Niedziela, 14 sierpnia
Imieniny: Maksymiliana, Alfreda
Czytających: 6001
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Paka Buziaka już pełnoletnia!

Sobota, 5 października 2013, 8:57
Aktualizacja: 9:36
Autor: WK
Jelenia Góra: Paka Buziaka już pełnoletnia!
Fot. Archiwum zespołu
Od 18 lat w Młodzieżowym Domu Kultury działa zespół „Paka Buziaka” pod opieką artystyczną Wiesława Kowalewskiego. To dobry moment na podsumowanie działalności zespołu i podejrzenie planów na kolejny rok.

Paka Buziaka działa w składzie wokalnym oraz instrumentalnym: Janina Bogdan (skrzypce), Joanna Kowalewska (klarnet), Emilia Kowalewska (obój), Natalia Kowzan (gitara) i Dagmara Witkowska (bas).

Ich ostatnie sukcesy na licznych festiwalach o zasięgu międzynarodowym to najlepsze przykłady wejścia w „dojrzałość artystyczną”. Jury Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Młodych ”Folkowe Inspiracje” w Łodzi wręczyło zespołowi prestiżową nagrodę festiwalu „Brązową Łódkę”. Trzecie miejsce było dla zespołu inspiracją do dalszych festiwalowych poszukiwań. Na Międzynarodowym Festiwalu „Piosenki Naszych Sąsiadów” Paka Buziaka zdobyła II miejsce i odebrała „Srebrną Pompę”.

Największym jednak sukcesem było zdobycie I miejsca (i nagrody finansowej) na Międzynarodowym Przeglądzie „Folklor Świata”. Wcześniej były też nagrody na festiwalach ogólnopolskich: I miejsce i nagroda specjalna na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Lwowskiej w Krakowie, Grand Prix na festiwalu Piosenki Patriotycznej w Żarowie, Grand Prix Festiwalu Piosenki „Przebój z jajem” w Świdnicy, dwukrotna I nagroda na ogólnopolskim festiwalu „Eko- Song” w Legnicy, Grand Prix Przeglądu Piosenki Turystycznej w Świdnicy, I miejsce i nagroda publiczności na XV Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Turystycznej „Złoty Dreptak” w Zduńskiej Woli, Grand Prix Spotkań z Piosenką Lwowską i Kresowej w Jeleniej Górze. Ogromnym wyróżnieniem dla zespołu było zaproszenie prezydenta Federacji Kresowian do występu z własnym koncertem „Paki Buziaka ” do Auli Papieskiej na Jasnej Górze, gdzie wręczono zespołowi dyplom uznania.

Zespół występował w wielu miastach Polski - od Gdańska po wspomnianą Częstochowę. Miał też zaszczyt wystąpić w Domu Polonii Wiedeńskiej w Austrii oraz w Kościele Gwardyjskim w Wiedniu. Wystąpił też w telewizji regionalnej w Tarnopolu na Ukrainie oraz na koncercie dla tarnopolan. Zespół miło wspomina też występy w Norymberdze, zwłaszcza w słynnym Krakauer Haus.

W tym roku szkolnym Paka Buziaka ma bardzo ambitny plan będący podsumowaniem współpracy z kompozytorką Katarzyna Gaertner. Będzie to nagranie płyty z piosenkami Paki Buziaka, z oryginalnymi aranżacjami K. Gaertner i opracowaniem wokalnym Wiesława Kowalewskiego.

Warto też dodać, że Paka Buziaka od początku istnienia promuje nie tylko swoją placówkę - MDK, ale i Jelenią Górę.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group