej Górze. Aktorzy stali jak na pogrzebie. Jedna z artystek zaczęła nawet artystycznie i histerycznie szlochać. Wśród manifestujących zauważyliśmy, między innymi, Rozalię Mierzicką, Annę Ludwicką, Iwonę Lach, Bogusława Siwka, Jarosława Dziedzica oraz Marcina Pempusia, który obnażył klatkę piersiową.

Manifestujący prosili przechodniów o zapalenie znicza w Międzynarodowym Dniu Teatru. W sumie przed trumną płonęło kilkanaście zniczy. W pewnym momencie kilka osób zaczęło czytać artykuły prasowe broniące Wojtka Klemma i jego dokonań. Sam mimowolny bohater wydarzenia, wyraźnie dumny, obserwował całą akcję w otoczeniu kierowniczki literackiej Joanny Wichowskiej oraz reżyserki Natalii Korczakowskiej i innych popleczników.

Manifestacja nie wzbudziła jednak większego zainteresowania wśród przechodniów. Także samorządowcy, którzy wchodzili do gmachu teatru na uroczystości dolnośląskie, mijali demonstrację obojętnie. Przyszło jedynie kilkunastu młodych ludzi, którzy oglądali całe zdarzenie. Byli też dziennikarze i fotoreporterzy.

W hollu teatru aktorzy urządzili happening witając wchodzących strzępami plakatów, które na ich oczach darli i rzucali, gdzie popadnie. Pracownicy techniczni szybko bałagan usuwali. Doszło też do niezbyt przyjemnego incydentu, lub prowokacyjnego epizodu, kiedy jeden z pracowników rzucił się na fotografującego wydarzenie krzycząc, że nie życzy sobie zdjęć. Interweniował sam Wojtek Klemm.

Tymczasem w dużej sali rozpoczynała się właśnie smutnawa uroczysta gala związana z Międzynarodowym Dniem Teatru, którego dolnośląskie obchody miały miejsce w Jeleniej Górze. Samorządowców, w tym wicemarszałka Piotra Borysa i prezydenta Jeleniej Góry Marka Obrębalskiego z zastępcami, przywitał Jacek Paruszyński, aktor Teatru Jeleniogórskiego, który nie dołączył do protestujących kolegów. Konferansjer popełnił faux pas i dopiero w połowie uroczystości przywitał posłanki Marzenę Machałek i Elżbietę Witek.

Piotr Borys - niemal do pustej sali - mówił o bardzo udanym roku dla teatru dolnośląskiego i planowanych zmianach, między innymi, zamiarowi współprowadzenia Teatru im. Norwida w Jeleniej Górze oraz Teatru Szaniawskiego w Wałbrzychu. Wręczono także statuetki i czeki dla najlepszych aktorów oraz wyróżnienia dla wydarzeń uznanych za godne tego przez kapitułę przyznającą nagrody. Tu przykra niespodzianka dla gospodarzy: żaden aktor z Jeleniej Góry nie był nawet nominowany do takich honorów. W teatrze nie czuć było atmosfery świętowania. Zabrakło dekoracji, napisu, fanfar.

Nie obyło się bez zaakcentowania konfliktu w Teatrze Norwida. W trakcie wręczania nagród Krzysztof Mieszkowski, dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu, dał wyraz solidarności z protestującymi aktorami z Jeleniej Góry. – W takim dniu wasze miejsce powinno być na scenie, a nie przed teatrem – mówił. – Teatr jest dla artystów – dodał uzupełniając po chwili, że dla publiczności – także. Powiedział też, że teatr w Jeleniej Górze, jako jedyny w państwach demokratycznych, ma w swoim statucie zapis o wyznaczaniu radnych do rady programowej. Uznał to za gwałt na wolności.

W nieco mniej dramatycznym tonie wypowiadał się Edwin Petrykat, aktor TP i jednocześnie doradca marszałka w sprawach kultury. – W tym roku obchodzę jubileusz 40-lecia pracy artystycznej. Rozumiem obie strony konfliktu i jestem pewien, że żadną z nich nie rządzi nienawiść – mówił aktor podkreślając, że każdy chce dla teatru jak najlepiej, ale wizji rządzenia sceną są setki.

Kiedy opuszczałem teatr, aby napisać tę relację, kątem oka zauważyłem Natalię Korczakowską, która z towarzystwem ćmiła papieroski mimo wyraźnego zakazu palenia w całym budynku. – W końcu teatr to wolność dla wybranych – pomyślałem.

Laury i czeki od marszałka
W kategorii wydarzenia teatralnego wygrał „Bajkobus” z Teatru Lalek z Wrocławia, spektaklem sezonu została „Sprawa Dantona” z Teatru Polskiego z Wrocławia, nagrodę za najlepszą rolę kobiecą dostała Anna Zubrzycki z Teatru Pieśni Kozła, za najlepszą rolę męską honory odebrał Rafał Cieluch z Teatru Modrzejewskiej z Legnicy. Za najlepszy epizod nagrodzono Kingę Preis a za najlepszy debiut – Klaudię Lewandowską ze sceny PWST we Wrocławiu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (73) Dodaj komentarz

~ago od kosmosu 27-03-2009 18:00
Pan Klemm także palił na terenie teatru i robił dziką awanturę, gdy mu się zwróciło na to uwagę, zatem przykład przyszedł z góry. .................... Dobrze, że "to już jest koniec, nie ma już nic, jesteśmy wolni, możemy iść" - DO NORMALNEGO TEATRU.
NICpoŃ 27-03-2009 18:09
Dobrze, że nie chcieli Teatru puścić z dymem. W końcu idąc za "udanymi wzorcami" mogli głosić tezę "klemm albo śmierć"
~aristo 27-03-2009 18:35
Ośmielę się zauważyć, że tytuł jest trochę mylący. To był pogrzeb teatru, ale wyłącznie teatru Wojtka Klemma. Ale przecież żałobmicy sami uczciwie zapracowali na ten pochówek. Całe to wydarzenie zwiastuje zmiany większe, niż się to zapowiadało, więc nowy dyrektor będzie miał trochę więcej pozaartystycznej pracy. Myślę, że sporą pomocą mógłby służyć znany jeleniogórski chrurg, bo wiadomo że potrzebne będą cięcia, aby uzdrowić organizm, a kto zna się najlepiej na usuwaniu chorej tkanki? Coś nic redaktor Tejo nie wspomina o artystkach inspicjentkach-suflerkach i ich udziale w ceremonii. Czyżby dotychczasowe silne zaangażowanie w obronie Wojtka już nagle je opuściło? A to nie jedyne chorągiewki przecież.
~Pyzdra 27-03-2009 18:38
Hej, hej! Teatr żyje! Niech żyje Teatr im. C.K. Norwida! Jest nadzieja na inną wizję. Rozumiem tych młodych niedoświadczonych aktorów i tych nieco starszych, bo pan Klemm dał im rolę i pozwolił zaistnieć na scenie. Trochę dla nich szkoda, że publiczność jeleniogórska ma inne zdanie. Całe szczęście, że nagrody ominęły nasz teatr. Gdyby ktokolwiek za te trzy ostatnie chały otrzymał cokolwiek jeszcze, wtedy można by rzec - "Pora umierać". A kontrowersyjny pan Krzysztof Mieszkowski to kumpel pana Klemma, więc co chłopak ma mówić. Muszą się trzymać.
~przechodzień 27-03-2009 18:53
a co protestujący zrobią z taką ładną, białą,ekologiczną, nie zapaćkaną farbą trumną? będzie można trumienkę wylicytować? Pan dyrektor TP z Wrocławia niech na swoim "podwórku" sprawdza wolność i swobodę.Mamy dość wytycznych i wsadzanych , podrzucanych ludzi i wskazówek z Wrocławia.
~bary33 27-03-2009 19:05
....banda nierobów mieniących się artystami.... buahahahaha!!
~Jojo 27-03-2009 19:05
Widzę po zdjęciach, że tak jak i na pogrzebietak i na spektaklach było mało widzów.Mam nadzieję,że po krótkotrwałej żałobie, Teatr Jeleniogórski wróci do dawnej świetności. A ci protestujący artyści zapomnieli chyba, kto tu jet dla kogo, i że za ostatniego kierownictwa "o...zowali się artystycznie" za nasze publiczne pieniądze.
~optymista 27-03-2009 19:08
Mam nadzieję, że nowy dyrektor zrobi z nimi porządek, Życzę mu powodzenia i trzymam za niego kciuki!
~eh 27-03-2009 19:24
Bynajmniej, będąc obserwatorem całej sytuacji i czytając ten tekst widać, jak wygodnie dostosowuje sobie pan sytuacje do swoich poglądów. Oczywiście, prasa jest wolna, ale miło by było gdyby była wiarygodna. Bo, pan wybaczy, lecz na fotografa rzucił się jeden, z tych "poprawnych politycznie" technicznych. I wydaje mi się, że to właśnie było napastowanie i obraza wolnych mediów demokratycznego państwa ;) pozdrawiam i wyrażam nadzieje, że teatr Bogusława Kocy będzie przynajmniej w 15% tak dobry, jaki był teatr Wojciecha Klemma.
~eh 27-03-2009 19:29
Zapomniałbym. Ten wyżej wspomniany "wampiryczny orszak żałobny", to tylko kostiumy ze "Sztuki dla dziecka". Również nagi tors Marcina Pempusia (przykro mi, nie Papusia...). Sugerowałbym czasem odwiedzić teatr i obejrzeć jakąś sztukę, a później wyrażać swoje zdanie, na jego temat ;) pozdrawiam ponownie.
~Kuba# 27-03-2009 19:31
Czy Ci kochani aktorzyny nie powinni udac sie za swym guru i stac sie prawdziwymi aktorami.Tego chyba wszyscy Im zycza.Serokiej drogi i udanego startu!!!
~mania 27-03-2009 19:44
A reszta towarzystwa wzajemnej adoracji przebrala sie dla niepoznaki? Jasne,tak na wszelki wypadek - byc z p.Klemmem ale jedna noga juz w nowym ew.towarzystwie.I wilk syty i owca cala...Wspolczuje wszystkim,ktorym przyjdzie pracowac z konduktem zalobnym.
~ago od kosmosu 27-03-2009 19:48
Przed zademonstrowaniem takiej "klaty" to pan aktor powinien przedtem poćwiczyć trochę "rozpiętki", przenoszenie ciężarka za głowę też by nie zawadziło, a z takim brzuchem to na ławkę skośną lepiej by się pofatygował, bo to co pokazał, raczej powinien zasłaniać ubiorem. Młody człowiek, i do tego aktor, a taki zaniedbany.
_Dag 27-03-2009 19:52
Przeczytałam, obejrzałam zdjęcia i uśmiałam się setnie. Takie rzeczy to chyba tylko u nas. Czyżby to był debiutancki spektakl nowego jeleniogórskiego teatru o dosłownej nazwie "Trup(a) Klemma"?Ciekawe tylko, czy niektórzy nie zmarzli z gołymi głowami (czyżby pan Mania?) czy innymi częściami ciała nieodzianymi (wiadomo kto :P). Szkoda, że nie wiedziałam o tym przedstawieniu. Z domu do teatru mam blisko. Obejrzałabym hecę na żywo, a i kilka fotek komórką zrobiła :D Swoją drogą wreszcie sztuka z większą niż kilkuosobowa oglądalnością - rewelacja, nieprawdaż? P.S. Wśród młodocianych obrońców Klemma na zdjęciach dostrzegłam kolegę z podstawówki. Oj, Jędrzej, wstyd!
~ 27-03-2009 20:16
Wchodząc dziś do teatru spotkałem na schodach P. Klemma. Wyciągnąłem do niego rękę a tenże zwrócił się do mnie: "Panu chyba nie muszę podawać ręki". Druga osoba, z którą schodził wydała się być mocno zażenowana tym faktem (z tym, że ona rękę wyciągniętą uścisnęła). Trumna, znicze, lamenty, darcie plakatów i pochlebstwa na cześć Dyrektora odczytywane przez protestujących. Było to niesmaczne i uwłaczające miejscu. Teatr powinien mieć coś z sacrum. Jednak ostatnie podrygi profanum dały dziś znać o sobie. Miejmy nadzieję, że już niedługo. Jerzy Lenard.
~Pigs 27-03-2009 20:31
Jeśli zespół Klemma jeszcze trochę poćwiczy, doda do tego trupiego sztuczydła trochę fajerwerków, szczudła i fajniejszą muzykę, to śmiało może ruszyć w tournee ze spektaklem ulicznym. Malta, Feta..... perspektywy są całkiem spore. I nowy dyrektor im nie będzie potrzebny i radni, którzy nic nie rozumieją i władze, które chciały menadżera na dyrektora. Wiosna idzie, więc ruszajta państwo w Polskę!
~Al 27-03-2009 20:58
Rozhisteryzowane towarzystwo wzajemnej adoracji. Oby ten uliczny spektakl stał się wstępem do wielkiej kariery nowego wędrownego teatru ulicznego pod przewodnictwem Wojtka Klemma. Publiczność zagłosuje nogami i artyści dowiodą swej wartość. Przecież Jelenia Góra kojarzy się z teatrem ulicznym i wypadałoby móc pochwalić się profesjonalnym zespołem o jeleniogórskich korzeniach.
~:( 27-03-2009 21:00
kocham ten Teatr... a teraz wszystko się rozpadnie
kazimierzp 27-03-2009 21:19
"Dłużej klasztora, niż przeora!" Teatr jeleniogórski będzie istniał, trwał, zmieniał się, rozwijał. Dyrektorzy, kierownicy artystyczni będą przychodzić i odchodzić. Tak jak dzieje się to we wszystkich teatrach świata! Chyba, że jest to teatr jest prywatny, autorski i tak jak długo jego właściciela i kreatora będzie to bawiło to będzie istniał! Zawsze w historii teatru aktorzy, reżyserzy angażowani byli na sezon, dwa,... a potem zmiana. Jak długo jeleniogórzanie będą chcieli mieć u siebie teatr, jak długo twórcy i odtwórcy tego teatru będą przyciągali do siebie widzów z Jeleniej Góry, tych co ze swoich podatków teatr utrzymują, tak długo ich- czyli nasi przedstawiciele-radni będą głosowali na łożenie nań środków z budżetu miasta!
~ska 27-03-2009 21:24
z tego wszystkiego mozna by zrobic niezly dramat i jeszcze zarobic na biletach wstepu.
~Alec Newman 27-03-2009 21:45
Do ~eh; No znów ludzka podła złośliwość. Jeśli nie podoba się Tobie tekst, to po co tu wchodzisz? Nie czytaj. A gwoli ścisłości, wcale nie wszyscy aktorzy byli ubrani w kostiumy ze "Sztuki dla dziecka". Marny z Ciebie obserwator (-ka) ~eh. Bo np. pan Jarosław Dziedzic był w smokingu z "Elektry", a pani Magdalena Kuźniewska miała na sobie kostium ze "Śmierci Człowieka-Wiewiórki". Tak więc zanim coś palniesz, to pomyśl. I "sugerowałbym czasem odwiedzić teatr i obejrzeć jakąś sztukę, a później wyrażać swoje zdanie, na jego temat". Niestety dla Ciebie, teatr Bogusława Kocy nie będzie "tak dobry" jak produkcje klemmopodobne.
_Dag 27-03-2009 21:52
A ja jeszcze dodam do pana ~eh - dyr. Koca ma na imię Bogdan, nie Bogusław. Zanim zaczniesz komuś "pojeżdżać" - poczytaj to i owo, to naprawdę kształci :)
~ 27-03-2009 21:56
AGNIESZKO F. (zdj 2, 3, 6, 8, 12, 15, 17) co Ty w ogole tam robisz?! ŻENADA....
~kosmetyczka 27-03-2009 21:58
Pani "dyrektorowa" - świetny makijaż, proponujemy pernamentny.
~Widz 27-03-2009 22:01
Ten Pempuś to chyba niźle zmarzł w ten swój pępuś. Ciekawę czy z nowym dyrektorem też bedzie się tak integrował? Ja czekaam na zmiany w naszym yeatrze, przynajmniej zmianę repertuaru.
~papa 27-03-2009 22:25
To pogrzeb Klema i to jaki uroczysty A TEATR WŁAŚNIE ZMARTWYCHWSTAJE!!!!!!
~ 27-03-2009 22:32
( zdjecie 13 )ale świetna ta baba jaga z kipem w gębie , Ona taka naturalna czy ucharakteryzowana ?
~jelgór 27-03-2009 22:48
aktorzy w histerii - żenujące widowisko
~mich 27-03-2009 22:55
a jaki repertuar byście zaproponowali. wydaje mi się że ten który był do tej poru był całkiem niezły.
~eviva l'arte 27-03-2009 23:19
[*] Pożegnaliśmy dzisiaj dobry teatr w tym mieście. Michał Zadara już nas symbolicznie powitał w teatralnej Polsce B. Sądze jednak, że to miejsce nie uznaje takich autorytetów...
~Prawie stały czytelnik 27-03-2009 23:27
Jak stwierdziła mama aktora Hugh Granta, aktorstwo to prostytucja. I może miała rację. Proszę spojrzeć na te wszystkie postaci na obrazku na ulicy pod latarnią (a ten narcystyczny koleś przy trumnie kilka godzin potem rozbierze się do naga w "Trzech siostrach" jako dekoracja produkcji), które przemawiają i płaszczą się przed panem Wojtkiem Klemmem. A on się z nich nabija, pstryka fotki z komórki, i ma ich już daleko daleko w tyle. Zyskuje natomiast na skandalu, który przejdzie do ogólnopolskiej prasy. I jeszcze jedno - trumna nie lubi stać pusta, więc...Reszta jest milczeniem. Z drugiej strony trumna oznacza po prostu zmianę dyrekcji teatru.
~en 27-03-2009 23:34
Oto nowe premiery: Śmierć Człowieka Kangura Okrutne i Kangury Intryga i Kangur Trzy Kangury Kariera Kangura Carmen Kangur
~Nikt się nie podpisuje. 28-03-2009 0:14
Oburza nierzetelność i stronniczość artykułu. Pod Teatrem było dziś znacznie więcej ludzi niż sugeruje galeria jelonki. Niestety, tych zdjęć, na których to widać, nie pokazano. Nie pokazano także, ile zniczy zapłonęło po symboliczną trumną. Zapalili je ci, którzy ową akcję popierają. Mimo że cały polski świat teatralny wspiera działania teatru Norwida, to niszczą go ci, którzy o Teatrze nie mają pojęcia. Grupie wiecznie niezadowolonych, zmanipulowanych przez LOKALNE media obywateli, za nic autorytety, za nic osiągnięcia... Wydaje się, że liczą się tylko własne uprzedzenia i niechęć. Łatwo jest atakować i się kłócić. Trudnej pójść do teatru, przea...lizować sztukę, i coś z niej ZROZUMIEĆ ! W irytacji dnia codziennego wygodniej jest iść na łatwiznę. Szkoda tylko, że w ten sposób niszczony zostaje dorobek tych, którzy wybrali trudniejszą drogę, tych, którym coś się UDAŁO! (Serdecznie pozdrawiam cały Zespół Teatru Norwida). Mam nadzieję, że mój komentarz zostanie opublikowany.
~Widz 28-03-2009 0:21
Szkoda, że ta 30-letnia rudowłosa pani Rozalia Rosa Mierzicka nie wyeksponowała biustu z tego uwodzicielskiego gorsetu (podobnie jak zrobiła to w "Sztuce dla dziecka", gdzie wypluła kał i nim się wysmarowała po policzkach, a Klemm na łamach Gazety Wyborczej łgał, że to tylko czekolada). Pewnie zaimponowałaby nie tylko swojemu bogu, ale i starszym panom.
~ 28-03-2009 7:20
Pytanie: za czyje pieniądze aktorzy zorganizowali happening? Bo stroje pochodziły z teatru, plakaty ( niszczone) z teatru, trumna z teatru, znicze?
~ 28-03-2009 7:26
Wojtek Klemm może wielkim artystą jest. Nie wątpliwie może jeszcze o nim usłyszymy. Ale Wojtek Klemm przegiął z proporcjami. Jelenia Góra to nie Warszawa, gdzie widz ma do wyboru kilka teatrów. Jelenia Góra to jeden teatr, w którym musi się znaleźć różnoraki repertuar taki, jak w 10 teatrach w Warszawie (proporcjonalnie). Tu Pan Wojtek Klemm popełnił wielki błąd, którego nie widzi. Tkwi w swej doskonałości - jak każdy artysta, zwłaszcza dobry. Pomijam fakt, że na początku skonfliktował zespół aktorski. Bo kto jeszcze pamięta pierwsze relacje z teatru? Nie pisano przecież wówczas o repertuarze, lecz o konflikcie z aktorami.
~aktor 28-03-2009 9:47
smiechu warte to co dzialo sie wczoraj na rozdaniu srebrnych kluczykow...az zal pomyslec ze uwazaja sie za artystow/aktorow? aktor ma dusze wolna, nie uwieziona na jednym miejscu z jednymi ludzmi..rozumiem mozna stworzyc grupe zespol, ale zeby zaraz rozpaczac po odejsciu P Wojtka? hmmm .. powinni byc otwarci na nowe znajomosci, nowe miejsca "nowy swiat" jaki moga stworzyc pod skrzydlami nowych otaczajacych ich ludzi, ktorzy zapewne maja roznie dobre wizje na robienie czegos dobrgo na scenie...
~socjolog 28-03-2009 9:54
Posługujecie sie"wielkimi" nazwiskami, ktore popierają Klemma, zapominając że wielkie nazwiska nie tworzą widowni teatru. Teatr ma funkcjonować dla widzów i to jest demokracja= władza ludu. Co z tego, że teatr jeleniogórski by tak wysoko w rankingach, kiedy na sztuki w Jeleniej Górze chodzi garstka ludzi. Czy mamy za mało wykształconego widza, byc może. Ale tym bardziej nawet dla takiego wspaniałego człowieka jakim jest Klemm, szczęsciem będzie opuścić to okropne miejsce. Nie mówię, że potem będzie lepiej, ale dajmy szanse widzom zobaczyć coś innego. Być może w oczach tej grupy wspaniałych czegoś gorszego. Może jakiegoś słabego Wyspiańskigo, Słowackiego- czas pokaże, kto się myslił. Niech teatr, który ma pełnić role nośnika kultury da szanse, żeby zdecydował widz. Być może zadziwi on grupe wspaniałych. Być może będzie zdziwienie, to będzie miało charakter pozytywny
~Proktolog 28-03-2009 11:44
Socjolog jest jak wiemy najwiękzym nośnikiem kultury :D
~piotr małecki 28-03-2009 12:03
skoro nawet mlodzi ludzie wczoraj tak dzielnie walczyli, by ocalic ten teatr, to widocznie jest naprawde tego Wart i podziwiam te mlodziez za checi i sily do walki. jak dzielnie jakas mloda panna wystapila z z przemowa, nawet troche wzruszajaca na scenie, podczas rozdawania kluczykow, bezposrednio zwracajac sie do wladz i na forum dziekowac dyr i aktorom to jest dopiero czyn i odwaga... chcialem powiedziec, ze ta minifestacja, ktora zrobiliscie wczoraj byla niezla- tylko nie wiem, czy cos nia wskuracie jeszcze- oby! chodze do waszego teatru od czasu do czasu, ale to co widze podoba mi sie.
~jel-ka 28-03-2009 12:12
(do ~, post z godz.22,32) chyba chodzi o zdjęcie nr 12, to kier.lit TN Joanna Wichowska - jak najbardziej naturalna. Chociaż właściwie, paptrząc na teatralne "produkcje" trzeba by chyba powiedzieć : kierowniczka nieliteracka albo antyliteracka. Za to świetnie, jak wida umie "wiecować".
~Widz 28-03-2009 12:18
Do ~en; Wiadomą rzeczą jest, że ~en to człowiek Klemma. Złośliwość i mściwość ludzka nie zna granic. Poza tym kojarzenie jedynego kangura z Australią, świadczy o bardzo ograniczonym horyzoncie myślenia. Rozumiem, że to taki niby parszywy atak w stronę pana Bogdana Kocy (wiele lat spędził w Australii), który być może, albo i nie (jak mawiał Witold Gombrowicz), zostanie dyrektorem Teatru im. Norwida. Z pewnością będzie miał trudne zadanie. Przed każdą osobą, która stanie na czele teatru, naprawdę trudne zadanie. Trzeba w tym wszystkim wiele mądrości i dyplomacji. Zespół artystyczny jest skłócony z życiem miasta (poza Galerią Sztuki BWA, Kazimierzem Pichlakiem, Nowinami Jeleniogórskimi i polonistą z LO II im. Norwida), wiele strat finansowych, kryzys gospodarczy, brak doświadczonej ekipy w organizacji widowni...itd. Zanim na naszym terenie pojawił się pan Wojciech Klemm, wszyscy wiązali z nim wielkie nadzieje i w ten podły sposób jak powyżej zrobił (-a) ~en tak go nie witano. Dopiero potem ludzie przestali chodzić do teatru. Mieli dość tych skandali obyczajowych. A potem było nudno. A co Tobie zawinił Bogdan Koca, że był kadydatem na dyrektora? Przecież ogłoszono konkurs.
~ab 28-03-2009 12:48
komedianci precz jakie to zelosne
~mg 28-03-2009 13:01
Pempus ma pectusa, a pozostałe mierne aktorzyny niech założą własny teatr za własną kasę i wtedy z takim repertuarem powymierają z głodu
~mg 28-03-2009 13:06
ynteligencja z petami i banda naiwnych małolatów
~galla 28-03-2009 15:18
a ja bym chciala aby teatr byl teatrem ze sprawdzonym repertuarem ktory pamietam za czasow komuny lila weneda wisniowy sad dziady dzis tylko repertuar dziadowski mam nadzieje ze zaczna dawac klasyke a wtedy kazdy pojdzie bo te nowotwory nie bardzo zrozumiale niczego nie ucza a cyrk to wystarczy ze od czasu do czasu przyjedzie z polski i przywiezie pare dziwow popatrzcie na teatr im slowackiego w krakowie tam to dopiero jest repertuar i takiego nam jeleniogorzanom zycze
~Nie oszukujmy się 28-03-2009 16:08
Tym,co Klemma popierają na forum zarzucacie, że to ludzie z jego otoczenia a sami stanowicie zgraną paczkę od pana Tadzia, pani Ireny przez panie Dorotkę,Basię kończąc na pani Elwirze i Uli plus rodziny :)))
~do galla 28-03-2009 16:16
to sie cofnij o 30 lat wstecz
~ciemnota vs. klemmiści 1:0 28-03-2009 16:22
ciekawe, że instytucje kultury pana prezydenta stoją murem za teatrem, wytwarzają mu kryształową opinię i bronią jak lwy, czemu ma służyć ta solidarność? czyżby klemmizm zainfekował najświatlejsze umysły naszego miasta i teraz będą nas skazywać na wydarzenia w stylu klemma? oby nie...
~Pyzdra 28-03-2009 18:32
Do ~Nie oszukujmy się; To już totalne przegięcie. Bo czy istnieją tylko mafie: Klemma i tych wymienionych imion? A czy w tym mieście nie można mieć swojego własnego zdania? Czy te superprodukcje kolegów i koleżanek pana Klemma komuś mogą się nie podobać? Dajcie żyć w wolności, a nie w ograniczonej wizji jednej głowy tego przebiegłego outsidera. On też ma układ polityczny w Polsce, więc jemu krzywda się nie stanie. Bądźcie spokojni. Nie ukrywam jednak, że brakuje mi na scenie tych dwóch panów, czyli Jacka Grondowego i Tadeusza Wnuka oraz tej jednej pani Marty Łąckiej. Ale nie znam ich wcale jako ludzi, lecz jako aktorów teatralnych.
~rasista 28-03-2009 20:09
wczoraj w cholu teatru techniczni zrobili pozadek z smieciami klema i jego podrzednymi aktorami ktorzy prubowali panoszyc sie robic co im sie podoba mieszajac normalnych ludzi w prowokacje klema ktory specjalnie kazal kamerowac i fotografowac technicznych ktorzy wykonywali polecenia swojego dyrektora p.o.przez rok strasznie spadla prewenkcja widzow nie ma jak kiedys grania dla szkol imprezy obce tylko od czasu poniewaz lepsze jest klatwa i 15 osob a obslugi 30 technicznej .aktorom na wyjazdach zalatwil piniadze ekstra za bogajewskiej bylo wiencej dobrych aktorow i prechwencja we camera 25 osob na goga 7 osob elektra 40 osob wiewiurka 20 osob tragedia szkoda piniedzy i czasu to talne szmiry a podatki trzeba oplacac taki klem zarabia 11 tysiency co misiadz
~Zagwozdka 28-03-2009 20:53
Bez KlEMPACJI zapytam: kto powołał tego pana, który nie radził sobie również wcześniej ? i jeszcze raz pytania przedmówcy : "Pytanie: za czyje pieniądze aktorzy zorganizowali happening? Bo stroje pochodziły z teatru, plakaty ( niszczone) z teatru, trumna z teatru, znicze?" Problem jest jedna głębszy - ktoś nam tu robi igrzyska: dzieli i łączy teatry, rewitalizuje i kuli ogonek bo brak już pomysłów jak odwrócić uwagę mieszkańców Jeleniej Góry od własnej bezradności.
~emi 28-03-2009 22:36
dzisiaj tj 28 marca moj syn/17 lat/po obejrzeniu Multimedialnego Cos powiedzial; no,az chce sie chodzic do teatru...Takich opinii zycze nowemu dyrektorowi Teatru Norwida
~do rasista 28-03-2009 23:08
nauczy sie lepiej pisac i popracuj nad orografia
~madame 29-03-2009 4:34
Oj Maciek.... Podarli cały Twój dorobek - plakaty, ulotki, itp, itd.... A po której Ty jesteś stronie ? I dalej będziesz drukował dla "teatru" ???
~Widz 29-03-2009 10:15
Bardzo podoba mi się artykuł we wrocławskiej Gazecie Wyborczej (z 28 marca; nr 74) - tytuł: Teatralne nagrody marszałka. Ani słowa o tej rozrubie aktorów pana Wojciecha K. I nie ma też słowa o naszym mieście, bo nominacje do nagród za te superprodukcje przeszły koło nosa. Ha! Podobno aktorzy to przesądni ludzie, więc niech wiedzą, że trumna nie lubi stać pusta (zaczerpnięte od tytułu sztuki Andrzeja Dziurawca), a poza tym życie i śmierć są w mocy języka (z Przypowieści Salomona 18, 21) i niech umarli grzebią umarłych swoich (z wypowiedzi Jezusa; Ewangelia Łukasza 9, 59-60).
~DJ_TEATR 29-03-2009 11:22
Po ilości wypowiadających się widać, że Teatr nie jest obojętny społeczności Jeleniej. Tylko, żeby On nie był dla mas (ciemnych). Jak Wam jest już wszystko jedno i nie ma już nic, to po prostu zróbcie go dla ludzi światłych. Wychowujcie nas, ale każcie sobie za to słono płacić. Ja jestem gotów za bilet zapłacić 50--100 zł; byle bym nie widział tych prostackich gęb. Jeżeli zaś chodzi o młodzież to ta edukować się winna za pieniądze samorządowe i do południa chodzić na spektakle za darmo.
~mietka 29-03-2009 17:58
A dlaczego nie zaprasza się do J.G. /jak to było dawniej/ teatrów z innych miast.
~ 29-03-2009 19:54
może nareszcie będzie można pójść do kochanego teatru na normalną sztukę a nie na kicze i gnioty, które serwował nam/wieśniakom jeleniogórskim/ zadufany w sobie p. Klem...
~qwerty 30-03-2009 9:12
niech sobie klemm i jego poplecznicy znajda inny teatr a nie nasz jeleniogorski, teatr jest dla ludzi, a ich teatr serwują nam papke z bromem..., ostaniu byłem na czymś dobrym w teatrze!, ,paranienormalni;DD, a łebki z norwida co prostesowali powinni dostać naganę ze szkoły za to co robią,.dobrze ze jelonka nie jest zklemmowana", pozostałe media z jelonki, nowiny ,i tv odra"..żaaal;) elo i and justice for all...
~Morfeusz 30-03-2009 16:42
No cóż. Pisać sobie możecie , mnie już na tej stronie nic nie zdziwi. Mi konstytucja zapewnia wolność słowa i dopóki ją mam mam zamiar mówić że władze zrobiły teatrowi krzywde. Odsyłam do wywiadu z Lupą w Polityce na temat 'nowego spojrzenia na teatr' a także zachęcam do zwołania jakiejś konferencji na której pojawią się pięknie tu nazwani 'Klemmowcy' oraz ludzie serwisu jelonka.com W internecie wszyscy są mądrzy, a tu trzeba rozmowy na żywo. Wtedy dopiero zobaczycie Państwo kto w tym sporze ma rację i poparcie. Bo teraz mogę podważyć tą dyskusje faktem że jakieś trzy wrogie Klemmowi osoby piszą cały czas jak to jest źle z teatrem. Pozdrawiam
~źródło e-teatr 30-03-2009 16:46
Jelenia Góra. Koca podpisze umowę na rok? Dzisiaj Bogdan Koca ma podpisać umowę o pracę z władzami Jeleniej Góry. Nie wiadomo jednak, czy do tego dojdzie. - Warunki są dużo gorsze, niż to określono w konkursie - dowiedzieliśmy się nieoficjalnie z dobrze poinformowanego źródła. «- Miasto zaproponuje umowę dyrektorowi na rok, a nie na 5 lat, jak to było w konkursie - mówi nasz informator. Mówi się też, że Koca ma pracować za dużo mniejsze pieniądze, niż Wojtek Klemm. Za ile, tego nie wiadomo. - Chodzi tak naprawdę o to, by zniechęcić Kocę do pracy w Jeleniej Górze - mówi nasz rozmówca. Tym bardziej, że przez rok niewiele można zrobić. Tyle nowemu dyrektorowi może zająć zdobycie zaufania zespołu aktorskiego, który dzisiaj nie wyobraża sobie życia bez swojego dyrektora Wojtka Klemma. Sam Bogdan Koca nic nie wie na temat zmiany warunków umowy. - Dzisiaj mam spotkać się z władzami Jeleniej Góry - powiedział. Nie chciał komentować, czy podpisze umowę na rok. Więcej napiszemy po spotkaniu.» "Kłody pod nogi nowemu dyrektorowi teatru?"
~Widz 30-03-2009 18:27
Do ~Morfeusza; To po co Pan/Pani tu wchodzi, jeśli nic już nie dziwi. Przede wszystkim radzę od czasu do czasu zerknąć do słownika ortograficznego. Daje się zauważyć elementarne braki. Co do spotkań z panem Wojtkiem Klemmem i jego przyjaciółmi, uważam to za stratę czasu. Dyskusja może mieć wywody filozoficzne, a te prowadzą donikąd. Każdy chce mieć rację. Pan Wojtek Klemm, a i owszem, wysłucha, pięknie się wypowie, ale rozliczany jest z wydarzeń i faktów. Nie przekona mnie ani pan Krystian Lupa, ani inne światowej sławy osoby wciągnięte w tę politykę. To mnie nie interesuje. Mam swoje zdanie na temat twórczości Teatru im. Norwida w sezonie 2007/2008 i 2008/2009. Być może nie trafia to w mój gust (łącznie z okrzyczanym wcześniej "Testosteronem"), bo kieruję się w swoim życiu innymi wartościami. Nie krytykuję jednak osób, które tak bardzo są zachwycone ostatnimi premierami sztuk. O gustach się nie dyskutuje, do czego niepotrzebnie zachęca ~Morfeusz.
~socjolog 31-03-2009 12:16
Zapraszam do dyskusji: http://popkulturalny.blog.polityka.pl/?p=536#comment-9398
~megy 1-04-2009 13:52
~m 1-04-2009 14:44
Brawo dla wszystkich za piękną i rozsądną manifestację! Popieram!
~Morfeusz 4-04-2009 21:51
Nie moje słowa. Słowa Gazety Wyborczej. Dla Tych Którzy Uważają Jelonke Za Jedyne Źródło Informacji: "Aktorzy prowincjonalni 2 Agnieszka Holland w filmie "Aktorzy prowincjonalni" z 1978 roku dała przenikliwy obraz systemu realnego socjalizmu opartego na zakłamaniu i manipulacji. Gdyby reżyserka była w tych dniach w Jeleniej Górze, mogłaby nakręcić ciąg dalszy. Wystarczyłoby ustawić kamerę przed miejscowym teatrem 27 marca, w Międzynarodowy Dzień Teatru - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej. «Agnieszka Holland w filmie "Aktorzy prowincjonalni" z 1978 roku dała przenikliwy obraz systemu realnego socjalizmu opartego na zakłamaniu i manipulacji. Pokazała ambitnego aktora z prowincjonalnego teatru, który za Wyspiańskim marzy o wielkiej sztuce. Chce mówić ze sceny o współczesnej Polsce, robić wreszcie coś, co zależy od niego. Odbija się jednak od muru obojętności i niezrozumienia. Gdyby reżyserka była w tych dniach w Jeleniej Górze, mogłaby nakręcić ciąg dalszy. Wystarczyłoby ustawić kamerę przed miejscowym teatrem 27 marca, w Międzynarodowy Dzień Teatru. Scena pierwsza, plac przed Teatrem, dzień. Za chwilę ma się rozpocząć gala, na której wręczane będą nagrody marszałka województwa dolnośląskiego. Przed wejściem stoi grupa aktorów w kostiumach teatralnych. Obok nich oparta o ścianę trumna, na której tytuły przedstawień: "Klątwa", "Śmierć człowieka wiewiórki", "Elektra", "Intryga i miłość". Wiolonczelistka gra tango "Ostatnia niedziela". To protest przeciwko usunięciu dyrektora artystycznego Wojciecha Klemma, którego miejscowe władze zmusiły niedawno do odejścia. Notable i artyści śpieszący na galę mijają protestujących. Większość udaje, że ich nie widzi. Niektórzy zatrzymują się i zapalają podane przez aktorów znicze. Scena druga, foyer Teatru. Uczestnicy pikiety rozrzucają afisze i ulotki z przedstawień. Do foyer wchodzą dwaj rośli pracownicy techniczni i zbierają druki. Ich pracą kieruje Dyrektor Naczelny. Dyrektor: - Takich rzeczy u mnie w teatrze nie będzie. W foyer pojawia się patrol policji. Scena trzecia, sala Teatru. Na scenie trwa uroczystość rozdania nagród. Na widowni zajętych jest tylko kilka rzędów, reszta świeci pustkami. Do środka usiłuje wejść jedna z aktorek biorących udział w proteście. Drogę tarasuje Mężczyzna. Mężczyzna: - Zaproszenie? Aktorka: - Nie mam. Mężczyzna: - Tylko za zaproszeniami. Scena czwarta, sala Teatru, później tego samego dnia. Trwa uroczystość. Aktor odczytuje orędzie Ludwika Flaszena na Międzynarodowy Dzień Teatru: "W naszych czasach mówi się o kryzysie teatru. Że ta odwieczna sztuka stanęła na niebezpiecznym zakręcie, że film i telewizja ją wyręczają. Niewątpliwie to prawda. Frekwencja w teatrach spadła, prestiż teatru również. Film i telewizja wyręczają teatr, lecz - jak sądzę - teatr określonego rodzaju. Teatru w ogóle - wyręczyć nie zdołają. Historia uczy optymizmu. Rzym nie przetrwał najazdu barbarzyńców - ale sztuka rzymskiego mimu przetrwała i przyczyniła się do odrodzenia teatru w średniowieczu. Przetrzymał teatr Attylę. Czy przetrzyma i cudowności ekranu? Dobre znaki się pojawiają. Po okresie fascynacji ekranem widownie w teatrach wypełniają się na nowo, człowiek powraca chyłkiem do teatru. Widocznie ekran nie zastąpi mu rozkoszy zbiorowej ekscytacji". Słabe oklaski. Uroczystość przerywa wejście na scenę Młodej Dziewczyny, która odczytuje apel w obronie teatru. Dziewczyna: - W imieniu młodych widzów jeleniogórskiego teatru chcemy zaprotestować przeciw odwołaniu dyrektora Klemma. Władze nie potrafią docenić faktu, że Teatr Norwida w ostatnich sezonach rozsławił miasto. Odbierając Jeleniej Górze dobry teatr, politycy odbierają sobie samym głosy młodych wyborców. Scena piąta, kabina elektroakustyka. Z głośnika słychać przemówienie Dziewczyny. Do kabiny wpada Dyrektor Naczelny. Dyrektor: - Wyłącz to. Elektroakustyk wyłącza nagłośnienie, w głośnikach zapada cisza. Scena szósta, scena Teatru. Wchodzi Prezydent Jeleniej Góry. Za nim asystenci wnoszą ogromne pudło owinięte różową wstążką z kokardą. Prezydent: - Chciałbym zespołowi teatru jeleniogórskiego wręczyć prezent z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Z życzeniami powodzenia na nowej drodze artystycznej. Asystenci zdejmują kokardę i otwierają pudło. Oczom publiczności ukazuje się wielki plazmowy telewizor. Scena siódma, mieszkanie, wieczór. Dyrektor Klemm kończy pakować walizkę, na wierzch wrzuca plik ulotek i afiszy. Zamyka walizkę, otwiera drzwi, gasi światło, wychodzi. Napisy końcowe. Wszelkie podobieństwo do prawdziwych osób i sytuacji jest zamierzone i nieprzypadkowe.»" "Aktorzy prowincjonalni 2" Roman Pawłowski gazeta Wyborcza nr 80 online
~do ~Morfeusz 5-04-2009 0:59
do ~`Morfeusz - toż to przecież artykulik spod rączki "krewnego i znajomego królika" czyli towarzystwa wzajemnej adoracji, co to o swoich piszą tylko pozytywnie i tylko w ich obronie - często na zamówienie. Nie ma się czym ekscytować, ot zwyczajana w ich wydaniu obrona koryta, z którego niestety nie da się już żreć, bo je wredna władza wyrwała spod ryja. Och, jaki ból. Nie do zniesienia.
~| ~do ~Morfeusz | 5-04-2009 8:02
To kolejna odsłona "bitwy o teatr ..." i chyba, nieststy, nie ostatnia. A swoją drogą, o czym oni będą pisać, jak się ten cały cyrk skończy ?
~Widz 5-04-2009 9:57
Do ~Morfeusza; Pasujesz mi na tych ludzi pana Klemma z piekła rodem. Słusznie ktoś zauważył, że ten artykuł pisał kumpel pana Klemma. Szkoda, że ten cały Roman Pawłowski nie zna prawdy. Kolejna dziecinada. Ręka rękę myje.
~Alec Newman 5-04-2009 23:11
Do ~Morfeusza; Już nie dziwi nic. Najwyraźniej ma Pani/Pan jakiś interes, by wrzucać na forum skopiowane teksty, będące laurkami dla pana Klemma. Podpowiem więc, że na www.e-teatr jest tego cały zestaw pod hasłem *Kontrowersyjna zmiana dyrektora Teatru im. Norwida w Jeleniej Górze*. Autorzy - wspomniany Roman Pawłowski (Gazeta Wyborcza), którego zazwyczaj interesuje temat homoseksualizmu, Paweł Demirski (Notatnik Teatralny) - ten co w złodziejski i hochsztaplerski sposób zwinął kasę za tę "Sztukę dla dziecka", Sebastian Krysiak (Nowa Siła Krytyczna), Paweł Sztarbowski...itd. - nie są w stanie usłyszeć i n n y c h głosów (niż swój własny).
~aknibjeb ;) 6-04-2009 19:35
~Morfeusz 6-04-2009 22:29
Pogadamy w środę o 17.00 w Empiku. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group