Piątek, 2 maja
Imieniny: Anatola, Zygmunta
Czytających: 6266
Zalogowanych: 30
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Podsumowanie roku w Związku Gmin Karkonoskich

Środa, 22 stycznia 2014, 7:50
Aktualizacja: 18:13
Autor: Mea
Region: Podsumowanie roku w Związku Gmin Karkonoskich
Fot. Mea
Wdrażanie ustawy tzw. śmieciowej, rozbudowa Karkonoskiego Centrum Gospodarki Odpadami, kampania informacyjna dla mieszkańców o nowych zasadach dzielenia śmieci – to część z zadań zrealizowanych w 2013 r. przez Związek Gmin Karkonoskich. Miniony rok podsumowano na spotkaniu noworocznym, które odbyło się wczoraj (21.01.) w Pałacu w Bukowcu.

Na uroczystość przybyło wielu gości m.in. przedstawiciele samorządów, instytucji państwowych, kultury oraz służb. Dyrektor biura Związku Gmin Karkonoskich Witold Szczudłowski powiedział o ubiegłorocznych osiągnięciach.

- Przejęliśmy od gmin zadania związane z segregacją odpadów i edukacją ekologiczną. Najważniejsze były inwestycje przeprowadzone w zakresie gospodarki odpadami na kwotę ok. 20 mln zł. Od jutra rusza spółka Karkonoskie Centrum Gospodarki Odpadami, którą musieliśmy powołać w miejsce KCGO, bo zmieniły się obowiązujące zasady. Jako jedyni w regionie mamy status pełnej Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych. Rozbudowaliśmy o ponad 40 proc. gniazda z pojemnikami do segregacji śmieci i wciąż zwiększamy ich liczbę, przeprowadziliśmy kilkadziesiąt spotkań informacyjnych z mieszkańcami, dzięki temu widzimy, że mieszkańcy chętnie dzielą odpady – wymieniał Witold Szczudłowski.

ZGK zrealizował takie projekty, jak: „Rozbudowa KCGO w Ściegnach-Kostrzycy”, „Budowa sektorów 3 i 4 wraz z systemem drenażu odcieków, przebudową sieci kanalizacyjnych, budową instalacji ujmowania i zagospodarowania gazu składowiskowego”, „Rozbudowa zasobni odpadów zmieszanych w zakładzie mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów, „Budowa instalacji elektronicznej wagi samochodowej w strefie wjazdowej centrum”, „Budowa trybuny sortowania odpadów po sicie bębnowym, wyposażenie sita i prasy w system odpylania powietrza” oraz zakup sprzętu m.in. wózki widłowe, ładowarki teleskopowe, ciągnik z przyczepą, kompaktor, samochody z żurawiami.

- Chcemy pozyskać kolejne pieniądze z Unii Europejskiej, które wykorzystamy na wdrożenie nowoczesnych technologii, by sprostać ustalonym poziomom odzysku materiałów z segregacji – dodał dyrektor.
Prezesem nowej spółki KCGO jest Mieczysław Lewandowicz, który kierował dotychczasowym zakładem. – Zakład KCGO przyjął w ubiegłym roku ponad 44 tys. ton odpadów, co jest lepszym wynikiem niż w 2012 r. Mieliśmy i będziemy mieć jedne z najniższych cen zagospodarowywania odpadów, dzięki temu mieszkańcy gmin karkonoskich wnoszą również niewielkie opłaty – zapewniał Mieczysław Lewandowicz.

W skład ZGK, który w ubiegłym roku obchodził 20-lecie, wchodzi sześć gmin karkonoskich: Karpacz, Mysłakowice, Podgórzyn, Szklarska Poręba, Piechowice i Kowary. – Przez cały ubiegły rok, kiedy Kowary obchodziły 500-lecie związek wspierał finansowo wszystkie imprezy kulturalne związane z jubileuszem i prowadził też podczas nich edukację ekologiczną. Z inicjatywy ZGK organizowany jest po raz kolejny koncert Muzyczny Ogród Liczyrzepy – mówił Mirosław Górecki, burmistrz Kowar.

Ze współpracy z ZGK zadowolony jest jeleniogórski starosta Jacek Włodyga. – Prowadzimy wspólną promocję podczas różnych imprez i targów turystycznych. Bez działalności związku w powiecie jeleniogórskim, byłoby o wiele trudniej – podkreślał Jacek Włodyga.

Ze związkiem współpracuje również Karkonoski Park Narodowy. – Działamy na wielu płaszczyznach, gdyż nasz park leży na terenie sześciu gmin. Ze wsparciem związku wyremontowaliśmy szlaki turystyczne, prowadzimy razem edukację ekologiczną w naszych ośrodkach w Szklarskiej Porębie i Karpaczu. Wydajemy razem czasopismo Karkonosze – mówił Andrzej Raj, dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego.
Na koniec rozdano książki o historii Kowar, maskotki z hasłem „Czyste Karkonosze”, promujące nowe zasady segregacji odpadami, które będą rozdawane dzieciom. Spotkanie noworoczne uczczono toastem.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy zawsze masz gdzie zaparkować pod swoim blokiem czy domem?

Oddanych
głosów
366
Tak, nigdy nie mam z tym problemu
34%
Tak, choć czasami muszę dłużej szukać miejsca
15%
Nie, prawie nigdy nie ma wolnego miejsca w pobliżu, parkuję pół kilometra dalej
26%
Różnie, to zależy od pory dnia
25%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Opona – Jak genialny wynalazek zmienił świat
 
Rozmowy Jelonki
Co zrobić ze zwierzakiem na majówkę?
 
112
Policjanci uratowali psa z rozgrzanego auta
 
Aktualności
Hobby horsing galopuje do Jeleniej Góry
 
112
Nowi policjanci złożyli ślubowanie
 
Aktualności
Jest kasa na basen przy Sudeckiej
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group