Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Policja Jelenia Góra Bezpieczeństwo na drodze to wspólna sprawa. Policjanci z Jeleniej Góry kontrolują motocyklistów Policja Jelenia Góra Bezpieczne wakacje nad wodą. Policjanci apelują o rozsądek i rozwagę podczas letniego wypoczynku Policja Jelenia Góra Policyjna akcja „Zapnij pasy” na drogach regionu – liczne wykroczenia i jeden zatrzymany za niestosowanie się do zakazu sądowego Policja Jelenia Góra Poszukiwany z dożywotnim zakazem, po alkoholu wpadł podczas kontroli drogowej Kultura Wkrótce 42. Festiwal Teatrów Ulicznych im. Aliny Obidniak Policja Jelenia Góra Jeleniogórscy policjanci zatrzymali mężczyznę w związku z posiadaniem wyrobów bez skarbowych znaków akcyzy Kilometry Startuje wielka modernizacja drogi powiatowej Inne wydarzenia Odśpiewali "100 lat" twórcy Biegu Piastów Aktualności Nowe porządki przy Kolorowych Jeziorkach Pomagamy Kuba leży sparaliżowany w szpitalu Aktualności Ptakom mówią NIE Turystyka „Bazgroły” Jana Szarana Polityka Powtórzą czy nie powtórzą? Nekrologi 94. rocznica urodzin Aliny Obidniak Aktualności Rodzinna zabawa na festynie na Zabobrzu Aktualności "Fiat" znów pod Śnieżką Aktualności Prace przy wieży na Sołtysiej Górze Kultura Przełom w sprawie konkursu na dyrektora Teatru Animacji? Policja Jelenia Góra Wieźli pobitego w bagażniku Rykowisko: Społeczeństwo Ambitna kobieta – skarb w firmie czy problem? Muzeum Karkonoskie Rozpoczęcie wakacji w Muzeum Karkonoskim Policja Jelenia Góra Poszukiwany – odnaleziony
Piątek, 4 lipca
Imieniny: Malwiny, Odona
Czytających: 11527
Zalogowanych: 98
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Mysłakowice: Pamięci Tyrolczyków

Sobota, 3 września 2022, 5:59
Autor: WAC
Mysłakowice: Pamięci Tyrolczyków
Fot. UG Mysłakowice/Grzegorz Truchanowicz
Z okazji 185 rocznicy przybycia Tyrolczyków do Mysłakowic odbyła się uroczysta ceremonia złożenia kwiatów pod pomnikiem przywódcy wygnańców Johana Fleidla. Zapalono też świecę upamiętniającą to ważne wydarzenie w dziejach Mysłakowic.

Spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy Koła Gospodyń Wiejskich w Mysłakowicach i Urzędu Gminy. W uroczystości wzięli udział radni gminy Mysłakowice wraz z przewodniczącym Grzegorzem Kuczajem, dyrektor Szkoły Podstawowej w Mysłakowicach Andrzej Dąbek, dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu Zbigniew Kulig, właściciel muzeum i restauracji tyrolskiej w Mysłakowicach Marek Łopatka, Emil Pyzik, wieloletni dyrektor szkoły, historyk i kolekcjoner oraz mieszkańcy gminy.

Po krótkim wstępie wójt gminy Mysłakowice Michał Orman wraz z Marią Patejuk - przewodniczącą KGW złożyli okolicznościowy wieniec i zapalili świecę podarowaną przez społeczność tyrolską podczas wizyty mysłakowickiego Koła Gospodyń Wiejskich w Mayrhofen. O rysie historycznym wygnania Tyrolczyków przypomnieli Zbigniew Kulig i Emil Pyzik.

W 1837 roku w Cesarstwie Austriackim administracja habsburska przypomniała sobie o kilku protestanckich gminach w tyrolskich Alpach – Dolinie Zillertal. Urzędnicy zaczęli wymuszać jej mieszkańcom aby przeszli z wiary ewangelickiej na katolicyzm. Wtedy to szewc i tkacz Johann Fleidl uznał, że nie można zmienić wyznania tylko dlatego, że tak podoba się administracji. Jako że miał dużo charyzmy, sprzeciwił się temu. Udał się do Berlina i poprosił o opiekę króla Prus. Ten ruch przez cesarza Franciszka I został uznany za antypaństwowy. Tyrolczycy dostali ultimatum: albo przyjmują wiarę katolicką, albo za 14 dni mają opuścić Austrię. Ostatecznie 31 sierpnia 1837 r pierwsza grupa Tyrolczyków udała się na wygnanie do Prus. 20 września przekroczyli oni granicę w Lubawce. Łącznie do Mysłakowic i okolicy trafiło 416 osób. Do ówczesnej nazwy Erdmannsdof dodano Zillertal na pamiątkę nazwy doliny, którą musieli opuścić. Dziś tyrolskich potomków na próżno szukać w Kotlinie Jeleniogórskiej. Po 1945 roku rozpoczęła się akcja przesiedleńcza, w której pobratymcy Johanna Fleidla znów musieli opuścić swoje rodzinne strony.

Pamiątką po ich pobycie pod Karkonoszami są charakterystyczne domy tyrolskie. Budynek taki składał się z części mieszkalnej, stajni i stodoły, niektóre domy posiadały jeszcze rampę wokół górnego piętra stodoły. Część mieszkalna wykonana była z drewnianych bali, otoczona gankiem i zakończona głęboko opadającym dachem. Najbardziej charakterystyczne dla domów tyrolskich są drewniane balkony, wsparte na bogato zdobionych wspornikach.

Twoja reakcja na artykuł?

23
59%
Cieszy
1
3%
Hahaha
1
3%
Nudzi
2
5%
Smuci
1
3%
Złości
11
28%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
506
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
26%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
11%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
50%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
13%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
System ich odrzucił. Dziś dzięki niemu zmieniają świat
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Karkonosze
W Szklarskiej Porębie nie ma żadnych zakazów
 
Aktualności
Zakończyła się abolicja w Jeleniej Górze
 
Kultura
Wkrótce 42. Festiwal Teatrów Ulicznych im. Aliny Obidniak
 
Aktualności
Drążyli je więźniowie w czasie wojny. Tajemnicze sztolnie w Piechowicach
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group