Poniedziałek, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 8762
Zalogowanych: 18
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Papierosy od lat osiemnastu

Czwartek, 2 lipca 2009, 8:09
Aktualizacja: 8:09
Autor: Nat/ Angela
JELENIA GÓRA: Papierosy od lat osiemnastu
Fot. Nat
Tym sprzedawcom, którzy chcą się bogacić sprzedając wyroby tytoniowe małoletnim, służby mundurowe wypowiadają wojnę.

„STOP 18 – nie sprzedajemy wyrobów tytoniowych niepełnoletnim” to hasło programu, który został omówiony na wczorajszym spotkaniu w hotelu „Mercure” prowadzonym przez mł. insp. straży miejskiej Grzegorza Rybarczyka oraz mł. asp. policji Danutę Razmysłowicz. Autorzy działań są pełni troski o zdrowie młodych ludzi, a także chcą przeciwdziałać łamaniu prawa przez sprzedawców. Na terenie Jeleniej Góry akcja realizowana jest od czterech lat.

Wczoraj omawiano pomysły na wprowadzenie nowych praw związanych z posiadaniem i sprzedażą papierosów: sprzedaż papierosów osobom powyżej 25. roku życia, kara za częstowanie papierosem osób niepełnoletnich, wprowadzenie „strefy dymu” na placach zabaw i na terenie szkół i zakaz posiadania tytoniu na terenie szkoły przez uczniów (również tych pełnoletnich).
Nie wszystkie koncepcje zyskały poparcie, jednak bardzo spodobało się uczestnikom zebrania wprowadzenie kary za częstowanie papierosem osób niepełnoletnich.

„STOP 18” ma na celu przeszkolenie sprzedawców przypominając im o obowiązujących ich prawach sprzedaży wyrobów tytoniowych. Tym działaniem straż miejska organizująca tę kampanię w naszym mieście chce zapobiec sprzedaży papierosów nieletnim. Akcja zacznie się w hipermarketach, a potem kolejno w małych sklepach i kioskach . Szczególną uwagę będą skupiać przy punktach sprzedaży znajdujących się blisko szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych Jeleniej Góry.

Istotną sprawą poruszoną na spotkaniu było zachowanie sprzedawców w sytuacji, kiedy osoba niepełnoletnia chce zakupić papierosy. Zaprezentowano film, w którym wytknięto błędy popełniane przez ekspedientów w takich okolicznościach.
– Przez cztery lata akcji udało się przeszkolić około 3 tysięcy sprzedawców, szczególnie w hipermarketach. Podczas tych szkoleń rozdajemy ulotki z napisem Stop 18, które sprzedawcy umieszczają przy kasach. Jak wynika z rozmów z właścicielami sklepów pracownik, który nie stosuje się do tego zakazu, traci pracę – mówi mł. insp. Grzegorz Rybarczyk.

Przekonywano, że w żadnym przypadku nie można sprzedawać papierosów nieletnim. Trzeba żądać od „podejrzanych” klientów okazania dokumentu potwierdzającego wiek. Nie należy też dawać wiary w zapewnienia, że o kupno papierosów poprosił ktoś starszy.
Na zakończenie rozmawiano także o sposobach przeprowadzania tego typu akcji w innych miastach i dzieleniem się pomysłami. Możemy być pewni, ze nowy rok szkolny przyniesie w jeleniogórskich szkołach dużo audycji antytytoniowych.
A już 11 września organizatorzy zapraszają na kulminację akcji „STOP 18”, która odbędzie się w Rynku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group