Środa, 1 lutego
Imieniny: Ignacego, Seweryna
Czytających: 3925
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Parki w Kotlinie Jeleniogórskiej dziczeją

Środa, 12 sierpnia 2009, 7:59
Aktualizacja: 8:00
Autor: Ola
REGION: Parki w Kotlinie Jeleniogórskiej dziczeją
Fot. Ola
Nasz region obfituje w wiele, często bardzo starych parków. Większość z nich jest skrajnie zaniedbana, m.in. w Kowarach (przy ul. Jeleniogórskiej i Parkowej). Z kolei Karpacz niedawno rozpoczął rewitalizację parku przy Lipie Sądowej.

W każdym szanującym się mieście powinien być park, który służyłby mieszkańcom. Któż nie lubi usiąść na ławeczce, wśród kwitnących rododendronów… Marzenie! Chociaż w naszym regionie jest wiele, często bardzo starych parków, duża ich część jest, mówiąc kolokwialnie, zapuszczona.

O takich terenach zielonych, jak cieplicki Park Zdrojowy czy Park Norweski, mieszkańcy innych miast Kotliny Jeleniogórskiej mogą tylko pomarzyć. W Cieplicach panuje względny ład. Są ławki, zadbane ścieżki oraz ludzie, którzy korzystają z tych uroków. Nie można tego powiedzieć o mniejszych ośrodkach.

Jeden z piękniejszych parków naszego regionu mieści się w gminie Kowary. Należał niegdyś do kompleksu szpitalnego przy ul. Jeleniogórskiej (z ok. 1905 roku). Dzisiaj w budynku byłego szpitala znajduje się hospicjum, a zajmujący ok. 5ha park, jest skrajnie zaniedbany (po dawnych parkowych alejkach zostały tylko ślady, ławki są tak zarośnięte, że ledwo można je dojrzeć).

Natomiast, na ulicy Parkowej w Kowarach (obok kortów tenisowych) położony jest drugi park, swojego czasu bardzo uczęszczany przez mieszkańców. Przez kilkadziesiąt lat w parku spotykała się młodzież i starsi, odbywały się ogniska lub zwyczajnie spacerowano jego alejkami. Teraz cały teren świeci pustkami (czasem ktoś przedrze się wąską ścieżką w pogoni za swoim psem). Mieszkańcy skarżą się, że nie ma już przyjemnego miejsca na spacer z dzieckiem, na wypoczynek na parkowej ławeczce.

Jest jednak szansa, że w przyszłym roku kowarzanie znowu będą mogli odwiedzać ten park. Z informacji podanych przez burmistrza Mirosława Góreckiego wynika, że jeszcze w tym roku (jesienią) miasto ma złożyć projekt rewitalizacji parku. Do tej pory, dwa razy nasz projekt został odrzucony – mówi burmistrz. Oby do trzech razy sztuka…

Z kolei wiadomo, że w listopadzie udostępniony zostanie park przy Lipie Sądowej znajdujący się w centrum Karpacza (naprzeciwko restauracji „Bachus), który stanowi bardzo ważny element historii tego miasta. Stoi w niej 150-letnia lipa, którą uznano za żywy pomnik przyrody. Obecnie trwają tam prace rewitalizacyjne.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1034
Tak
21%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group