Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 1965
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Podzielili się opłatkiem w domu noblisty

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 5 grudnia 2009, 8:13
Aktualizacja: 8:20
Autor: rylit
Fot. rylit
Czwarta Karkonoska Wigilia Literacka otworzyła wczoraj cykl świątecznych spotkań. Literaci związani ze Stowarzyszeniem w Cieniu Lipy Czarnoleskiej oraz ich przyjaciele złożyli sobie świąteczne i noworoczne życzenia w willi Wiesenstein przesiąkniętej duchem Gerharta Hauptmanna, laureata literackiego Nobla.

Oprócz twórców skupionych w jeleniogórskich stowarzyszeniach obecne były osoby niepełnosprawne z jeleniogórskich placówek terapeutycznych. Jak co roku Wigilia Literacka miła do zaoferowania wiele dla ducha i ciała. Odbyła się w sali kominkowej muzeum Gerharta Hauptmanna i miała bogaty program.

Wszystkich przywitała dyrektor muzeum Julita Zaprucka. Na świątecznym spotkaniu obecni byli członkowie Stowarzyszenia w Cieniu Lipy Czarnoleskiej, członkowie Polskiego Związku Głuchych oddział w Jeleniej Górze, uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Polskim Towarzystwie Walki z Kalectwem oraz zaproszeni goście.

Pierwszym punktem programu było otwarcie wystawy pięknych obrazów niesłyszącej malarki Ewy Oliwkowskiej. Autorka odpowiadała na pytania zebranych gości przy pomocy tłumaczki migowej. Całość spotkania była cały czas tłumaczona przez tłumaczy języka migowego.

Następnie zaprezentowano almanach poetycki „Magia dźwięków, smutek ciszy”, z którego wybrane utwory przeczytała Magdalena Świderska-Siemieniec. Rozdano bezpłatne egzemplarze autorom wydrukowanych w nim prac. Tradycje Święta Bożego Narodzenia w Polsce, Czechach i w Niemczech przedstawił Łukasz Kwietnicki, pracownik muzeum.

Ogłoszono też konkurs literacko-poetycki. Cały czas uczestnicy spotkania mogli się częstować kawą, herbatą i przepysznymi wypiekami samych uczestników. Pobłogosławił wszystkich zebranych i złożył najlepsze życzenia, łamiąc się opłatkiem ks. prałat Jozef Stec. Twórców odwiedzili przewodniczący rady miasta Hubert Papaj i jego zastępczyni Anna Ragiel.

Po ogłoszeniu wyników turnieju poetyckiego ,wręczeniu dyplomów i nagród książkowych wszyscy goście udali się do „Hali Rajskiej” gdzie wysłuchali świątecznego koncertu chóru „Światło Serca”. Literackie spotkanie wigilijne jak zwykle dostarczyło zebranym wielu wrażeń i natchnęło ich duchowo i życiowo na cały następny rok i pozwoliło rozejść się z nadzieją, że będzie on lepszy od minionego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz

HAVA_NAGILA 5-12-2009 13:02
Tak sie zastanawiam , czy czasami nazwa " Boże Narodzenie " nie jest bzdurna ? Bo jesli zalozyc , ze BOG jest jeden ( biblia ) to jego tzw. syn nie moze byc Bogiem a jedynie jego synem . Trudno w to wszystko uwierzyc ale ide dalej . Skoro Bog stworzyl wszystko ( biblia ) to wlasnie w tej biblii jest wiele sprzecznosci , czy nawet idiotyzmow . Zastanawiam sie wlasnie nad sensem slow - Boże Narodzenie - przeciez to idiotyzm ..........jesli sa to urodziny Boga to fajnie , ale przeciez maja to byc urodziny jego syna , ktory podazajac za biblia BOGIEM NIE JEST . Moge tak dluzej pisac , przekonywac wac , ze zyjecie w ciemnocie , zacofaniu intelektualnym i wszechobecnej indoktrynacji . Polska jako kraj swiecki jest najbardziej wyznaniowym krajem Europy , nawet Irlandie wyprzedzacie . Kosciol "rulez" , dlatego uzywacie slow "Boże Narodzenie" nie majac pojecia co to znaczy , przeciez wasz katolicki kosciol mowi do was codziennie , PARAFIANIE , macie OGLOSZENIA PARAFIALNE , nawet nie wiecie co znaczy to slowo -Parafianin !!! Polecam myslenie , to nie boli .
*piipi* 5-12-2009 16:34
..HAVA, ..znowu jeste *niegrzecznym chłopcem,bo zapomniałes o starej prawdzie: .."jaki ojciec,.taki syn"~Wiesz, mnie martwi inna "sprawa" ! ~G.Hauptmann był protestantem,a wyznawcy tej wiary nie znają zwyczaju "łamania się" opłatkiem! ~Ciekawe,.. czy wybaczy katolikom,ze oni "ten" zwyczaj wprowadzają w jego domku!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group