Środa, 5 sierpnia
Imieniny: Mariana, Marii, Stanisława
Czytających: 5977
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Poetyckie zmagania młodzieży w „Norwidzie”

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 31 października 2015, 10:26
Aktualizacja: Środa, 25 listopada 2015, 8:25
Autor: Karolina Matusewicz
Fot. Karolina Matusewicz
Już po raz drugi młodzi poeci rywalizowali ze sobą w slamie poetyckim w Liceum Ogólnokształcącym im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze. Twórczość swoich kolegów oceniali uczniowie jeleniogórskich gimnazjów i liceów, którzy przyszli w piątek (30.09) o godzinie 18.00 do holu „Norwida”.

Slam poetycki to rywalizacja poetów-amatorów na oczach publiczności. Każdy uczestnik ma 3 minuty na zaprezentowanie swojego utworu w pojedynku z wybranym losowo przeciwnikiem. Podczas wystąpienia nie chodzi tylko o odczytanie tekstu, ale i swoistą autoprezentację i ekspresję wykonania bez użycia rekwizytów. O tym, kto przechodzi do kolejnego etapu decyduje poprzez głosowanie publiczność. Zwycięzcy otrzymują nagrody.

Pomysłodawcą tego rodzaju spotkań poetyckich był poeta-amator i robotnik z Chicago – Marc Kelly Smith. W 1986 roku po raz pierwszy zorganizował slam, którego forma szybko przyjęła się w całych Stanach Zjednoczonych. W 1990 roku odbyły się w USA pierwsze ogólnokrajowe mistrzostwa w slamie.

Uczniowie biorący udział w zmaganiach literackich czerpią inspirację do swoich utworów z różnych sytuacji dnia codziennego, lektur szkolnych, a niektórzy układają zabawne bajki z morałem.

Tym razem w poetyckie szranki stanęło czworo licealistów, których zmagania oceniała licznie zgromadzona publiczność.

Bitwy na słowa w „Norwidzie” to także okazja do posłuchania zespołów muzycznych. W miniony piątek swoje aranżacje przebojów Iggy Popa i Led Zeppelin zaprezentowała trójka uzdolnionych muzycznie uczniów II LO.

Slamy poetycki odbywają są w cieplickim liceum w każdy ostatni piątek miesiąca o godzinie 18.00. Organizatorkami są Agnieszka Gradkowska, Halina Lejczak i Ewelina Zwolińska.

Sponsorami nagród są: Termy Cieplickie, Teatr im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze, Filharmonia Dolnośląska i Muzyczne Radio.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~gluś 2-11-2015 10:37
to budujące ze młodzi ludzie są tak kreatywni

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group