Poniedziałek, 18 stycznia
Imieniny: Małgorzaty, Piotra
Czytających: 8327
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA REGION: Podsumowanie WOŚP. Lokalne rekordy

Wtorek, 11 stycznia 2011, 8:26
Aktualizacja: Czwartek, 13 stycznia 2011, 15:52
Autor: Angela
JELENIA GÓRA REGION: Podsumowanie WOŚP. Lokalne rekordy
Fot. Organizatorzy
W tegorocznym XIX finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy padły rekordowe kwoty: ponad 100 tys. zł zebrała Jelenia Góra, ponad 19 tys. zł Szkoła Górska w Karpaczu, niemal 18 tys. zł sztab kowarski, 16 tys. zł uzbierali wolontariusze ze Szklarskiej Poręby, niemal 7 tys. zł sztab z Podgórzyna i ponad 6 tys. zł Piechowice. Wszystkie kwoty są wyższe niż te, które zebrano w latach poprzednich.

Powody do dumy w tym roku mają z pewnością organizatorzy górskiego finału w schronisku Samotnia. W programie imprezy znalazły się m.in. przeglądy filmów górskich, prelekcje, wykłady i sprzedaż fantów przez Tomka Banasiewicza, Zbyszka Piotrowicza i Piotra Pustelnika oraz wiele innych atrakcji.

– Z licytacji i zbiórek udało nam się uzbierać ponad 19 tys. zł i jesteśmy z tego dumni – mówi Magda Arcimowicz ze Szkoły Górskiej w Karpaczu.
W tym roku po raz pierwszy wielki finał WOŚP zorganizowano w Szklarskiej Porębie. Przez cały dzień pieniądze zbierało 20 wolontariuszy, z czego dwóch pojechało do Harrachova. Pieniądze były też zbierane w Jakuszycach podczas międzynarodowego wyścigu psich zaprzęgów Border Rush - Husvarna Tour 2011.

– W latach poprzednich ze Szklarskiej Poręby było tylko trzech wolontariuszy, którzy zbierali pieniądze dla sztabu w Jeleniej Górze, wówczas udawało nam się zebrać około 3,5 tys. zł. W tym roku postanowiliśmy zorganizować finał pod Szrenicą. Okazało się, że był to strzał w dziesiątkę. Zebrana kwota z puszek i licytacji to 16 155 zł plus jeszcze nie przeliczona waluta obca: w tym euro, pensy, korony i ...10 dolarów – mówi z satysfakcją Magdalena Kłosowicz ze sztabu WOŚP w Szklarskiej Porębie. – Udało nam się pozyskać wielu sponsorów, którzy przekazali nam licytowane fanty. Była też kuchnia polowa, z której można było kupić jedzenie za pieniądze wrzucane do puszek.

Najwyżej w Szklarskiej Porębie wylicytowano kamień z serduszkiem WOŚP lokalnego artysty – pana Wokana, za które zapłacono 1500 zł. Rzeźbę będzie można podziwiać na skwerku.
Akcję Jurka Owsiaka wspomagali także Rosjanie wypoczywający pod Szrenicą, oraz kibice z całej Polski, którzy przyjechali dla Adama Małysza skaczącego w tym dniu na mamuciej skoczni w Harrachovie.

25 wolontariuszy kwestowało też na ulicach Kowar i Karpacza, mieszkańcy obu tych miast byli niezwykle hojni. Pod Wangiem odbyły się III Międzynarodowe Mistrzostwa Karpacza w Narciarstwie Alpejskim.
Z ogromną przyjemnością informujemy, że kowarski sztab w tym roku zebrał kwotę 17 748 zł i 70 gr. Dziękujemy sponsorom, wolontariuszom oraz tym wszystkim, którzy co roku przyczyniają się do tego, że "Wielka Orkiestry Świątecznej Pomocy" również w Kowarach grać będzie do końca świata... i o jeden dzień dłużej! - piszą organizatorzy.

W tym roku wielki finał WOŚP Gmina Podgórzyn wspólnie z OSP Borowice zorganizowała w Miłkowie. Zebrano 6 911 zł.
– Jest to kwota znacznie wyższa niż w poprzednich latach, kiedy udawało nam się zebrać kwoty około 3,5 tys. zł – mówi Ewa Szturo z referatu rozwoju gminy w Podgórzynie.

30 wolontariuszy ze szkół z terenu gminy Podgórzyn, pod opieką dyrektora Leszka Basińskiego, od rana ruszyło z puszkami na kwestowanie po całym rejonie kotliny jeleniogórskiej. Pieniądze zbierali między innymi w Karpaczu i Szklarskiej Porębie. Swoją cegiełkę do tego magicznego święta dołożyli również piłkarze, którzy wzięli udział w wielkoorkiestrowym turnieju piłki nożnej. W zawodach wzięło udział 7 zespołów, z których najlepsza okazała się ekipa z Borowic, pokonując w finale zespół z Miłkowa. Dochód z turnieju zasilił konto WOŚP.

Od godziny 14.00 ruszyła orkiestrowa zabawa w Domu Kultury Ekran w Miłkowie, którą doskonale pokierował Wojtek Ziemniak. Pierwszy na scenie zameldował się Jacek Ziobro z zespołem, prezentując swój debiutancki materiał muzyczny. Gwiazdą niedzielnego finału był zespół „W Tym Sęk”. Zagrał też zespół „Ness” - mówi Przemek Linke z Urzędu Gminy w Podgórzynie.
Występy muzyczne przeplatały się licytacjami gadżetów, przekazanych nam na licytację między innymi przez Maję Włoszczowską, zespół „Hey”, Stanisława Soykę, zespół Fart Kielce i Trefl Sopot oraz wielu innych darczyńców.

Każdy, kto odwiedził Dom Kultury w Miłkowie, mógł nauczyć się udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego informowania dyżurnego straży pożarnej o różnych zagrożeniach. Nad tym, by nikt głodny nie opuścił imprezy, czuwały panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Podgórzyna. Tuż przed 20.00 pojawił się olbrzymi wielkoorkiestrowy tort. Po pamiątkowym zdjęciu wystrzeliło „światełko do nieba”. Nie był to tradycyjny pokaz sztucznych ogni lecz niesamowity występ tancerzy ognia i światła z grupy „Irrbloss”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group