Sobota, 10 grudnia
Imieniny: Bogdana, Daniela, Julii
Czytających: 5377
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Pnie i gałęzie zatamowały nurt Bobru

Piątek, 4 czerwca 2010, 8:08
Aktualizacja: 15:45
Autor: KAM
REGION: Pnie i gałęzie zatamowały nurt Bobru
Fot. KAM
Konary zablokowały przepływ wody Bobru przy wyjeździe z Lwówka w stronę Złotoryi.

Dwa zastępcy strażaków z Lwówka Śląskiego i dwa zastępy ochotników wczoraj do późnych godzin popołudniowych usiłowały wyciągnąć z nurtu konary drzew, które blokowały przepływ wody przez most na drodze wojewódzkiej. Strażacy rady nie dali, więc trzeba było wzywać specjalistyczny dźwig, który poradził sobie z wielkimi drzewami, które płynęły w dół rzeki.
Wszystko przez intensywne opady i sytuację na zaporze w Pilchowicach gdzie spuszczana jest stopniowo woda. Bóbr jest podwyższony.

Za ściągnięcie dzisiaj dźwigu, który przez kilka godzin wyciągał konary drzew zapłacić będzie musiał starosta lwówecki, który z pewnością będzie chciał odzyskać pieniądze od zarządców rzeki i mostu. Rzeką Bóbr jak i linią brzegową zarządza bowiem Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej. Jednak kiedy dochodzi do zagrożenia, to strażacy i starostwo w Lwówku Śląskim musi interweniować, ściągać dźwig i martwić się o to, aby problem w miarę sprawnie rozwiązać. Zarządca drogi i RZGW nie mogą pomóc. Na przeszkodzie stoją: biurokracja, czas wolny od pracy lub święto.

Rok temu starosta Artur Zych wspólnie z burmistrzem Ludwikiem Kaziowem zaproponowali, aby rolnicy usunęli drzewo, które rośnie zaraz przy brzegu rzeki Bóbr i zagraża, kiedy stan wody jest podwyższony i dochodzi do powodzi. Rolnicy się zgodzili bez wahania, ponieważ za pracę dostaliby drewno na opał. Jeśli wykarczowaliby brzeg rzeki, problem nie powtarzałby się.

Nie pozwalają na to przepisy. Nikt z rolników nie może zabrać drewna, ponieważ zarządca wody i linii brzegowej twierdzi, że właścicielem jest skarb państwa, więc trzeba ogłosić przetarg a wyrąbane pnie sprzedać. Nie uczyniono tego do dziś.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz
komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
1397
Tak
26%
Nie
67%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group