Sobota, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 8187
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Papierochy tylko dla dorosłych

Środa, 9 września 2009, 7:33
Aktualizacja: Czwartek, 10 września 2009, 7:52
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Papierochy tylko dla dorosłych
Fot. Archiwum
Od jutra w ramach akcji „Stop 18” straże miejska i graniczna oraz policjanci szczegółowo będą sprawdzali placówki handlowe zwracając uwagę, czy ich obsługa nie sprzedaje wyrobów tytoniowych niepełnoletnim. Kto tak robi, sporo ryzykuje.

Strażnicy i funkcjonariusze będą kontrolować i szkolić sprzedawców przez kilkanaście dni. Szczególną uwagę zwrócą na te punkty, które znajdują się w pobliżu szkół bądź zostały zgłoszone przez mieszkańców jako miejsca, gdzie dochodzi do sprzedaży papierosów nieletnim. Pod lupę pójdą też wszystkie markety.

– Sprawdzimy czy w punktach handlowych nie sprzedawane są wyroby tytoniowe nieletnim, zwrócimy również uwagę na to, czy przedsiębiorcy nie sprzedają papierosów na sztuki, oraz czy posiadają obowiązkowe tabliczki informujące o szkodliwości tytoniu oraz o zakazie sprzedaży takich wyrobów nieletnim – mówi Grzegorz Rybarczyk ze Straży Miejskiej w Jeleniej Górze.

Sprzedając wyroby tytoniowe niepełnoletnim bez sprawdzania ich dokumentów, sprzedawcy ryzykują otrzymaniem mandatu lub karą grzywny. W praktyce mandaty od razu może wystawiać policja, a straż miejska i Inspekcja Handlowa mogą skierować do sądu wniosek o ukaranie sprzedawcy. Wysokość mandatu za sprzedaż papierosów niepełnoletnim wynosi 500 złotych. Sprzedawca może otrzymać dodatkowy mandat w wysokości 100 złotych za sprzedaż papierosów na sztuki. Najbardziej dotkliwa kara to utrata zezwolenia na obrót wyrobami tytoniowymi.

Przeciwdziałać sprzedaży papierosów nieletnim może też rodzic osoby niepełnoletniej, która kupiła wyroby tytoniowe. Może on zawiadomić policję lub straż miejską, a nawet wystąpić przeciwko sprzedawcy z powództwem cywilnym o zadośćuczynienie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (27)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group