Poniedziałek, 11 grudnia
Imieniny: Damazego, Waldemara
Czytających: 3886
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: OZE przyszłością turystyki

Czwartek, 28 czerwca 2018, 8:40
Aktualizacja: Środa, 8 lipca 2020, 5:58
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: OZE przyszłością turystyki
Fot. Przemek Kaczałko
Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego zorganizowała wczoraj (27.06) w Hotelu Mercure Polsko–Czesko–Niemieckie Forum Kooperacji Firm, które podtrzymuje (w nowej formule) tradycję Sejmików Turystycznych. Tematem przewodnim spotkania były odnawialne źródła energii w branży turystycznej.
- Od wielu lat KARR organizowała Sejmiki Turystyczne, gdzie spotykali się eksperci i instytucje, które mają wspierać turystykę oraz przedsiębiorcy, którzy zarabiają na turystyce - podkreślił Piotr Miedziński, prezes Karkonoskiej Agenci Rozwoju Regionalnego, który wsłuchując się w głosy przedsiębiorców oraz wykorzystując doświadczenie w organizacji Giełd Kooperacyjnych postanowił zmienić formułę Forum.

Spółka podległa pod Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego organizowała już wiele giełd kooperacyjnych w różnych branżach (m.in. maszynowej, metalowej, OZE, IT, budowlanej) i dzięki pośrednictwu KARR wiele firm współpracuje do dnia dzisiejszego. Jak podkreślali organizatorzy, wczorajsza inicjatywa jest poświęcona tematyce interakcji przemysłu turystycznego z rozwojem energii odnawialnej, jest także odpowiedzią na innowacyjne tendencje rozwoju światowej turystyki.

- Współcześnie wzrost konkurencyjności przemysłu turystycznego opiera się min. na minimalizacji kosztów działalności dzięki wykorzystaniu energii wytworzonej z własnych źródeł i wpisywaniu działalności prośrodowiskowej w ofertę i usługę turystyczną – dodają.

Na Forum zostali zaproszeni właściciele obiektów turystycznych zainteresowani instalacjami nowej generacji, umożliwiającymi wytwarzanie energii z własnych odnawialnych źródeł oraz firmy, klastry energetyczne i podmioty sfery badawczo-rozwojowej oferujące swoje usługi w zakresie audytów energetycznych, doradztwa, montażu instalacji urządzeń do pozyskiwania energii odnawialnych.

W pierwszej części forum (seminaryjnej) omawiano następujące kwestie: elektromobliność w regionach turystycznych, zielona turystyka, trendy rozwoju turystyki na trzecią dekadę XXI wieku. Odbył się również panel dyskusyjny „Praktyczne doświadczenia w realizacji instalacji zielonej energii w turystyce. Z kolei podczas Giełdy Kooperacyjnej odbywały się rozmowy bilateralne (B2B) pomiędzy przedsiębiorcami.

Prelegenci przyznają, że udział "zielonej energii" w turystyce póki co jest znikomy, ale jest to przyszłość.

- Mamy oczywiście potentatów jak EkoEnergia, która opiera się na produkcji energii z wody i wiatru, ale pojazdów elektrycznych mamy znikomą liczbę, bowiem pierwszy punkt ładowania jest pod Wrocławiem, aczkolwiek są plany budowy czterech stacji w Jeleniej Górze. Z kolei Lublana (stolica Słowenii) ma 80 takich punktów, a ten niewielki kraj ponad 200, więc są kraje i miasta, które stawiają na zieloną energię - powiedział Hubert Papaj, prezes Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej. - Odnawialne źródła są przyszłością, na pewno trzeba odejść od paliw kopalnych, bo to duże zagrożenie dla środowiska, ale są też dylematy odnośnie energii atomowej, bo jak już dojdzie do awarii, to skala jest straszna - dodał.
- Forum jest niezwykłą okazją do nawiązania międzynarodowych kontaktów biznesowych dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców, szczególnie z branż: turystyka, energia odnawialna, ale i innych gałęzi gospodarki zainteresowanych wykorzystaniem źródeł energii odnawialnej z poszanowaniem zasobów przyrodniczych – zapewniają uczestnicy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
437
Nigdy
19%
Rzadko
41%
Czasami
27%
Często
14%
 
Głos ulicy
Na co wydałbym 1 mln zł, jeśli wygrałbym w Lotto
 
Miej świadomość
Luka VAT
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Aktualności
Frajda dla narciarzy
 
Aktualności
Magia miniaturowego świata
 
Aktualności
Maraton z policjantami
 
Kultura
Spotkanie w Muzeum w Szklarskiej Porębie
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group