Czwartek, 21 września
Imieniny: Jonasza, Mateusza
Czytających: 10959
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Pochody „Norwida” dla… Juliana Tuwima

Sobota, 30 listopada 2013, 7:55
Aktualizacja: Niedziela, 1 grudnia 2013, 13:34
Autor: Mea
Jelenia Góra: Pochody „Norwida” dla… Juliana Tuwima
Fot. Mea
– Dajcie nam Tuwima – krzyczeli wczoraj (29.11.) na Placu Ratuszowym uczniowie II LO w Jeleniej Górze, podczas happeningu zorganizowanego na zakończenie Roku Juliana Tuwima. W pochodach wzięło udział kilkaset osób, które prezentowały utwory poety.

Pochody wyruszyły z pięcie miejsc centrum Jeleniej Góry: z Podwala, Kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego, ul. Bankowej, Empiku oraz restauracji chińskiej przy Bramie Wojanowskiej.

– Uczniowie prezentowali w sposób teatralny teksty poety: „Sprzeczka z żoną”, „Lokomotywa”, „Dżoncio”, „Z notatnika nerwowca” oraz „Pocałujcie mnie wszyscy w dupę”. Część z nich jest bardzo kontrowersyjna, a część była pisana dla dzieci – mówił Ryszard Grzywacz, organizator akcji, nauczyciel języka polskiego, który prowadzi też koło teatralne w II LO.

- Już wiosną rozpoczęliśmy obchody Roku Tuwima w Jeleniogórskim Centrum Kultury, gdzie razem z I LO robiliśmy imprezę. Postanowiliśmy również zakończyć ten rok happeningiem, który „uruchomi” całe miasto – dodał.

Wszystkie pochody spotkały się pod tramwajem w Rynku, gdzie została wygłoszona deklaracja twórcza Tuwima skierowana do krytyków. Następnie z kartonów ozdobionych fragmentami wierszy poety ustawiono pomnik Tuwima i przeczytano petycję do radnych Jeleniej Góry i prezydenta miasta o postawienie pomnika poecie.

– To jest oczywiście żart, a przy okazji integrujemy społeczność szkolną i pokazujemy, że nie tylko lekcje są ważne, ale również inwencja twórcza i realizacja oryginalnych przedsięwzięć – podkreślał Ryszard Grzywacz.

– Moja grupa szła spod restauracji chińskiej. Prezentowaliśmy wiersz o psie „Dżonciu”. Była to fajna przygoda i ciekawe doświadczenie teatralne – mówiła Dagmara Botur z klasy humanistycznej.

- Pokazaliśmy fragment „Z dziennik nerwowca”. Na różnych przystankach pochodu graliśmy scenki z tego tekstu. Bardzo podoba mi się taka inicjatywa - powiedziała Kinga Bobyk z klasy humanistycznej.
- Pomysł jest świetny i widać, że wszystkim się podobał, zarówno uczestnikom, jak i widzom – dodała Karolina Kanior z klasy humanistycznej. - Było super. Mam nadzieję, w na Placu Ratuszowym rzeczywiście stanie pomnik Tuwima – dodał Kamil Pomykała z klasy humanistycznej.

Również przechodniom podobała się inicjatywa młodzieży, choć nie ukrywali swojego zdziwienia, szczególnie gdy padały „mocniejsze” cytaty z tekstów Juliana Tuwima.

– Sztuka musi być kontrowersyjna i wzbudzać skrajne emocje. Podoba mi się taka forma przekazu twórczości poety, który większości osób kojarzy jedynie z bajkami dla dzieci, a miał przecież różne oblicza i dobrze, że o tym też uczy się w szkole – podkreślał pan Piotr z Jeleniej Góry.

Na koniec Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry, który również wziął udział w jednym z pochodów, otrzymał petycję o postawienie pomnika Tuwima i obiecał przekazać ją radnym.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (50)

Dodaj komentarz
komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wiek 50 lat to już senior?

Oddanych
głosów
43
Tak
12%
Nie
88%
 
Głos ulicy
Drogo czy tanio w Jeleniej Górze?
 
Miej świadomość
Jak REALNIE zmieni się Twoje ciało, gdy odstawisz cukier
 
Rozmowy Jelonki
5300 zł na rękę
 
Aktualności
Kto znajdzie złoty bilet?
 
112
Radiowozy na prąd
 
112
Aż 43 zatrzymanych!
 
Aktualności
Strażacy dostali pieniądze
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group