Poniedziałek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 8063
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Pewny byt bazaru przez (co najmniej) 10 lat

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 8 listopada 2013, 6:48
Aktualizacja: Sobota, 9 listopada 2013, 8:23
Autor: Angela
Fot. Angela
Słodkiej i owocnej współpracy na całe 10 lat – taki napis widniał na torcie zwieńczającym wczorajsze (7.11) podpisanie w jeleniogórskim Ratuszu 10–letniej umowy dzierżawy Targowiska Zabobrze. – Negocjacje trwały prawie pół roku, ale było warto, bo te 10 lat daje szansę na rozwój, inwestowanie w poprawę jego wizerunku i stabilność dla około 200 handlujących – mówił Stanisław Sudoł, prezes spółki Kupieckiej Zabobrze.

Negocjacje z miastem dotyczyły przede wszystkim terminu, stawek czynszu oraz ulg dla terenu, który podczas inwestycji nie będzie wykorzystywany do handlu. Wczoraj obie strony zgodnie przyznały, że po długich dyskusjach udało się dojść do kompromisu.

- My chcieliśmy, żeby umowa była podpisana na 15 lat, ale prezydent podał nam racjonalne argumenty i ostatecznie zgodziliśmy się na te dziesięć lat – mówił Stanisław Sudoł. – Prezydent poszedł nam na rękę i nie będzie rewaloryzował stawek przez trzy lata czyli przez okres inwestycyjny. Miasto przystało również na naszą prośbę, by na czas inwestycji teren wyłączony z handlu był zwolniony z czynszu - dodał prezes spółki kupieckiej.

Prezydent Marcin Zawiła przyznał, że zgodzić nie mógł się tylko na jeden warunek – obniżenie czynszu. - Uznaliśmy, że możemy nie podnosić opłat, ale nie mogliśmy zgodzić się na ich obniżkę – mówił.

W podpisaniu umowy poza prezydentem i prezesem spółki udział wzięli: Marek Pacan i Jan Pryszcz, członkowie rady nadzorczej, reprezentanci około 200 podmiotów prowadzących obecnie swoją działalność na Targowisku Zabobrze. Nie zabrakło również radnej Danuty Wójcik, która kilka lat temu, jeszcze jako kupiec, walczyła o długoterminową umowę. - To moje dziecko, więc jestem pełna nadziei na dalszy rozwój targowiska – mówiła radna D. Wójcik. – Kupcy udowodnili, że warto im zaufać – dodała.

Prezes S. Sudoł dziękując wszystkim, którzy pracowali nad 10-letnią umową podkreślał, że ostatnie trzy lata, kiedy targowiskiem zarządza spółka, nie zostały zmarnowane.

- Zrobiliśmy parking, udrożniliśmy przejazd, wykonaliśmy ogrodzenie, oświetlenie i monitoring – wyliczał prezes spółki. Teraz czas na kolejne zmiany, które są jednym z warunków podpisanej umowy. Mamy dwie koncepcje: jedna dotyczy zadaszenia istniejących ciągów komunikacyjnych, druga zakłada przeniesienie parkingu od strony Różyckiego (Ronda), co będzie wymagało przeniesienia pawilonów na dolną płytę wokół zielonego rynku. Najważniejszym naszym sukcesem było jednak dojście z ludźmi do porozumienia. Kupcy zrozumieli, że na wojnach i uszczypliwościach niczego nie zbudujemy. Teraz stanowimy silną i zwartą grupę, która myśli jednakowo i to jest nasz największy kapitał – dodał.

Mimo tych zapewnień, do naszej redakcji oraz do radnego Józefa Sarzyńskiego (który na ten temat wypowiadał się na ostatniej sesji rady miejskiej) zgłosili się indywidualni kupcy, którzy w wieloletniej umowie widzą nie tylko szansę rozwoju, ale i koszty. Anonimowo mówią, że obawiają się, czy będzie ich stać na wielkie zmiany i wizerunkową rewolucję.

- Nie chcę nikomu szkodzić, a wręcz przeciwnie, chcę przekonać wszystkich, że warto w to miejsce inwestować – tłumaczył Stanisław Sudoł. – Zadaszenie targowiska pomoże w utrzymaniu klientów, którzy teraz podczas złej pogody uciekają do galerii handlowych. Ci, którzy już rozbudowali swoje stoiska, widzą, że zwiększyła im się liczba klientów, bo mają wyeksponowany towar, ciepłe przymierzalnie, itp. Planowane w ciągu tych dziesięciu lat inwestycje to dla kupców koszt do 150 zł miesięcznie. Myślę, że każdy temu podoła – dodał.

Obecnie Miasto prowadzi negocjacje dotyczące długoletniej umowy z targowiskiem Flora. Umowa ma zostać podpisana do końca roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (46) Dodaj komentarz

~HP 8-11-2013 7:38
A czy prezydent ma kompetencje co do wydzierżawiania elementów mienia komunalnego na okres powyżej 3 lat? Co na to radni rady miejskiej? Czy nie ma w tym przypadku naruszenia prawa?
~kupiec 8-11-2013 8:06
Gdy by nie Wójcikowa D. to dawno by tam stała Hala Targowa.Hamulcowa.
~tubi 8-11-2013 8:09
jak prezydent pod koniec kadencji może podpisywać umowę na 10 lat
~18 sqandal 8-11-2013 8:17
... a to wlasnie POLSKA jest , pół roku trwały negocjacie w sprawie tego skrawka powierzchni a markety to w 2 miesiace stawiają a tu nasi kupcy negocjują pól roku , sprawe szło załatwić na dwóch posiedzeniach ..... ale dobre i to choć?
~ad 8-11-2013 8:24
schemat rządów Po,działanie nawet jak niezgodne z prawem,Rostowski wie żę kradzież kasy z OFE jest niezgodna z prawem,ale i tak to zrobi"i co mi k... zrobicie"
~Rico 8-11-2013 8:33
Bravo miasto ,bravo kupcy! Cieszę się z tego wraz z moją rodziną.Zakupy warzyw w tym miejscu jest dla nas jak i podejrzewam dla wielu wielką przyjemnością
~Bolko. 8-11-2013 8:53
Szkoda, gdyż w tym miejscu bardzo potrzebny jest nowoczesny węzeł komunikacyjny z poszerzeniem mostu i dojazdu do niego od strony ul. Złotniczej. Teraz jest to klasyczne "wąskie gardło" będące m.in. zmorą dla karetek pogotowia.
~saksas 8-11-2013 8:55
Na terenie tego targowiska jest stoisko gdzie sprzedają przeterminowane rzeczy - nie daleko siedziby szefostwa targowiska. Sprzedaż przeterminowanych artykułów spożywczych w |Polsce jest zabroniona !!!!
~Rico 8-11-2013 9:21
Naczy sje masz rację ,ale przeterminowane sprzedają prawie wszędzie w miastach i na wsiach ,w małych i dużych sklepach , nie ma w Polsce kontroli.Ja się spotkałem w Jeleniej Górze z takim przypadkiem ,że w ciągu jednego tygodnia w jednym i tym samym markecie szeroko znanej sieci zagranicznej kupiłem raz przeterminowane mleko i za 2-3 dni przeterminowane parówki ,brrrrrrr...... Natomiast co do warzyw i owoców to na targowisku tym jest ciągły festiwal świeżych i smacznych towarów !
~az 8-11-2013 9:21
tam jeszcze ktoś kupuje?
~Gość 8-11-2013 9:36
Owoce i wrzywa to tylko na targowisku ,ale juz ciuchy to po prostu porazka i te barachlo po terminie az norlamnie odrzuca.
~heh 8-11-2013 9:36
Targowisko na Zabobrzu.... towary z Kauflandów i Biedronek, tylko 2 razy droższe, siedlisko robactwa i bakterii na stoiskach mięsnych i warzywnych. Warzywa z Tesco albo Reala, smród, brud i ganiające się, radosne szczury. Podróby na szmatach, nadęte handlary i podcięte, z twarzami koloru tęczy, bractwo męskie :-).
~do heh 8-11-2013 9:41
masz rację !
~2+2=5 8-11-2013 9:45
Miesięcznie do budżetu miasta trafia 32 tysiące złotych i ceny te będą obowiązywały przez 3 lata. Pięknie, ale.... Powierzchnia targowiska to 9618 m2, a to już daje tylko 3,33 złotego za metr kwadratowy. Wychodzi na to, że taniej w Jeleniej się handluje niż mieszka. Ot taka regionalna ciekawostka. No, ale z tego handlu żyje 200 rodzin, więc muszą mieć preferencyjne warunki. Ręce opadają.
~M. Kaflik 8-11-2013 9:51
Z jednym ryneczkiem się udało. Reszta leży i kwiczy. Prezes Sudoł osiągnął swój cel mimo koszmarnych przeciwnosci - brawo! Teraz czas na normalność na innych jeleniogórskich targowiskach! Że o Cieplicach delikatnie wspomnę. Pozdrawiam - Marcin Kaflik z Cieplic
~ 8-11-2013 9:55
TRZEBA BYĆ DUŻYM KOZAKIEM ŻEBY JEŚĆ Z BAZARU
~Aya 8-11-2013 10:05
Do ~`heh . Nie chcesz siedliska bakterii to nie przychodź. Zapewniam cie ze nikt tu za Toba nie teskni. Po prostu jestes .... i zal sciska ze ludzie prace mają. Piszac takie bzdury to pewnie sam masz twarz tęczową:))
~Aya 8-11-2013 10:07
~. Ty duzy nie jestes bo cie przeciez wszyscy znają:)))
~Icek 8-11-2013 10:09
Sudół oraz pozostałi Panowie Handlarze są w sytuacji króla Szwecji, któremu Zagłoba ongi oferował Inflanty... Biedacy nie zauważyli( na co wskazał jeden z piszących) iż rychło Sweterek dostanie kopa w 4 litery, a przyjdzie Mróz względnie inny Rajca, który szybko dopatrzy się rażących naruszeń prawa w umowie i... Ech duraki, duraki z takimi to tylko ubijać interesa i zawsze człowiek pożyje na cudzej głupocie...
~..... 8-11-2013 10:13
NA TORCIE? Ja pie...! Podpisują umowy i tort zamawiają, to jakieś żenujące jest. Jelenia Góra dla biznesu nie istnieje, marże, opłaty,vaty, zusy, masakra, zawiesiłam działalność bo do gara nie było co włożyć, mam chęć, możliwości, jestem zaradna, ale urzędasy zjadali mnie na śniadanie, uczciwie płaciłam wsio...a i tak na garbie siedzieli. TORT, ku..., umieram ze śmiechu :)
~ 8-11-2013 11:19
...jak powiedział filozof: "cokolwiek zrobisz, będziesz żałował!" Podpisali umowę - źle! A gdyby nie podpisali? Jeszcze gorzej! O tempora, o mores...
~zapytanie 8-11-2013 12:16
Panie Stasiu prawie pod pana oknem sprzedają przeterminowane produkty spożywcze, wie pan o tym i co ??? Pan też odpowiada za to !!! SANEPID się kłania !!!!
~ 8-11-2013 12:19
...mam zawsze stracha na tym ryneczku, ze wszy mnie obejda.Ale mimo to, to miejsce cos w sobie ma. Moze by je troche....ucywilizowac? z daleka (np. z autobusu, z ulicy) wyglada, jak bardzo niesamowite miejsce.
~Klara 8-11-2013 12:19
Gdyby nie te przeterminowane produkty to ludzie by z głodu pozdychali, człowieku bida z nędzą w kraju.
~R-1 8-11-2013 13:24
A po co w Jelonce dwa bazary? Przenieść wszystko na Zabobrze. Te budki w centrum nie dodają splendoru miastu. Można się pokusić o wybudowanie w tym miejscu nowoczesnej hali targowej.... i wtedy niech kupcy i kupujący wybiorą miejsce gdzie lepiej.
~S.Sudoł 8-11-2013 13:36
Uprzejmie informuję ~ zapytanie ze rolą Zarzadu nie jest sprawdzanie towarów pod warunkiem ze nie sa zabronione Regulaminem. Jak Pan/Pani slusznie zauwazyl od tego sa liczne sluzby powolane do tego celu. Najlepszym sposobem wyeliminowania jest po prostu niekupowanie. Pozdrawiam. Stanisław Sudoł.
~och 8-11-2013 13:56
Od zawsze robię zakupy na ryneczku, dobrze gotuję i żaden market nie jest w stanie dostarczyć mi właściwej jakości produktów. Na nasze rynki przyjeżdżają Niemcy, Czesi i są zachwyceni, mnie się również podoba i mam nadzieję,że mój ryneczek będzie funkcjonował coraz lepiej.
~sekspert 8-11-2013 13:58
Takie kolorowe jarmarki może i miały miejsce bytu w latach radosnego handlu 90-2000.Niestety(dla handlarzy) dziś to tylko folklor który prawdopodobnie nie przetrwa kolejnych 10 lat,markety i internet wycina ich w przedbiegach.
~ona 8-11-2013 14:54
warzywa owszem...ale to nie jest miejsce na budy z miesem,zwlaszcza ze sama widzialam tam w bialy dzin szczura:(((
~Ekspert 8-11-2013 16:03
Na Targowisku Zabobrze najlepsze są ryby. Kupuje tam od ponad roku, towar zawsze świeży. POLECAM !!!
~Jackass 8-11-2013 16:59
Do tych co wiecznie narzekają, Spadajcie do swoich hipermarketów, niektórzy sa przyzwyczajeni do kupowania na taki targach i tego nie zmienisz. Jestem młodym człowiekiem i mimo wszystko chce, aby to targowisko istniało. Od lat kupuję ryby na innym targowisku, bo wiem, że są swieże. Co do przeterminowanych produktów, wszędzie sie takie trafiają, takiś mądry to walcz z dyskontami, a nie drugiego człowieka gnoisz. Każdy pod każdym dołki kopie, wstydźcie się!
~WSM 9 ŁW 8-11-2013 17:44
Lepszy ten bazar jak kolejna Biedronka stonka
~szczur bazarowy 8-11-2013 17:50
Torcik z bazarowych frykasów... Mniam, mniam, palce lizać :-))
~zwierz_grzeb 8-11-2013 18:11
Co do szczurów - polecam zaplecze tesco w jg, według dostawców, jedno z bardziej zaszczurzonych w Polsce. Choć nie jestem kupcem,gratuluję wytrwałości i charyzmy P.Sudoł, znam go z ryneczku- pełno go wszędzie ,jest właściwym człowiekem na właściwym miejscu. Co do przeterminowanych rzeczy- to gestia Sanepidu, ale ten kontroluje tylko tam,gdzie będzie miał gratyfikację w reklamówach, na bazary się nie fatyguje. Mafia jajczarska z jelonki ma na rynku swoich ludzi, którzy handlują jajkami od kur z wielkich ferm,karmionych GMO,zakazaną mączką mięsno-kostną,która robiona jest z padliny jako nawóz, pieczątki na jajkach nie istnieją, a podstawione niby-baby ze wsi z czerwoną gębą zachwalają jajca aż miło.Zresztą ,taka baba sprzeda nawet jajko z 3 (klatka) jako wiejskie. Taka mała uwaga, smacznego
~radca jg 8-11-2013 18:17
Panie S. Prawo zabrania sprzedazy przeterminowanych produktow spozywczych w Polsce. PRAWO jest wyzej od regulaminu. Ciekawe czy w regulaminie jest zabroniona kradziez ? Jak nie ma to co mozna krasc ? NIE ! Prawo zabrania.
~HD 8-11-2013 18:27
To targowisko to niewypał mało kto się tam zaopatruje.Wysokie ceny,nieświeży towar i brud.................
~ 8-11-2013 20:24
Tam jest dobry kiosk z rybami. Chyba największy wybór w Jeleniej Górze i zawsze świeże, a ceny też do przełknięcia. Warzywa i owoce też mi tam pasują, bo świeże, a na pewno świeższe niż na rynkach w innych dzielnicach miasta.
~ 8-11-2013 20:26
Jedyny niewypał to brak przejścia dla pieszych w sensownym miejscu czyli koło Ronda. Mogłoby być zlikwidowane to dalej w stronę mostu, a zrobione bliżej ronda, bo tam zawsze przechodziło najwięcej ludzi, gdy był mniejszy ruch. Włąśnie tam powinno być przejście, a nie 200 metrów w jedną stronę albo w drugą stronę.
~S.Sudoł 8-11-2013 21:15
Do ~radca.jg. Przeciez regulamin to tez PRAWO :-)) Ale sie ubawilem! Pozdrawiam.
~######## 8-11-2013 21:19
Wszystko pięknie i ładnie ubarwione więc nie dziwota że ludzie tracą głowę. Ciekawe skąd na torcik pieniążki się wzięło i z czego najwięcej się przycięło? Ot, mamy rynek na 10 lat. Ciekawe tylko których kupców będzie na większe wydatki stać? To wszystko co tak ładnie Pan opisał Panie Prezesie to jedna wielka ściema. W rzeczywistości takich doskonałości w tej Spółce nie ma :) pozdrawiam
~gość1 8-11-2013 21:23
Co do zabawy i ubawu to nie ma się z czego śmiać. To jest smutne że ludzie młodzi nie mają pracy a niektórym o wiele łatwiej jest "wkręcić się" na lepszą posadkę.
~Udziałowiec 8-11-2013 21:38
Spółka Kupiecka - śmiechy! haha ludzie żałują dnia w którym wstąpili do Spółki! Burdel i podwyżki. W Spółce to udziałowcy mają prawo coś wiedzieć, mają swój głos, etc. To jest zamknięty krąg! Wszystko jest TAJNE i NIEJAWNE. Mydlą ludziom oczy np. Spółka dofinansowuje - wspiera szkółkę strzelecką... a ktoś z udziałowców chciał wspierać tą szkółkę? Nikt nie pytał nas o zdanie. Wszystko jest wykonywane i realizowane w układzie zamkniętym (Pan Sudoł, Pani Wójcik oraz Pan Prezydent). Na rynku nie dzieje się dobrze, pozory mylą. Rada Nadzorcza to są ludzie Pana Prezesa i tak na prawdę to oni wykonują wszystko to co powie Pan Prezes a nie to co chce większość kupców. pozdrawiam chamy Udziałowiec Spółki Kupieckiej
~pała 8-11-2013 21:58
a o łapówkach to nikt nie wspomni
~ahahahahahah 9-11-2013 1:46
Kupcy , jak to wielce sie na was mówi , zadbajcie o to co do okola was a bedzie wam sie zylo lepiej , ide do was po spodnie czemu mam je przymierzać na przemokniętych kartonach ? Pójde na "miasto" bo to tez za duzo powiedziane ale wejde do sklepu i kupie takie same spodnie duzo drozej ale przymierze w ludzkich warunkach , dostane paragon i zostane obsłużony życzliwie . Chcecie miec ruch , dbajcie o wysoki standard , czytam o przeterminowanych produktach oszustwach itp , kpina... cdn
~ahahahahahah 9-11-2013 1:50
CD... czemu jak jade do marketu na zakupy to mam gdzie zostawic auto ? a u was musze placic miastu , za 10 minutowy pobyt, czemu wszedzie jest syf, opuscisz 5 zl i myslisz ze jestem zadowolony ? wole zaplacic 20 wiecej i mieć gdzie to przymierzyć a nie w zimnie na mokrych kartonach za nie dokonca zakrywajaca kotara i nagabywająca sprzedawczyni która wie lepiej czego ja szukam :/ tragedia. Czemu jak kupie bluze za 80zl w sklepie to w niech chodze a u was za 70 po pierwszym praniu jest na mlodszego brata? oczywiscie nie wszyscy ale zacznijcie dawac od siebie to dostaniecie cos w zamian , to zawsze wraca .
~klientek 9-11-2013 9:42
Ustawa z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia Art. 97. 1. Kto produkuje lub wprowadza do obrotu Êrodek spo˝ywczy zepsuty lub zafaΠszowany, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolnoÊci albo pozbawienia wolnoÊci do roku. 2. Je˝eli sprawca dopuszcza si´ przest´pstwa okreÊlonego w ust. 1 w stosunku do Êrodków spo˝ywczych o znacznej wartoÊci, podlega karze pozbawienia wolnoÊci od 6 miesi´- cy do lat 3.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group