Środa, 23 września
Imieniny: Bogusława, Linusa
Czytających: 6754
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Pielęgniarki operacyjne zjechały do Cieplic

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 24 października 2014, 7:49
Aktualizacja: Poniedziałek, 27 października 2014, 11:47
Autor: Mea
Fot. Mea
Blisko 200 osób z całej Polski wzięło udział w już dwunastej konferencji „Blok Operacyjny – Pielęgniarstwo operacyjne w Polsce” zorganizowanej przez Karkonoskie Stowarzyszenie Instrumentariuszek w Jeleniej Górze.

Podczas konferencji odbyły się wykłady znanych lekarzy. - Prof. Krzysztof Bielecki opowiedział o nieszczelności zespolenia jelitowego, prof. Dariusz Patrzałek z Wrocławia mówił o chirurgii wątroby i transplantologii, a prof. Wojciech Kielan z Wrocławia przedstawił temat chirurgii w chorobach uchyłkowości jelita grubego – mówiła Marzena Jasińska, wiceprzewodnicząca Karkonoskiego Stowarzyszenia Instrumentariuszek.

- Konferencja jest świetną okazją do wymiany doświadczeń z pielęgniarkami z innych szpitali oraz do poszerzenia wiedzy z chirurgii. W jeleniogórskim szpitalu wykonuje się wiele różnych zabiegów, jednak nie wszędzie tak jest. Dlatego staramy się przekazać jak najwięcej koleżankom i kolegom z innych miast – dodała.
Znany m.in. z programu „Sprawa dla reportera” prof. Krzysztof Bielecki podkreślał, jak ważna jest współpraca między chirurgami i pielęgniarkami operacyjnymi.

– Lekarze i pielęgniarki muszą wzajemnie się od siebie uczyć, by stworzyć zgrany zespół. To podstawowy element na bloku operacyjnym. Dlatego ważne są tego typu konferencje, bo stale musimy poszerzać swoją wiedzę. Uczymy się również pokory, gdy mówimy o różnych powikłaniach, ale też ważne są tematy postępu medycznego, jaki dokonuje się na naszych oczach. No i pamiętajmy, że najważniejszy jest pacjent – mówił Krzysztof Bielecki.

- Poruszałem temat ryzyka nieszczelności zespolenia w obrębie jelita grubego oraz hemostazy śródoperacyjnej, czyli tamowaniu krwawienia. Największymi bowiem wrogami każdej operacji są: krwotok, zakażenie, powikłania anestezjologiczne oraz nieprzewidziane sytuacje, które mogą wystąpić w czasie zabiegu – podkreślił.

- Konferencja jest świetna, organizacja na najwyższym poziomie. Przyjeżdżamy tu już od kilku lat i zawsze dowiadujemy się czegoś nowego. Tym razem bardzo podobał mi się wykład o nowoczesnych rozwiązaniach medycznych – stwierdziła Marzena Mitman, kierowniczka bloku operacyjnego ze szpitala w Trzebnicy.

- Tematy były bardzo ciekawe m.in. sposoby selekcji pacjentów, którzy mogą być poddani operacji, a którzy nie. Mówiono też o nowoczesnych niciach antybakteryjnych, dzięki którym rany o wiele szybciej goją się i jest dzięki nim mniej powikłań – powiedziała Małgorzata Jakubowska ze szpitala w Rawiczu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~racjonalista 24-10-2014 8:25
chwali się każdą wymianę informacji, jednak czy nie zapomniano o jakże ważnym i istotnym problemie przy okazji - wykładzie epidemiologa - wszak operacje niosą ryzyko zakażeń i z tego tytułu jest wiele powikłań pooperacyjnych - warto pomagając pomyśleć o czyhających niebezpieczeństwach i zapobiegać im - a zatem poruszać ten palący problem!!! niestety w jeleniogórskim sanepidzie brak epidemiologa więc nawet gościnnie nie mógł się pojawić z tym palącym problemem jako inspektor sanitarny....
~mokka 24-10-2014 9:23
Pan na zdjęciu 17 ostro bajeruje Panią...bardzo ładna zresztą.Buziaczki dla ślicznej Pani.
~Rico 24-10-2014 9:33
Bravo dla organizatorów ! Życzę aby w niedalekiej przyszłości udało się organizować podobne spotkania nie tylko krajowe ale i międzynrodowe
~jess 24-10-2014 10:33
~09:23 A mi się bardziej podoba ta ze zdj.13, tylko trochę wychudzona jest ;)
~noo 24-10-2014 11:06
Jak piguły popiją będzie się działo..200 sztuk...hmm
~grafff 24-10-2014 11:06
Pielegniarki w szpitalu smiech tylko zeby w kieszen dac,a w naszym to jeszcze syf.siedzi jedna z druga noga na noge i szpony pilowac, ze starszych ludzi nic sobie nie robia nawet nakarmic im sie niechce taka babcia sama niewezmie,ubrania niechce im sie zmienuac kpina.ktos powinien zaren szpital sie wziasc po operacja ludzie sie zarazaja sepsa lub innymi bo ogolnie jest brudno.To tam powinien walic sanepid.
~były Ordynator 24-10-2014 13:17
NIe można w swoich opiniach generalizować zachowań pielęgniarek, bo to krzywdzi całą masę osób solidnych , uczciwych i zaangażowanych. Ja osobiście miałąm bardzo dobry zespół.Pojedyńcze osoby,które nie miały predyspozycji do pracy z dziećmi, po spokojn ych rozmowach zmieniały miejsce pracy i w innych zadaniach spełniały się dobrze, To często od szefa zależy jakie stwarza zasady, normy i wymagania.Obecnie pielęgniarki szpitalne są zbyt obciążone dużą papierologią dla potrzeb Funduszu, a ten czas mógłby być przeznaczony dla pacjentów
~ 24-10-2014 22:22
Jak babcia była chora na raka to france odkładały pilota żeby nie dzwoniła w nocy jak spały.
~pаcjеnt 24-10-2014 23:07
Znowu słoiki z Wrocławia zjechały się na wycieczkę w góry. Turystyka akademicka kwitnie. Oczywiście za pieniądze podatników. Lekarz jest od leczenia, a nie od gadania!
~Gość 24-10-2014 23:08
Na zdjęciu 47 jeszcze śliczniejsza !
~ 29-10-2014 10:27
no właśnie ,a za czyją kasę te ,hm, niby, szkolenia ? I czy szpital w JG aby jest ...najlepszy w kraju ?
~Magda JG 29-10-2014 17:41
a za kasę ze stowarzyszenia szpital za to nie płaci pielęgniarki same za to płacą aby lepiej służyć pacjentowi po to są te szkolenia. Pielęgniarki mają w ten sposób możliwość zdobycia punktów edukacyjnych,nowoczesnej wiedzy w dziedzinie chirurgi i technik operacyjnych
~aajkienieisnieje 30-10-2014 11:37
tak piękne wszystki,żenada!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group