Piątek, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 9759
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Park na Wzgórzu Kościuszki do przebudowy

Poniedziałek, 19 lipca 2010, 8:04
Aktualizacja: 8:05
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Park na Wzgórzu Kościuszki do przebudowy
Fot. TEJO/Archiwum
Jeśli miejski projekt rozbudowy i doposażenia ścieżki przyrodniczej na wzgórzu przejdzie pozytywną ocenę merytoryczną, park zyska nową nawierzchnię, 100 lamp oświetleniowych, schody, ławki czy kosze na śmieci. Obecnie projekt przeszedł pozytywną ocenę formalną. Szacowany koszt inwestycji to niemal 2 mln zł.

W ramach projektu istniejąca ścieżka przyrodnicza w Parku Wzgórze Kościuszki ma zostać poddana modernizacji. Prace będą dotyczyły głównie wymiany i uzupełnienia istniejącej nawierzchni na nawierzchnię z mieszanek naturalnych, ekologicznych i przyjaznych dla roślinności.

Naprawione zostaną też kamienne schody. Ścieżka ma być też rozbudowana o nową trasę z dwoma przystankami: Aleja Modrzewiowa i Pnącza. Wyeksponowany zostanie też punkt widokowy „Szubienica”. Ponadto wejście na ścieżkę zostanie udostępnione z trzech stron: od ulicy Chełmońskiego, Sudeckiej i Mickiewicza.

– Obecnie nawierzchnia tej ścieżki jest w bardzo złym stanie technicznym, na odcinku o długości około 940 metrów i szerokości około 3 m jest nawierzchnia żwirowa jeszcze z okresu międzywojennego. W części zachodniej parku na odcinku obejmującym trasę istniejącej i modernizowanej ścieżki istnieje nawierzchnia bitumiczna o długości 980 m, która wymaga modernizacji i korekt tyczenia łuków.

– Obie te nawierzchnie muszą zostać wyremontowane. Naprawione zostaną też schody prowadzące trasą ścieżki od ulicy Chełmońskiego do punktu widokowego „Szubienica”. Wymienimy też oświetlenie, które od lat nie działa i częściowo zostało już zdemontowane – mówi Marek Obrębalski, prezydent miasta Jelenia Góra.

Na przystankach tematycznych mają się też pojawić nowe tablice informacyjne, a na całej długości ścieżki, która po modernizacji i rozbudowie osiągnie 1920 m, stanie 30 nowych żeliwnych ławek z drewnianymi wykończeniami i 30 koszy na śmieci. Zadanie ma być realizowane w przyszłym roku od marca do października. Łączny koszt inwestycji to niemal 2 mln zł, z czego 85 procent będzie stanowiło dofinansowanie unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego. Pozostałą kwotę pokryje budżet miasta.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (34)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
737
Tak
21%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group