Wtorek, 22 września
Imieniny: Maurycego, Tomasza
Czytających: 5738
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Plany przejęcia linii kolejowych

Wiadomości: Region
Sobota, 6 października 2018, 6:42
Aktualizacja: Niedziela, 7 października 2018, 6:42
Autor: WAC
Fot. Urząd Marszałkowski
Kolejne 22 odcinki linii kolejowych w regionie zamierza przejąć od Polskich Kolei Państwowych samorząd Województwa Dolnośląskiego. Wśród nich kilka przebiega przez powiat jeleniogórski.

Najistotniejsze z punktu widzenia pasażerów oraz turystów są linie: Jelenia Góra – Lwówek Śląski oraz Mysłakowice – Karpacz. Dzięki inicjatywie samorządu, szansa na powrót pociągów pojawia się również na odcinku Jelenia Góra – Ogorzelec. W nieco dalszej okolicy samorząd dolnośląski chciałby stać się właścicielem linii: Gryfów Śląski – Mirsk, Mirsk – Świeradów Zdrój, Jerzmanice Zdrój – Lwówek Śląski, Kamienna Góra – Ogorzelec, Marciszów Jerzmanice Zdrój, Kamienna Góra – Okrzeszyn i Marciszów - Strzegom.

- Jesteśmy zdecydowani przejąć te linie - mówił na poświęconej temu tematowi konferencji prasowej marszałek Cezary Przybylski. - Chcemy je wyremontować i ponownie wykorzystać. Mamy najlepszego w Polsce przewoźnika regionalnego - Koleje Dolnośląskie, który  znakomicie się rozwija i tylko w 2017 roku przewiózł blisko 10 mln pasażerów. Ta liczba z roku na rok rośnie i to jest najlepszy dowód na to, że koleje powinny rozszerzać swoją ofertę, bo takie są oczekiwania i potrzeby mieszkańców. Są przez nich coraz chętniej wykorzystywanym środkiem transportu. To jest dla nas naturalne wyzwanie, które podejmujemy i które chcemy zrealizować.
- Te przejęte linie będą uzupełnieniem dla obecnie funkcjonującej sieci w obszarach o dużym potencjalne przewozowym w ruchu regionalnym - mówi radny wojewódzki Patryk Wild. - Są to też linie o charakterze lokalnym służące obsłudze wielu dolnośląskich miast dziś zupełnie pozbawionych kolei. Korzystać z nich będą mogli przewoźnicy towarowi, zwłaszcza producenci kruszyw, ale również turyści. Połączenia bezpośrednie z Wrocławiem otrzymają stolice czterech powiatów, czyli: Kamienna Góra, Lwówek Śląski, Góra i Złotoryja oraz 13 innych miast i kilka gmin o łącznej populacji ponad 225 tysięcy mieszkańców.

Twoja reakcja na artykuł?

47
92%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
2%
Smuci
1
2%
Złości
2
4%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (43) Dodaj komentarz

~abrams 6-10-2018 8:35
panowie czyzby wybory?
~ 6-10-2018 8:47
trasa Mysłakowice - Karpacz ? przecież dworzec sprzedany :D
~kolejorz 6-10-2018 17:16
do: ~ (8:47)
Dworzec sprzedany ale pociągi mogą tam dojeżdżać . Można wynająć pomieszczenie na kasę biletową lub postawić blaszak jak to jest w Zgorzelcu Miasto .
~zaboberek 6-10-2018 9:14
Oby to nie była tylko kiełbasa wyborcza,ale rzeczywista troska o ułatwienie życia mieszkańcom tych regionów.
~Mirecki.w. 6-10-2018 9:28
transport samochodowy juz dawno wyparl kolej w calym swiecie i nie ma szans na powrot do starych bajek a tym bardziej kosztow.
~Michrou 6-10-2018 10:37
do: ~Mirecki.w. (9:28)
Klasyczny komentarz typu "nie wiem ale się wypowiem", transport samochodowy tak wyparł kolej, że jedną z najdroższych inwestycji w historii świata jest budowa kolei szybkich prędkości w Hiszpanii która ciągle trwa, Francja próbuje wymusić na Unii, by koleje szybkich prędkości miały standard 300km/h, a w Polsce w tym roku wydano rekordowe 10 miliardów na kolej. Japończycy projektują/budują 4 nowe odcinki Shinkansen, oraz trwają prace nad koleją magnetyczną, które w europie niestety zostały wstrzymane przez nieszczęśliwy wypadek. Niestety polska zacofana mentalność nie pojmuje, że przeżytkiem jest właśnie transport samochodowy, a na całym świecie stawia się na transport zbiorowy, gdzie prym wiedzie transport szynowy.
~Taki tam 6-10-2018 20:18
do: ~Michrou (10:37)
Dokładnie, kolej jest bardzo potrzebna, i bez niej nie można sobie wyobrażać przyszłości. W wielu krajach wysokorozwiniętych ludzie potrafią żyć bez własnego samochodu. (Co najśmieszniejsze Niemcy maja mniej samochodów na jednego mieszkańca niż Polacy, ale to właśnie spowodowane jest kulejącym transportem zbiorowym). Przykładowo brakuje bezpośredniego połączenia z lotniskiem we Wrocławiu, po co ciągnąć auto jak można by było z dworca w JG pojechać cała rodzina bezpośrednio na lotnisko, odchodzą koszty paliwa, parkingu itp. I takich rozwiązań jest wiele do zrealizowania.
~ 7-02-2019 10:15
do: ~Mirecki.w. (9:28)
To jesteś w błędzie transport zaczyna wpadać po mały koszty rosną a niedługo będzie krach finansowy to dopiero będzie coś A kolej po mału będzie się rozwijać bo byli tacy z byłego AWS co doprowadzili do likwidacji A teraz są w PiS Mikołaj
~Pan Polak 6-10-2018 10:14
Ciekaw jestem czy są osoby z naszego rejonu, którzy mają pojęcie czym jest herb regionu dolnośląskiego??? Jeśli nie to wyjaśniam: Ta czarna wrona na żółtym tle z krzyżem na piersi to jest godło krzyżaków! tak tak, niemcy tu są i będą! Ciekawe jest to że nikt nawet nie wie że jesteśmy obecnie jako Polska tylko administratorami tych niemieckich ziem odzyskanych. W świetle prawa nie mamy do nich praw, ponieważ nie mamy uregulowanej sytuacji z niemcami po wojnie (brak aktu pokojowego). Niemcy u siebie rysują swoje mapy z tymi ziemiami jako swoje zaznaczone jako" aktualnie pod administracją Polski" wiem bo widziałem i rozmawiałem z niemieckim politykiem ze Zgorzelca (gerlitz).Za każdym razem kiedy widzę to godło szwabskie ściska mnie w gardle, a stoi ich ich tysiące przy każdej prawie drodze w Dolnośląskim. Tak samo jest z lubuskim i Zachodniopomorskim.
~Michrou 6-10-2018 10:41
do: ~Pan Polak (10:14)
Tak, są osoby naszego regionu, które w przeciwieństwie do ciebie wiedzą, że herb Śląska wywodzi się od Piastów śląskich. Te śmieszne pomysły to trolling, filmy z żółtymi napisami, czy popularny obecnie w Polsce syndrom oblężonej twierdzy?
~AAA 9-10-2018 6:05
do: ~Pan Polak (10:14)
Chyba w latach czterdziestych rozmawiałeś; nie masz zupełnie pojęcia o sytuacji prawnej, ręce opadają. Ale to niestety coraz częstsze w tym kraju. Polecam bajkę Krasickiego "Głupi i Mądry".
~ 6-10-2018 10:39
Gdzie jest i był do tej pory jaśnie Pan Marszałek Województwa. Od paru lat nie ma żadnego połączenia komunikacyjnego miedzy Jelenia Górą, a Świdnicą, Jeleni a Góra a Dobromierzem. Bolkowem - Dobromierzem itd. Wszystkie autobusy pędzą przez Strzegom.
~Gwiazda 6-10-2018 10:47
Wszystko ładnie wygląda, ale cóż przed wyborami zawsze obiecują gruszki na wierzbie, a potem... A to coś rozmowy przeciągają się, bo nagle znalazły się jakieś niuanse, a to kasy nie można znaleźć, itd... A właśnie, ja bym chciał usłyszeć skąd samorząd chce wziąć dofinansowanie na remont, odbudowanie i późniejsze utrzymanie linii. Niektóre wymagają odbudowy od zera, na naszych terenach, trasa Jelenia - Karpacz, Mirsk - Świeradów, Lwówek Śląski - Jerzmanice Zdrój, czy Jelenia - Ogorzelec. To są ogromne pieniądze idące w setki milionów, jak nie lepiej, złotych. Wystarczy porównać ile kosztował tylko remont trasy Jelenia - Szklarska. Ponadto wymieniłem tylko 4 trasy, a reszta??? Dlatego chcę usłyszeć skąd Samorząd chce pozyskać fundusze i w jakim czasie te linie mają być przywrócone do użytku, konkrety a nie czcze obietnice bez pokrycia, a będące jedynie kiełbasą wyborczą.
~Jojo 6-10-2018 11:37
Kolej jest potrzebna do wozenia towaru i ludzi tyle się mówi o ekologii w regionie anic nie robi Popieram kolej
~ 6-10-2018 12:05
Bolków - Jaworzyna Śląska trasa turystyczna docelowo Marciszów Bolków i wtedy z JG do W-w pociąg jedzie 1h
~Anonim+ 6-10-2018 13:23
Oby się udało, kiedyś była akcja: tiry na tory, można by to zrobić w skali lokalnej (choć wątpię, by przyniosło to w naszej aglomeracji znaczące efekty) dla przewozu kruszywa, węgla, drewna itp. A więcej połączeń dla lokalnej ludności - nie jest bez znaczenia!
~Precz z Wrocławiem! 6-10-2018 15:01
W Polsce 13,5 miliona ludzi pozbawiona jest komunikacji publicznej! Rządzący DRS tym ogromnym obszarowo a przez to ociężałym województwem podejmują bardzo spóźnione decyzje. Na co czekali? Ale nagle dresiarz Przybylski doznał intelektualnego wzwodu, wymyślił dziwaczną trasę połączonych dróg ekspresowych, którą nazwał sobie "Y". Dla wygody wrocławian. Teraz mieliśmy rozdziawić gęby z zachwytu nad kolejnymi, wrocławskimi, głupawymi pomysłami ,np odzyskiwaniem linii kolejowych. Na regionalny transport kolejowy UE daje nam ogromne pieniądze, które nie są wykorzystywane przez Polskę przez mafię kolejową. Inaczej tego nie da się nazwać Tak naprawdę politycy mają nas w tyłku. Tym łajzom zależy tylko na rozwoju wrocławia /celowo z małej/
~ 6-10-2018 16:33
Popieram !!!!!!!!!!!!!! To są piękne widokowe linie zarówno w lecie jak i zimą. To byłby strzał w dziesiątkę. Czym prędzej przejmiecie tym lepiej !!!!!!!!!!!!
~Amon 6-10-2018 20:22
BZDURA!!! Nie pamiętam dokladnie jak to było z linią Gryfow - Świeradów ale PLK ma wpisana ta linie do jakiegoś programu i nie może jej oddać samorządowi. To samo jest z pozostałymi liniami wiec niech kandydaci do koryta nie robią z gęby o...tu :)))))
~iras 6-10-2018 21:13
Najlepszym przykładem jest rosnąca liczba pasażerów np. do Zgorzelca i Szklarskiej P. Większy szynobus by się przydał albo Impuls do Węglińca z Jeleniej G. Do Karpacza i Lwówka jak najprędzej pociągi potrzebne.
~Lomnica 6-10-2018 22:28
Paniei Orman i ZAwila albo wasi nastepcy a czemu nie Jelenia GOra Karpacz a do Wojta Myslakowic mam jeszcze pytanie od 8.10.218 zmienia sie rozklad jazdy MZK podal pan to na stronie gminy ale wszystko oprocz likwidacji kursu 33 ktory dowozil ludzi do pracy na 6.00 mieszkancom karpnik i inmych miejscowosci daje to pod rozwage???
~Wojciech 6-10-2018 22:29
Nie do zrobienia. Remont JG Karpacz to koszt 40 mln zl + potem 6 mln zl koszt rocznego utrzymania linii. Koszt ten musi byc finansowany przez gminy Karpacz Kowary Myslakowice co zjadlo by lwia czesc z ich budzetu. Turysci wola auto, ba sa wygodni i potem w rejonie moga sie wygodnie poruszac. Miejscowi linii nie utrzymaja. Checi ok, ale to za malo. Jakby linia byla rentowna, to by ja pkp uruchomilo. Lepiej zrobic tam trase rowerowa, bo wlasnie brakuje trasy do Krpacza. W
~AAA 9-10-2018 6:00
W roku wyborczym nawet tunel pod Śnieżką przebiją :)
~AAAAAAAAAAA 12-10-2018 9:04
A o autobusach elektrycznych ktoś słyszał? ( już stacje ładowania budują). Taki autobus jedzie po dowolnej trasie , a nie jednym torze wybudowanym 100 lat temu-ludzie opamiętajcie się!!!
~ 2-11-2018 13:41
KO
~ 5-11-2018 14:56
KO
komentarz usunięty
komentarz usunięty
~ 11-11-2018 15:45
KO
~ 5-01-2019 9:31
do: ~ (15:45)
KO
komentarz usunięty
komentarz usunięty
komentarz usunięty
komentarz usunięty
komentarz usunięty
~ 7-01-2019 10:16
KO
komentarz usunięty
~ 9-01-2019 10:19
odpowiedź na usunięty komentarz
KO
~ 9-01-2019 11:55
BOL
~ 9-01-2019 15:24
do: ~ (11:55)
KON
~ 15-01-2019 11:04
KO
komentarz usunięty
~ 28-06-2019 11:44
kowary dworezc glowny niedzynny torwsakia pkp sa plk tlk beton pis grozy lkiwadcii torwsakia pkp mosty mosty peron
~ 29-06-2019 11:11
kowary dworezc glowny pkp beton pis grozy lkiwadciia torwsakia pkp peron mosty mosty peron
~ 29-06-2019 14:14
KON
~ 4-07-2019 10:28
MYS
~ 20-08-2019 10:58
kowary dworec glowny niedzynny torwsakia pkp ankieta pis szekia rowerowe wolom szekia rowerowe drogia rowerowe grozy pis mafa atak grozy lkiwadcii torwsakia pkp weekend drezynowy na 3 stacie w karkonoszacw peron niedzynny torowsakia pkp stop lkiwadcii torwsakia pkp sa plk tlk
~ 24-08-2019 15:37
K
komentarz usunięty
komentarz usunięty
komentarz usunięty
komentarz usunięty
komentarz usunięty
komentarz usunięty
komentarz usunięty
komentarz usunięty
~ 22-02-2020 11:37
KO
komentarz usunięty
konrad 30-05-2020 10:33
kowary dworezc glowny niedzynny ziczsionie torwsakia pkp
~ 3-06-2020 16:59
karpcza dolny dworezc stary ziczsionie torwsakia pkp peron
~ 16-08-2020 13:40
kowary dworezc glowny niedzynny torwsakia pkp mosty mosty peron

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group