Niedziela, 10 grudnia
Imieniny: Bogdana, Daniela, Julii
Czytających: 4527
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Patrole na stokach

Poniedziałek, 7 stycznia 2019, 14:47
Aktualizacja: Wtorek, 8 stycznia 2019, 6:34
Autor: 112
Region: Patrole na stokach
Fot. KMP Jelenia Góra
W sobotę (5.01) na stokach Ski Arena oraz Kopa w Karpaczu pojawił się policyjny patrol narciarski, który jednocześnie rozpoczął działania prewencyjne w ramach akcji „Bezpieczne stoki” w Kotlinie Jeleniogórskiej.

W policyjnych patrolach narciarskich w tym sezonie uczestniczy 19 funkcjonariuszy, których będzie można zobaczyć również na stokach w Szklarskiej Porębie i na „Łysej Górze” w Dziwiszowie. Policyjne patrole będą pełnić służbę na stokach głównie w weekendy, w okresach świątecznych, gdy jest większy ruchu turystyczny, a w ferie pojawią się na stokach również w dni powszednie.

Te patrole wykonują przede wszystkim zadania prewencyjne, w myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Zwracają baczną uwagę na sprzęt, który bardzo często narciarze pozostawiają bez opieki, legitymują osoby podejrzanie zachowujące się, zwracają uwagę na kulturę na stoku oraz w kolejkach do wyciągu, a także pilnują, aby narciarze nie zjeżdżali z wyznaczonych tras i nartostrad. W przypadku turystów, którzy popełniają wykroczenia, policjanci w zależności od sytuacji będą stosować pouczenia lub nakładać mandaty karne – informuje podinsp. Edyta Bagrowska, rzecznik KMP w Jeleniej Górze.
Przypominam, że w przypadku osób nietrzeźwych, które spowodują wypadek na stoku, zarówno chodzi tu o sprawców, jak i pokrzywdzonych to towarzystwo ubezpieczeniowe z tego tytułu może odmówić wypłaty odszkodowania. Ponadto dzieci i młodzież do lat 15 mają obowiązek jazdy na stokach narciarskich w kaskach. W przypadku lekceważenia tego obowiązku funkcjonariusze będą karać mandatem rodziców czy opiekunów, a w przypadku odmowy przyjęcia będą kierować wnioski o ukaranie do sądu. Należy pamiętać jednak o tym, że nie chodzi tu o kary, ale o to, że kask ma chronić życie i zdrowie dzieci i młodzieży – dodaje Edyta Bagrowska.

Policjanci nie tylko czuwają nad bezpieczeństwem narciarzy, ale również pomagają ratownikom GOPR w udzielaniu pierwszej pomocy. Co roku policjanci, którzy pełnią służbę w patrolach narciarskich uczestniczą w kursie udzielania pierwszej pomocy. Jest to niezwykle ważna umiejętność ponieważ często jako pierwsi muszą zareagować na sytuację zastaną na stoku.

Podsumowując działanie patroli narciarskich w latach wcześniejszych można jednoznacznie stwierdzić, że są skuteczne. Od czasu ich działania ustały kradzieże sprzętu narciarskiego, także kradzieże z włamaniem do samochodów co w latach ubiegłych stanowiło poważny problem – podkreśla rzeczniczka.

Twoja reakcja na artykuł?

3
27%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
9%
Nudzi
0
0%
Smuci
5
45%
Złości
2
18%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
306
Nigdy
20%
Rzadko
42%
Czasami
25%
Często
13%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Aktualności
Magia miniaturowego świata
 
Aktualności
Maraton z policjantami
 
Kultura
Spotkanie w Muzeum w Szklarskiej Porębie
 
Koszykówka
Wichoś walczy z Liderem
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group