Piątek, 29 marca
Imieniny: Helmuta, Wiktoryny
Czytających: 5513
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Podsumowanie roku w Związku Gmin Karkonoskich

Środa, 22 stycznia 2014, 7:50
Aktualizacja: 18:13
Autor: Mea
Region: Podsumowanie roku w Związku Gmin Karkonoskich
Fot. Mea
Wdrażanie ustawy tzw. śmieciowej, rozbudowa Karkonoskiego Centrum Gospodarki Odpadami, kampania informacyjna dla mieszkańców o nowych zasadach dzielenia śmieci – to część z zadań zrealizowanych w 2013 r. przez Związek Gmin Karkonoskich. Miniony rok podsumowano na spotkaniu noworocznym, które odbyło się wczoraj (21.01.) w Pałacu w Bukowcu.

Na uroczystość przybyło wielu gości m.in. przedstawiciele samorządów, instytucji państwowych, kultury oraz służb. Dyrektor biura Związku Gmin Karkonoskich Witold Szczudłowski powiedział o ubiegłorocznych osiągnięciach.

- Przejęliśmy od gmin zadania związane z segregacją odpadów i edukacją ekologiczną. Najważniejsze były inwestycje przeprowadzone w zakresie gospodarki odpadami na kwotę ok. 20 mln zł. Od jutra rusza spółka Karkonoskie Centrum Gospodarki Odpadami, którą musieliśmy powołać w miejsce KCGO, bo zmieniły się obowiązujące zasady. Jako jedyni w regionie mamy status pełnej Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych. Rozbudowaliśmy o ponad 40 proc. gniazda z pojemnikami do segregacji śmieci i wciąż zwiększamy ich liczbę, przeprowadziliśmy kilkadziesiąt spotkań informacyjnych z mieszkańcami, dzięki temu widzimy, że mieszkańcy chętnie dzielą odpady – wymieniał Witold Szczudłowski.

ZGK zrealizował takie projekty, jak: „Rozbudowa KCGO w Ściegnach-Kostrzycy”, „Budowa sektorów 3 i 4 wraz z systemem drenażu odcieków, przebudową sieci kanalizacyjnych, budową instalacji ujmowania i zagospodarowania gazu składowiskowego”, „Rozbudowa zasobni odpadów zmieszanych w zakładzie mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów, „Budowa instalacji elektronicznej wagi samochodowej w strefie wjazdowej centrum”, „Budowa trybuny sortowania odpadów po sicie bębnowym, wyposażenie sita i prasy w system odpylania powietrza” oraz zakup sprzętu m.in. wózki widłowe, ładowarki teleskopowe, ciągnik z przyczepą, kompaktor, samochody z żurawiami.

- Chcemy pozyskać kolejne pieniądze z Unii Europejskiej, które wykorzystamy na wdrożenie nowoczesnych technologii, by sprostać ustalonym poziomom odzysku materiałów z segregacji – dodał dyrektor.
Prezesem nowej spółki KCGO jest Mieczysław Lewandowicz, który kierował dotychczasowym zakładem. – Zakład KCGO przyjął w ubiegłym roku ponad 44 tys. ton odpadów, co jest lepszym wynikiem niż w 2012 r. Mieliśmy i będziemy mieć jedne z najniższych cen zagospodarowywania odpadów, dzięki temu mieszkańcy gmin karkonoskich wnoszą również niewielkie opłaty – zapewniał Mieczysław Lewandowicz.

W skład ZGK, który w ubiegłym roku obchodził 20-lecie, wchodzi sześć gmin karkonoskich: Karpacz, Mysłakowice, Podgórzyn, Szklarska Poręba, Piechowice i Kowary. – Przez cały ubiegły rok, kiedy Kowary obchodziły 500-lecie związek wspierał finansowo wszystkie imprezy kulturalne związane z jubileuszem i prowadził też podczas nich edukację ekologiczną. Z inicjatywy ZGK organizowany jest po raz kolejny koncert Muzyczny Ogród Liczyrzepy – mówił Mirosław Górecki, burmistrz Kowar.

Ze współpracy z ZGK zadowolony jest jeleniogórski starosta Jacek Włodyga. – Prowadzimy wspólną promocję podczas różnych imprez i targów turystycznych. Bez działalności związku w powiecie jeleniogórskim, byłoby o wiele trudniej – podkreślał Jacek Włodyga.

Ze związkiem współpracuje również Karkonoski Park Narodowy. – Działamy na wielu płaszczyznach, gdyż nasz park leży na terenie sześciu gmin. Ze wsparciem związku wyremontowaliśmy szlaki turystyczne, prowadzimy razem edukację ekologiczną w naszych ośrodkach w Szklarskiej Porębie i Karpaczu. Wydajemy razem czasopismo Karkonosze – mówił Andrzej Raj, dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego.
Na koniec rozdano książki o historii Kowar, maskotki z hasłem „Czyste Karkonosze”, promujące nowe zasady segregacji odpadami, które będą rozdawane dzieciom. Spotkanie noworoczne uczczono toastem.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy chodzę do teatru?

Oddanych
głosów
480
Tak
24%
Nie
40%
Czasami
25%
Nie chodzę
11%
 
Głos ulicy
Nie chodzę do fryzjera, bo fryzjer przyjeżdża do mnie
 
Miej świadomość
100 konkretów (zrealizowano 10%): SUKCES czy PORAŻKA?
 
Rozmowy Jelonki
Przebudowy i remonty
 
Aktualności
Życzenia dla mieszkańców Piechowic
 
Polityka
Z pustego i Salomon nie naleje
 
Kultura
Zagrali w Podgórzynie
 
112
Pożar w restauracji
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group