Wtorek, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 5929
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Podzielili się opłatkiem w domu noblisty

Sobota, 5 grudnia 2009, 8:13
Aktualizacja: 8:20
Autor: rylit
JELENIA GÓRA: Podzielili się opłatkiem w domu noblisty
Fot. rylit
Czwarta Karkonoska Wigilia Literacka otworzyła wczoraj cykl świątecznych spotkań. Literaci związani ze Stowarzyszeniem w Cieniu Lipy Czarnoleskiej oraz ich przyjaciele złożyli sobie świąteczne i noworoczne życzenia w willi Wiesenstein przesiąkniętej duchem Gerharta Hauptmanna, laureata literackiego Nobla.

Oprócz twórców skupionych w jeleniogórskich stowarzyszeniach obecne były osoby niepełnosprawne z jeleniogórskich placówek terapeutycznych. Jak co roku Wigilia Literacka miła do zaoferowania wiele dla ducha i ciała. Odbyła się w sali kominkowej muzeum Gerharta Hauptmanna i miała bogaty program.

Wszystkich przywitała dyrektor muzeum Julita Zaprucka. Na świątecznym spotkaniu obecni byli członkowie Stowarzyszenia w Cieniu Lipy Czarnoleskiej, członkowie Polskiego Związku Głuchych oddział w Jeleniej Górze, uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Polskim Towarzystwie Walki z Kalectwem oraz zaproszeni goście.

Pierwszym punktem programu było otwarcie wystawy pięknych obrazów niesłyszącej malarki Ewy Oliwkowskiej. Autorka odpowiadała na pytania zebranych gości przy pomocy tłumaczki migowej. Całość spotkania była cały czas tłumaczona przez tłumaczy języka migowego.

Następnie zaprezentowano almanach poetycki „Magia dźwięków, smutek ciszy”, z którego wybrane utwory przeczytała Magdalena Świderska-Siemieniec. Rozdano bezpłatne egzemplarze autorom wydrukowanych w nim prac. Tradycje Święta Bożego Narodzenia w Polsce, Czechach i w Niemczech przedstawił Łukasz Kwietnicki, pracownik muzeum.

Ogłoszono też konkurs literacko-poetycki. Cały czas uczestnicy spotkania mogli się częstować kawą, herbatą i przepysznymi wypiekami samych uczestników. Pobłogosławił wszystkich zebranych i złożył najlepsze życzenia, łamiąc się opłatkiem ks. prałat Jozef Stec. Twórców odwiedzili przewodniczący rady miasta Hubert Papaj i jego zastępczyni Anna Ragiel.

Po ogłoszeniu wyników turnieju poetyckiego ,wręczeniu dyplomów i nagród książkowych wszyscy goście udali się do „Hali Rajskiej” gdzie wysłuchali świątecznego koncertu chóru „Światło Serca”. Literackie spotkanie wigilijne jak zwykle dostarczyło zebranym wielu wrażeń i natchnęło ich duchowo i życiowo na cały następny rok i pozwoliło rozejść się z nadzieją, że będzie on lepszy od minionego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group