Piątek, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 4964
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Po premierze “Łódeczki” dla najnajmłodszych

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 23 czerwca 2014, 7:29
Aktualizacja: Wtorek, 24 czerwca 2014, 7:48
Autor: Elster
Fot. Archiwum Teatru
Na premierę “Łódeczki” wg scenariusza i w reżyserii Alicji Morawskiej–Rubczak do foyer Teatru im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze w niedzielę (22 czerwca) przybyły dzieci w wieku od jednego roku do czterech lat. To chyba pierwszy w historii jeleniogórskiego teatru dramatycznego spektakl dla widzów w tym przedziale wiekowym.

Podobnie jak spektakl przeznaczony tylko dla widzów dorosłych rządzi się swoimi prawami i dramaturgicznymi regułami, tak i “Łódeczka” ma swoje wymogi. Przed wejściem na salę należy zdjąć buty, można też przynieść ze sobą “przytulne” obuwie zamienne, czyli kapcie. A podczas trwania przedstawienia nie spożywa się pokarmów i napojów.

Ustawiona w kameralnej przestrzeni holu Teatru im. Norwida łódka od początku intryguje maluchy. Dzieci obchodzą ją wkoło, próbują zajrzeć do środka, pytają, co lub kto się tam znajduje. W przestrzeni wyściełanej miękkimi poduszkami do siedzenia najmłodsi z najmłodszych czują się bezpiecznie i chętnie wkraczają do prawdziwie magicznego świata.

W “Łódeczce” autorstwa Alicji Morawskiej-Rubczak nie jest ważna logiczna historia, a komunikat płynący z przestrzeni działań i wywołanie wrażeń: wzrokowych, dźwiękowych i dotykowych. Podział między sceną a widownią jest płynny. Na scenie dzieje się naprawdę dużo, kolejne obrazy dość szybko migają przed dziecięcymi oczami, nie dając przestrzeni na nudę. Nie ma tu głośnej muzyki czy wybuchów, ale za to można się wiercić i rozmawiać. Autor muzyki Wojciech Morawski chlupocze, szeleści, gra na instrumentach. Kompatybilna jest scenografia, którą zaprojektowała Barbara Małecka, ekspertka ds. edukacji kulturalnej oraz teatru dla najnajmłodszych, teatrolog i producentka wydarzeń artystycznych. Jej autorstwa są również kostiumy. Tutaj mały widz ma prawo głośno wyrażać swoje opinie, ma prawo do ekspresji i okazywania emocji, np. płaczu, który w tym wieku jest emocją zupełnie naturalną.

Aktorzy (Marta Kędziora i Małgorzata Osiej–Gadzina / Robert Dudzik i Robert Mania; chapeau bas za umiejętność zorganizowania i zaimprowizowania scenek z maluchami, bo umiejętność to niezwykle trudna i wymagająca ogromnej cierpliwości) ubrani w jasne kostiumy zachowują się jak dwójka dzieci, które bawią się w żeglarzy. Nie posługują się niczym wyszukanym, a do zabawy wystarczą im różne kształty poduszki (są to np. ryby i koła ratunkowe), do których aż chce się przytulić. Nie ma tu gwałtownych gestów i ruchów, które mogłyby kogoś wystraszyć. Na szczególne słowa uznania zasługuje moment płynnego przejścia od spektaklu do wspólnej zabawy.

Maluchy z teatru wyszły zachwycone i podekscytowane tym, co przeżyły. Spotkały tu wiele osób w swoim wieku i wspólnie przeżywały emocje wywołane możliwością dotykania nieznanych przedmiotów w nowym miejscu, które szybko daje się oswoić. “Łódeczka” zachwyca w każdym wcieleniu. To sztuka koloru, dźwięku, ale także zapachu oraz dotyku. Interaktywna i mądra.

Zdaje się, że dyrektorujący od tego sezonu Piotr Jędrzejas znakomicie wyczuł potrzebę chwili. Najpierw wyszedł naprzeciw oczekiwaniom zaniedbanej przez lata w Teatrze im. Norwida tej najmłodszej publiczności i stworzył odbywające się w niedzielne poranki warsztaty edukacji twórczej TEATsYKI dla dzieci w wieku 3-8 lat, prowadzone wspólnie przez doświadczonych instruktorów (pedagogów i aktorów). A teraz mamy spektakl “Łódeczka”, siódmą premierę mijającego sezonu artystycznego 2013/2014. Wspaniale, że wśród najważniejszych wydarzeń Teatru im. Norwida znalazło się miejsce również dla spektaklu kierowanego do widzów, którzy nie ukończyli piątego roku życia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (38) Dodaj komentarz

~... 23-06-2014 10:19
"Sensoryczne oddziaływanie teatru dla najnajmłodszych to niewątpliwie niezwykle ważny i niesłusznie deprecjonowany w stosunku do dorosłego teatru obszar." - ktoś tu chciał sie chyba pochwalić elokwencją i znajomością powszechnie nie znanych słów, a nie zachęcać do pójscia!
~ 23-06-2014 13:33
było super!
~ 23-06-2014 16:06
fajna
~gluś 23-06-2014 17:38
ale o co chodzi, ktoś zorganizował, ktoś dobrowolnie w tym wziął udział, to po co to krytykować i się wyzłośliwiać? dla mnie każda rodzinna impreza jest OK
~mama. 23-06-2014 22:29
Byłam na sztuce i nic specjalnego.Prawdę mówiąc spodziewałam się jakiegoś lepszego spektaklu.Sala też bardziej była pusta niż pełna.Uważam, że płacenie 40 zł za bilet dla dorosłego z dzieckiem to zdecydowanie za dużo biorąc pod uwagę niski poziom sztuki.Nie wiem kto pisał tę recenzję ale albo sam nie był w teatrze i przepisał z jakichś materiałów reklamowych albo pisał na zamówienie.Ogólnie nie polecam, za tyle pieniędzy można spędzić dużo przyjemniej czas gdzie indziej.
~... 23-06-2014 22:30
Sam spektakl sympatyczny, doskonały pomysł i wspaniała zabawa dla dzieci i ich opiekunów, a w tekście "mającym zachęcać" po prostu pseudonaukowy bełkot! I tyle.
~jureek 23-06-2014 23:02
no właśnie poszedłem z rodziną zachęcony tą reklamą i kicha straszna. Dzieciaki strasznie się wynudziły. ogólnie amatorszczyzna aż biła po oczach. autor artykułu pewnie nawet nie był na sztuce co poznać chocby po tym, że wszystkie zdjęcia w artykule to zdjęcia nadesłane z teatru. po co się kompromitować pisaniem takich przeintelektualizowanych bzdurek, których samemu się nie rozumie ?
~ 23-06-2014 23:19
niestety straszna kicha. zmarnowany czas i pieniądze.
~ed 24-06-2014 0:19
Sztuka kiepska, a ten tekst to zwyczajny bełkot. Jak ktoś nie ma nic sensownego do powiedzenia to właśnie pisze takie dyrdymały o niczym.
~Arbiter 24-06-2014 0:38
Bełkotem jak już w zwyczaju można raczej nazwać "krytykę" nieodłącznego adsl'a 83.10. i reszty rangi. Krytykując zwykle stawia się tzw. argumenty.
~obiektywnyy 24-06-2014 1:22
Do 00:38: Tia... Ty podałeś za to tyle argumentów, że aż komputer przegrzewa się od ich a...lizy. Spadaj trollu na Pudelka i nie marudź.
~ 24-06-2014 1:33
To już się nudne robi, codziennie reklama tego badziewia. Naprawdę bilety tak kiepsko schodzą, że trzeba nachalnie wciskać ludziom ten kit ? aktorzy - do sprzątania ulic, jak nie potraficie robić sztuk !!
~fismol2 24-06-2014 7:44
Ciekawi mnie dlaczego przy aktykułach o innych instytucjach kultury nie powstają tej podobne dyskusje, jeśli można to tak określić. Pisze się o BWA, muzeach, filharmonii i innych teatrach jednak tylko poniżej naszego Norwida, którego bardzo cenię ludzie pieszą tak obraźliwe komentarze. Poprzednia dyskusja poniżej "Alicji w krainie dziwów" a teraz to. Daje to trochę do myślenia - kto w tym środowisku jest tak 'poruszony' aby się tak zachowywać.
~Widz 24-06-2014 12:48
Ciekawe, że wypowiadają się CI LUDZIE, którzy tego przedstawienia nie widzieli i nie obserwowali jaką radochę wywarło na malutkich Dzieciakach, które wyszły z przedstawienia uśmiechnięte i zadowolone. Gratulacje dla Teatru. Bo pomysł przedni. Zwłaszcze dla Rodzin i Rodziców:-)
~do ~fismol2 24-06-2014 14:57
To proste. Bo przy artykułach o innych instytucjach nie ma takich piesków wynajętych przez daną instytucję do atakowania każdego, kto wyrazi niepochlebną opinię. Gros komentarzy pod artykułami o teatrze produkują właśnie owe pieski, ujadające pod różnymi nickami. Wystarczy popatrzeć na powtarzające się stale te same adresy IP (dialog.net.pl (78.10.*.*), jeleniagora.vectranet.pl (109.241.*.*)). Niestety, spamerzy są za głupi nawet na to, żeby to zauważyć i zrozumieć, przez to sami tylko robią teatrowi bardzo negatywną opinię. Przecież to widać, że ktoś ma bardzo duży interes w robieniu PR-u na forach. Nie dziwię się, biorąc pod uwagę niską frekwencję i słabe przychody z biletów, ale to z pewnością nie jest dobra metoda!
~do ~Widz 24-06-2014 15:01
Chyba nie zrozumiałaś komentarzy, bo wiele osób napisało, że było i widziało tę sztukę. To właśnie raczej ty nie widziałeś tego przedstawienia, sądząc po tym, że nie potrafiłeś zupełnie nic na napisać na jego temat.
~Rodzic 24-06-2014 15:29
Ty widziałeś, a TY nie widziałeś...Ty nie widziałeś! A przecież to nie jest dla starch koni, ale maluszków. "zdjęcia w artykule to zdjęcia nadesłane z teatru" - kolejna wpadka użytkownika*.adsl.tpnet.pl (83.5.*.*), który bardzo chce dokopać obecnej wizji Teatru. Kto był to wie, że nie można było robić opiekunom (dorosłym) zdjęć podczas akurat tego spektaklu. A Łódeczkę polacam. Była naprawdę fajna zabawa. Pozdrawiam wszystkich wszystkowiedzących "miłośników", "fanów", "wielbicieli" i "miłujących" Teatr ludzi.
~Ryszard P. 24-06-2014 15:42
Ja byłem w teatrze z dziećmi i zgadzam się z opiniami, że przedstawienie było kiepskie. Słaba scenografia, gra aktorska pozostawiająca wiele do życzenia, stroje etc., ogólnie wykonanie bardzo amatorskie. Spodziewałem się czegoś lepszego na podstawie wcześniejszych zapowiedzi i niestety rozczarowałem się. Dzieciaki też okropnie się wynudziły. PS. Nie mam absolutnie nic do teatru. Nie jestem ani byłym pracownikiem wyrzuconym z teatru, ani nie mam nic do dyrektora, ani nikomu nie chcę dokopać. Po prostu przedstawiłem swoją opinię - uczciwą i obiektywną. Jak widać nie jestem odosobniony w swoich poglądach. A tak w ogóle uważam, że schizofreniczne tropienie tutaj spisków przez stale jedną i tę samą osobę jest wyjątkowo śmieszne i świadczy, że ta osoba musi mieć coś nie po kolei w swojej głowie.
~ 24-06-2014 15:48
"Arbiter" vel "fismol2" vel "Rodzic" - pod iloma nickami jeszcze tu wystąpisz? Jesteś trollu głupszy niż ustawa przewiduje.
~ 24-06-2014 16:59
Ty obiektywny! Komu chciałeś tym Ryszardem P dokopać??? ;)
~ 24-06-2014 17:24
dialog, kończ to ujadanie i nie ośmieszaj więcej siebie i instytucji, która cię wynajęła. Wystarczajaco skompromitowałeś teatr.
~ 24-06-2014 17:51
O rany, znowu ten sam spamer z teatru cały czas nadaje? Mam niezły ubaw ilekroć widzę tego trolla :DD
~ 24-06-2014 20:10
Rany! Znowu troll z adsl udaje kogo innego. Ale ja nie mam ubawu, raczej nie śmieszą mnie ludzie smutni i źli...
~ 24-06-2014 20:25
dialog, ty się naprawwdę powinieneś leczyć. przecież adsl ma pół polski ! czy na prawdę ktoś może być aż tak chory że uważa że wszystko to jest jedna i ta sama osoba ? to się fachowo nazywa "schizofrenia paranoidalna". chyba cię wypuścili z psychiatryka na długi weekend i jeszcze nie wróciłeś.
~Rodzic 24-06-2014 20:27
Panie Anonimie z adsl (24-06-2014 15:48), jeśli Pan nie wie do końca, to niech Pan takich durnot nie pisze. Nie jestem tym samym użytkownikiem, co ktoś o nicku "Arbiter" lub "fismol2". Pan mi nie wierzy? To proszę sobie sprawdzić. Pozdrawiam Panie osądzający na podstawie, co oczy widzą i ucho łechce. A to słowo "głupszy" do Pana wróci jak bumerang. Wierzę mocno (a wiara góry przenosi), że tak będzie za Pańską złośliwość, mściwość i...Pozdrawiam!
~@ vectra 24-06-2014 20:43
I po co te kłamstwa? Pod innymi artykułami to też nie ty spamowałeś? Ciekawe, bo wśród obrońców teatru od kilku tygodni powtarzają się tylko dwa adresy IP: twój i dialog.net.pl (78.8.*.*). Po co te łganie w żywe oczy? Jeśli posługujecie się, drodzy pracownicy teatru, takimi metodami (kłamstwa, spamowanie, personalne atakowanie i obrażanie czytelników), to również wasze zapewnienia, jaka to sztuka była wspaniała, jak to dzieciaczki się cieszyły itd. są nic nie warte.
~ 24-06-2014 20:46
A na sztuce byłam i również uważam, że daleka jest do ideału. Nie rozumiem po co to zacietrzewienie? Krytyka jest przecież po to, żeby się czegoś nauczyć i wyciągnąć wnioski. Jak widać nie dla wszystkich - niektórzy się boją krytyki jak ognia. Smutne, że z naszych własnych pieniędzy opłacamy instytucję i jej pracowników, którzy zamiast podnosić swoje kwalifikacje, atakują tych, którzy ośmielą się powiedzieć coś niewygodnego dla nich (zapominając jednocześnie, że dzięki tym osobom mają co do garnka włożyć). Bardzo to smutne.
~ali 24-06-2014 21:32
beznadziejny spektakl .
~Rodzic 24-06-2014 23:40
A może te wszyskie wpisy są jakiegoś lokalnego polityka?
~synek 25-06-2014 1:39
A może po prostu czas zacząć się leczyć, o ile jeszcze nie jest za późno?
~fismol2 25-06-2014 6:51
Zabawny jest ten człowiek, który użytkownik, który myśli, że skoro pierwsze cyfry IP mamy takie same to piszemy z jedngo kompa. Trochę mniej zabawne, że publicznie nazwał mnie głupim co jest pomówieniem w świetle prawa.
~ 25-06-2014 13:04
"Łódeczka" buhahaha! Przedstawienie dla dzidziusiów i pożarły się dzidziusie na forum. Załatwcie to między sobą i pookładajcie się lepiej łopatkami w piaskownicy. Kabaret. A ty fismol zmień nicka na fizol, bo widzę że szajba już całkiem uderzyła ci do głowy.
~ 25-06-2014 17:15
Gdy podczas jednej z wielu konferencji prasowych dyrektor teatru Norwida poinformował, że ostatnia premiera będzie skierowana do najmłodszych miałam pewne wątpliwości. W końcu Teatr im. C.K. Norwida to teatr dramatyczny, a aktorzy nie mają doświadczenia w tej materii. Naturalnym wydawało się, że aktorzy Zdrojowego Teatru Animacji grają dla dzieci, a zespół Norwida zajmuje się repertuarem dla dorosłych. Pomysł dyrektora Jędrzejasa wywołał we mnie konsternację. W pamięci miałam zeszłoroczny spektakl ZTA dla maluchów. Co tu dużo mówić byłam przekonana, że aktorzy Norwida sobie nie poradzą. Okazało się, że byłam w błędzie, a obawy były bezpodstawne. „Łódeczka” w reżyserii Alicji Morawskiej-Rubczak była po prostu świetna!
~ 25-06-2014 17:16
Muzyka, ruch i scenografia bardzo dobrze ze sobą współgrały. Nielinearność opowieści pozwoliła włączyć się do zabawy w każdym momencie. Dziecięca wyobraźnia była delikatnie stymulowana , a to co działo się w łódeczce i wokół niej pozwalało snuć własną opowieść. Reżyserka pozostawiła maluchom wiele przestrzeni. Nic nie było oczywiste i z góry narzucone. Dzięki temu, że sztuka rozgrywała się nie na scenie lecz we foyer najmłodsi mogli dosłownie współuczestniczyć w spektaklu. Reakcje najnajów były bezcenne. Skupienie czy zdziwienie malujące się na ich twarzach w jednej chwili zamieniało się w szczery uśmiech, a nawet śmiech. Wspólna zabawa na koniec sprawiła maluchom wielka radość.
~ 25-06-2014 17:18
To jednak Rober Dudzik i Rober Mania ostatecznie przekonali mnie do tego, że w teatrze dramatycznym mogą być dobre spektakle dla dzieci. Wykonali kawal dobrej roboty. Co najważniejsze widać było, że gra dla najmłodszych i kontakt z nimi sprawił im wielką radość. Z niecierpliwością czekam na kolejny spektakl dla najnajów. A najlepszą recenzją dla spektaklu niech będą słowa mojego 3-letniego syna: „Mamo jeszcze, jeszcze.” Autor Gabriela Stefanowicz
~ 25-06-2014 19:57
Cieszę się, że potrafisz kopiować, dialog. Bo nie wątpię, że nawet nie byłeś na spektaklu. Dziwnym trafem na konkurencyjnym portalu opinie czytelników też są bardzo krytyczne w stosunku do sztuki. Co w zasadzie wszystko mówi na temat tej "sztuki". Wygląda na to, że to tylko ty uprawiasz propagandę, mnożąc się jak króliki na wiosnę. Nie wstyd ci tak spamować fora? Mieszkańców raczej w ten sposób nie zachęcicie do wizyty w teatrze. A tylko zniechęcicie starych widzów do przychodzenia do teatru Norwida. Nawet najbardziej lukrowane teksty sponsorowane, umieszczane na różnorakich portalach, nie zmienią faktów, że jest to po prostu zwykła kicha i bubel. I tyle. Każdy normalny człowiek bardziej uwierzy niezależnym opiniom widzów niż podejrzanym kryptoreklamom opłacanym w portalach internetowych.
~Łotr 25-06-2014 22:40
"na konkurencyjnym portalu", "czas zacząć się leczyć" (na odp. czy wpisy są jakiegoś lokalnego polityka?) - Dzięki za podpowiedź i odpowiedź. Pozdrawiam wszystkowiedzących "miłośników", "fanów", "wielbicieli" i "miłujących" Teatr ludzi.
~Do 22:40 25-06-2014 22:55
Przecież to nie była odpowiedź do ciebie, tylko do dialog.net.pl (78.8.*.*) - jak wiele razy zapewnialiście, innej osoby. Więc po co się odzywasz? Czas przestać trollować pod wieloma nickami i z różnych IP, teatralny piesku, i zająć się czymś pożytecznym. Chwały teatrowi z pewnością nie dodajesz. Potem chlipiesz, że inni nazywają cię ostrymi słowami, a jak ty sam się zachowujesz? Jesteś żałosny i żenujący.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group