• Środa, 23 października 2019
  • Godz. 4:50
  • Imieniny: Marleny, Seweryna, Teodora, Igi
  • Czytających: 1827
  • Zalogowanych: 1
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Podsumowanie roku w Związku Gmin Karkonoskich

Wiadomości: Region
Środa, 22 stycznia 2014, 7:50
Aktualizacja: 18:13
Autor: Mea
Fot. Mea
Wdrażanie ustawy tzw. śmieciowej, rozbudowa Karkonoskiego Centrum Gospodarki Odpadami, kampania informacyjna dla mieszkańców o nowych zasadach dzielenia śmieci – to część z zadań zrealizowanych w 2013 r. przez Związek Gmin Karkonoskich. Miniony rok podsumowano na spotkaniu noworocznym, które odbyło się wczoraj (21.01.) w Pałacu w Bukowcu.

Na uroczystość przybyło wielu gości m.in. przedstawiciele samorządów, instytucji państwowych, kultury oraz służb. Dyrektor biura Związku Gmin Karkonoskich Witold Szczudłowski powiedział o ubiegłorocznych osiągnięciach.

- Przejęliśmy od gmin zadania związane z segregacją odpadów i edukacją ekologiczną. Najważniejsze były inwestycje przeprowadzone w zakresie gospodarki odpadami na kwotę ok. 20 mln zł. Od jutra rusza spółka Karkonoskie Centrum Gospodarki Odpadami, którą musieliśmy powołać w miejsce KCGO, bo zmieniły się obowiązujące zasady. Jako jedyni w regionie mamy status pełnej Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych. Rozbudowaliśmy o ponad 40 proc. gniazda z pojemnikami do segregacji śmieci i wciąż zwiększamy ich liczbę, przeprowadziliśmy kilkadziesiąt spotkań informacyjnych z mieszkańcami, dzięki temu widzimy, że mieszkańcy chętnie dzielą odpady – wymieniał Witold Szczudłowski.

ZGK zrealizował takie projekty, jak: „Rozbudowa KCGO w Ściegnach-Kostrzycy”, „Budowa sektorów 3 i 4 wraz z systemem drenażu odcieków, przebudową sieci kanalizacyjnych, budową instalacji ujmowania i zagospodarowania gazu składowiskowego”, „Rozbudowa zasobni odpadów zmieszanych w zakładzie mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów, „Budowa instalacji elektronicznej wagi samochodowej w strefie wjazdowej centrum”, „Budowa trybuny sortowania odpadów po sicie bębnowym, wyposażenie sita i prasy w system odpylania powietrza” oraz zakup sprzętu m.in. wózki widłowe, ładowarki teleskopowe, ciągnik z przyczepą, kompaktor, samochody z żurawiami.

- Chcemy pozyskać kolejne pieniądze z Unii Europejskiej, które wykorzystamy na wdrożenie nowoczesnych technologii, by sprostać ustalonym poziomom odzysku materiałów z segregacji – dodał dyrektor.
Prezesem nowej spółki KCGO jest Mieczysław Lewandowicz, który kierował dotychczasowym zakładem. – Zakład KCGO przyjął w ubiegłym roku ponad 44 tys. ton odpadów, co jest lepszym wynikiem niż w 2012 r. Mieliśmy i będziemy mieć jedne z najniższych cen zagospodarowywania odpadów, dzięki temu mieszkańcy gmin karkonoskich wnoszą również niewielkie opłaty – zapewniał Mieczysław Lewandowicz.

W skład ZGK, który w ubiegłym roku obchodził 20-lecie, wchodzi sześć gmin karkonoskich: Karpacz, Mysłakowice, Podgórzyn, Szklarska Poręba, Piechowice i Kowary. – Przez cały ubiegły rok, kiedy Kowary obchodziły 500-lecie związek wspierał finansowo wszystkie imprezy kulturalne związane z jubileuszem i prowadził też podczas nich edukację ekologiczną. Z inicjatywy ZGK organizowany jest po raz kolejny koncert Muzyczny Ogród Liczyrzepy – mówił Mirosław Górecki, burmistrz Kowar.

Ze współpracy z ZGK zadowolony jest jeleniogórski starosta Jacek Włodyga. – Prowadzimy wspólną promocję podczas różnych imprez i targów turystycznych. Bez działalności związku w powiecie jeleniogórskim, byłoby o wiele trudniej – podkreślał Jacek Włodyga.

Ze związkiem współpracuje również Karkonoski Park Narodowy. – Działamy na wielu płaszczyznach, gdyż nasz park leży na terenie sześciu gmin. Ze wsparciem związku wyremontowaliśmy szlaki turystyczne, prowadzimy razem edukację ekologiczną w naszych ośrodkach w Szklarskiej Porębie i Karpaczu. Wydajemy razem czasopismo Karkonosze – mówił Andrzej Raj, dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego.
Na koniec rozdano książki o historii Kowar, maskotki z hasłem „Czyste Karkonosze”, promujące nowe zasady segregacji odpadami, które będą rozdawane dzieciom. Spotkanie noworoczne uczczono toastem.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19) Dodaj komentarz

~LOL 22-01-2014 8:44
Ja się pytam gdzie jest żarcie?, niektórym w brzuszkach chyba już kiszki grają. Niektóre postacie mają monopol na imprezy:)
~emigrak 22-01-2014 9:38
Co to się stało, że kol. Dzierzba jest w pracy a nie za granicą?
~ 22-01-2014 10:08
Emigraku ! a czemu ona taka zabiedzona i mizerna? to krzeslo moze nie wytrzymac. Jak tu zadbac o rowna nawierzchnie chodnikow, tylko ograniczenie ciezaru przechodniow uratuje sprawe. BIEDA....?
~Marcin77 22-01-2014 10:12
'dzięki temu mieszkańcy gmin karkonoskich wnoszą również niewielkie opłaty – zapewniał Mieczysław Lewandowicz' dobry żart sterty śmieci w koszach zalegają bo raz w tygodniu się wywozi odpady.kiedyś 2 razy w tygodniu za tą samą oplatę zabierano,ale teraz trzeba budować potęge ZGK.
~ 22-01-2014 16:01
dobrze, że te ... jeszcze klaskać i pić szampana potrafią.
~hehe2014 22-01-2014 16:26
he he, a ja mam cudowna prace w Niemczech, zalozylem szkole jezykowa i problemy jeleniej mnie nie dotycza:)
~ 22-01-2014 18:24
Dyrektor KPN jak zwykle tylko w gadaniu jest dobry. A w Karkonoszach coraz większy burdel. Nawet śmieci nie ma kto posprzątać po świętach na Chojniku.
~ekolog 22-01-2014 18:31
"Nawet śmieci nie ma kto posprzątać po świętach na Chojniku". heh, za to miśka z nadrukiem "czyste karkonosze" każdy dostał. ciekawe ilu z tych ćwoków z dużymi brzuchami poszło samemu w góry przekonać się ile zgodności z faktami mają te puste hasełka. nie ma to jak dobry pijar. robienie pijaru w mediach to jedyne co wychodzi panu dyrektorowi.......
~ikss 22-01-2014 18:32
i to są ludzie którzy powinni tak rządzić aby ulżyć obywatelom swoich miast....Przyjrzyjcie się dobrze tym gębom-szczególnie tej latto-właśnie tych nie należy wybierać w najbliższych wyborach
~Progrm 22-01-2014 19:01
A co na to Związek Gmin Euroregionu Nysa ?
~rozgoryczona 22-01-2014 19:13
Zupełnie nie rozumiem i jestem rozgoryczona dlaczego nie ma tam ani jednego (dosłownie ani jednego!!!!) młodego, kreatywnego człowieka, który ma pomysły, angażuje się całym sercem i odnosi sukcesy poprzez uczciwą ciężką pracę. Mało takich mamy w Karpaczu, w Kowarach czy Mysłakowicach? Jak widać cała Polska taka, polityka, polityka, polityka i duże kolesiostwo!!! Może warto by było w końcu wprowadzić zmiany i postawić na młodych i uczciwych ludzi. Proponuję zacząć od swojego podwórka, niedługo wybory!
~Obserwatorr 22-01-2014 19:36
@rozgoryczona: Masz rację, takich ludzi mamy sporo ale stołki zajmują stare pierdziele, które nikogo młodego nie dopuszczają. Przecież to jest gromadka starych kolesi, które od lat znają się jak łyse konie, spotykają na różnych podobnych imprezkach i wręczają sobie prezenty (powód zawsze się znajdzie) za nasze pieniądze. Oni nie dopuszczą nikogo kto zagroziłby korzystnemu dla nich stanowi rzeczy. Ten system działa wręcz na zasadzie mafijnych reguł - jak ktoś odstaje od większości (np. ambicjami i pracowitością, które zmusiłyby innych do roboty), to się go eliminuje w bezlitosny sposób. Nie dajcie się zwieść sympatycznym uśmiechom do kamer panom na zdjęciach - wewnątrz tego mafijnego półświatka toczy się drugie, o wiele bardziej brutalne życie. A to wszystko ze szkodą dla dobra publicznego.
~Krkonos 22-01-2014 19:56
To że KPN współwydaje czasopismo "Karkonosze" to nie jest żaden powód do chluby. Kiedyś w tym czasopiśmie było trochę ciekawych artykułów, od kiedy zaczął je współwydawać KPN stało się tubą propagandową KPN-u. Dyrektor parku ma widać duże parcie na szkło i do mediów, ale szkoda że zniszczył w ten sposób wartościowe czasopismo z dużą tradycją.
~ 22-01-2014 20:05
Za maskotki z hasłem "czyste Karkonosze " zapłaciliśmy my wszyscy - ja, ty, wszyscy podatnicy. A śmieci w górach - kogo to obchodzi ? Spadnie śnieg i wszystko zakryje. A na wiosnę K.P.N. ogłosi przetarg i wszystko wysprząta zewnętrzna firma. Pracownicy parku mają zbyt delikatne rączki do takiej pracy. Tam co drugi to naukowiec z powołania - woli siedzieć w bibliotece i pisać mondre książki (których nikt nie kupuje więc rozdaje się na takich jak te imprezkach ) albo robić badania w terenie. W Karkonoszach brud, smród i w ogóle syf a my utrzymujemy bandę ...
~Gość 22-01-2014 20:07
Ustawa śmieciowa niezgodna z Konstytucją Ustawa śmieciowa powinna trafić do kosza razem z tymi którzy ten wyrób ustawo podobny wysmrodzili Należy wprowadzić sprawiedliwy system wagowy!
~ 22-01-2014 22:40
Związek od pozyskiwania pieniędzy z UE te same twarze , tylko zamieniają się stołkami w władzach samorządowych, pytam kto rozliczy wreszcie te towarzystwo !!!
~ 22-01-2014 22:56
Faktycznie postawiono na młodzież !!!!!!!!!!!!!!!!!!
~ 23-01-2014 3:27
O tych "remontach szlaków" to niech lepiej dyrektor parku nie wspomina. Nie znam osoby która wypowiadałaby się o nich pozytywnie. Nie dość że odwalają fuszerkę to jeszcze bardziej niszczą przyrodę niż ją chronią. Gorzej się idzie po tych szlakach po remoncie niż przed. Ale i na to dyrektor znalazł sposób - żeby ludzie nie schodzili z jego wspaniałych chodników ustawił szpalery płotów i ogrodzeń wzdłuż szlaków. Paskudnie to wyglada. Mam nadzieję że szybko odwołają tego dyrektora ale wiele lat upłynie zanim uda się doprowadzić Karkonosze do stanu przed dokonanymi przez niego zniszczeniami.
~ast 23-01-2014 10:20
do Marcin77 - wywozi kto inny, ZGK tylko składuje

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group