Piątek, 14 czerwca
Imieniny: Elizy, Michała
Czytających: 11667
Zalogowanych: 23
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Pewny byt bazaru przez (co najmniej) 10 lat

Piątek, 8 listopada 2013, 6:48
Aktualizacja: Sobota, 9 listopada 2013, 8:23
Autor: Angela
Jelenia Góra: Pewny byt bazaru przez (co najmniej) 10 lat
Fot. Angela
Słodkiej i owocnej współpracy na całe 10 lat – taki napis widniał na torcie zwieńczającym wczorajsze (7.11) podpisanie w jeleniogórskim Ratuszu 10–letniej umowy dzierżawy Targowiska Zabobrze. – Negocjacje trwały prawie pół roku, ale było warto, bo te 10 lat daje szansę na rozwój, inwestowanie w poprawę jego wizerunku i stabilność dla około 200 handlujących – mówił Stanisław Sudoł, prezes spółki Kupieckiej Zabobrze.

Negocjacje z miastem dotyczyły przede wszystkim terminu, stawek czynszu oraz ulg dla terenu, który podczas inwestycji nie będzie wykorzystywany do handlu. Wczoraj obie strony zgodnie przyznały, że po długich dyskusjach udało się dojść do kompromisu.

- My chcieliśmy, żeby umowa była podpisana na 15 lat, ale prezydent podał nam racjonalne argumenty i ostatecznie zgodziliśmy się na te dziesięć lat – mówił Stanisław Sudoł. – Prezydent poszedł nam na rękę i nie będzie rewaloryzował stawek przez trzy lata czyli przez okres inwestycyjny. Miasto przystało również na naszą prośbę, by na czas inwestycji teren wyłączony z handlu był zwolniony z czynszu - dodał prezes spółki kupieckiej.

Prezydent Marcin Zawiła przyznał, że zgodzić nie mógł się tylko na jeden warunek – obniżenie czynszu. - Uznaliśmy, że możemy nie podnosić opłat, ale nie mogliśmy zgodzić się na ich obniżkę – mówił.

W podpisaniu umowy poza prezydentem i prezesem spółki udział wzięli: Marek Pacan i Jan Pryszcz, członkowie rady nadzorczej, reprezentanci około 200 podmiotów prowadzących obecnie swoją działalność na Targowisku Zabobrze. Nie zabrakło również radnej Danuty Wójcik, która kilka lat temu, jeszcze jako kupiec, walczyła o długoterminową umowę. - To moje dziecko, więc jestem pełna nadziei na dalszy rozwój targowiska – mówiła radna D. Wójcik. – Kupcy udowodnili, że warto im zaufać – dodała.

Prezes S. Sudoł dziękując wszystkim, którzy pracowali nad 10-letnią umową podkreślał, że ostatnie trzy lata, kiedy targowiskiem zarządza spółka, nie zostały zmarnowane.

- Zrobiliśmy parking, udrożniliśmy przejazd, wykonaliśmy ogrodzenie, oświetlenie i monitoring – wyliczał prezes spółki. Teraz czas na kolejne zmiany, które są jednym z warunków podpisanej umowy. Mamy dwie koncepcje: jedna dotyczy zadaszenia istniejących ciągów komunikacyjnych, druga zakłada przeniesienie parkingu od strony Różyckiego (Ronda), co będzie wymagało przeniesienia pawilonów na dolną płytę wokół zielonego rynku. Najważniejszym naszym sukcesem było jednak dojście z ludźmi do porozumienia. Kupcy zrozumieli, że na wojnach i uszczypliwościach niczego nie zbudujemy. Teraz stanowimy silną i zwartą grupę, która myśli jednakowo i to jest nasz największy kapitał – dodał.

Mimo tych zapewnień, do naszej redakcji oraz do radnego Józefa Sarzyńskiego (który na ten temat wypowiadał się na ostatniej sesji rady miejskiej) zgłosili się indywidualni kupcy, którzy w wieloletniej umowie widzą nie tylko szansę rozwoju, ale i koszty. Anonimowo mówią, że obawiają się, czy będzie ich stać na wielkie zmiany i wizerunkową rewolucję.

- Nie chcę nikomu szkodzić, a wręcz przeciwnie, chcę przekonać wszystkich, że warto w to miejsce inwestować – tłumaczył Stanisław Sudoł. – Zadaszenie targowiska pomoże w utrzymaniu klientów, którzy teraz podczas złej pogody uciekają do galerii handlowych. Ci, którzy już rozbudowali swoje stoiska, widzą, że zwiększyła im się liczba klientów, bo mają wyeksponowany towar, ciepłe przymierzalnie, itp. Planowane w ciągu tych dziesięciu lat inwestycje to dla kupców koszt do 150 zł miesięcznie. Myślę, że każdy temu podoła – dodał.

Obecnie Miasto prowadzi negocjacje dotyczące długoletniej umowy z targowiskiem Flora. Umowa ma zostać podpisana do końca roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (46)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
833
Tak, regularnie
24%
Tak, od czasu do czasu
38%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
14%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
25%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Można płacić... okiem
 
Rozmowy Jelonki
Od lat wnioskujemy o rondo w tym miejscu
 
Edukacja
Festyn w KANS
 
Kultura
Urodziny Leniwca
 
Kultura
Tajemnice i Asterix
 
Kościół i wiara
Gwardziści Grobu Pańskiego w Jeleniej Górze
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group