Poniedziałek, 30 stycznia
Imieniny: Macieja, Martyny
Czytających: 9180
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Podrzucili odpady, zapłacili mandaty

Czwartek, 28 marca 2019, 6:15
Aktualizacja: Piątek, 29 marca 2019, 10:16
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Jelenia Góra: Podrzucili odpady, zapłacili mandaty
Fot. Użyczone/SM Jelenia Góra
Po 500 zł mandatu otrzymali dwaj mężczyźni, którzy wyrzucili odpady na plac za wiaduktem przy ul. Podchorążych w Jeleniej Góry. 36–letni Sławomir T. z Jeleniej Góry i 44–letni Rafał K. z okolic miasta chcieli pozbyć się śmieci bez ponoszenia żadnych kosztów. Nie spodziewali się jednak, że ich proceder zostanie zarejestrowany przez miejski monitoring.

Wczoraj (27.03) mężczyźni zostali ustaleni i ukarani. Każdy poza obowiązkiem zapłacenia po 500 zł musi też posprzątać swoje śmieci.

Jest to przykład na to, że nie warto wyrzucać śmieci w tzw. krzaki czy na tereny niezagospodarowane – przestrzega Jacek Winiarski, szef jeleniogórskiej Straży Miejskiej. – Bowiem koszty mandatu za takie działanie mogą być o wiele wyższe niż koszty oddania odpadów do MPGK. Przypominamy, że mieszkańcy Jeleniej Góry większość odpadów mogą oddać w PSZOK-u bez żadnych kosztów, a osoby z powiatu – za niewielką opłatą, o wiele mniejszą niż mandat – dodaje.

Słów krytyki dla takiego postępowania nie szczędzi też rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Jeleniej Górze Cezary Wiklik.

Zastanawiające jest, że mieszkańcy, którzy przecież płacą za wywóz odpadków i mogą (nieodpłatnie) wystawić również tzw. odpady wielkogabarytowe we wskazane dni przy boksach, skąd zabierze je samochód MPGK, decydują się na upychanie śmieci w przypadkowych zaroślach – pisze Cezary Wiklik. - O ile zwykłe odpady i "gabarytowe" MPGK uprząta w ramach umowy, o tyle za likwidację "dzikich" wysypisk Miasto płaci dodatkowe pieniądze, a one pochodzą przecież z podatków mieszkańców. Wyjątkiem są odpady budowlane, do wywozu których potrzebny jest kontener, ale koszt jego wynajęcia jest niewielki, zdecydowanie niższy, niż grzywna za nielegalny wywóz śmieci. W niektórych miejscach, w jakich śmieci nielegalnie wyrzucane pojawiają się częściej Straż Miejska okresowo ustawia fotopułapki, więc ustalenie sprawcy zaśmiecania terenu nie jest specjalnym problemem, a za tym idzie nieuchronna grzywna. Zdecydowanie zalecamy korzystanie z boksów i kontenerów – dodaje C. Wiklik.

Twoja reakcja na artykuł?

36
88%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
4
10%
Złości
1
2%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (33)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group