• Czwartek, 17 października 2019
  • Godz. 23:12
  • Imieniny: Małgorzaty, Ignacego, Wiktora, Marity
  • Czytających: 6885
  • Zalogowanych: 13
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

OZE przyszłością turystyki

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 28 czerwca 2018, 8:40
Aktualizacja: Piątek, 29 czerwca 2018, 6:27
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego zorganizowała wczoraj (27.06) w Hotelu Mercure Polsko–Czesko–Niemieckie Forum Kooperacji Firm, które podtrzymuje (w nowej formule) tradycję Sejmików Turystycznych. Tematem przewodnim spotkania były odnawialne źródła energii w branży turystycznej.
- Od wielu lat KARR organizowała Sejmiki Turystyczne, gdzie spotykali się eksperci i instytucje, które mają wspierać turystykę oraz przedsiębiorcy, którzy zarabiają na turystyce - podkreślił Piotr Miedziński, prezes Karkonoskiej Agenci Rozwoju Regionalnego, który wsłuchując się w głosy przedsiębiorców oraz wykorzystując doświadczenie w organizacji Giełd Kooperacyjnych postanowił zmienić formułę Forum.

Spółka podległa pod Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego organizowała już wiele giełd kooperacyjnych w różnych branżach (m.in. maszynowej, metalowej, OZE, IT, budowlanej) i dzięki pośrednictwu KARR wiele firm współpracuje do dnia dzisiejszego. Jak podkreślali organizatorzy, wczorajsza inicjatywa jest poświęcona tematyce interakcji przemysłu turystycznego z rozwojem energii odnawialnej, jest także odpowiedzią na innowacyjne tendencje rozwoju światowej turystyki.

- Współcześnie wzrost konkurencyjności przemysłu turystycznego opiera się min. na minimalizacji kosztów działalności dzięki wykorzystaniu energii wytworzonej z własnych źródeł i wpisywaniu działalności prośrodowiskowej w ofertę i usługę turystyczną – dodają.

Na Forum zostali zaproszeni właściciele obiektów turystycznych zainteresowani instalacjami nowej generacji, umożliwiającymi wytwarzanie energii z własnych odnawialnych źródeł oraz firmy, klastry energetyczne i podmioty sfery badawczo-rozwojowej oferujące swoje usługi w zakresie audytów energetycznych, doradztwa, montażu instalacji urządzeń do pozyskiwania energii odnawialnych.

W pierwszej części forum (seminaryjnej) omawiano następujące kwestie: elektromobliność w regionach turystycznych, zielona turystyka, trendy rozwoju turystyki na trzecią dekadę XXI wieku. Odbył się również panel dyskusyjny „Praktyczne doświadczenia w realizacji instalacji zielonej energii w turystyce. Z kolei podczas Giełdy Kooperacyjnej odbywały się rozmowy bilateralne (B2B) pomiędzy przedsiębiorcami.

Prelegenci przyznają, że udział "zielonej energii" w turystyce póki co jest znikomy, ale jest to przyszłość.

- Mamy oczywiście potentatów jak EkoEnergia, która opiera się na produkcji energii z wody i wiatru, ale pojazdów elektrycznych mamy znikomą liczbę, bowiem pierwszy punkt ładowania jest pod Wrocławiem, aczkolwiek są plany budowy czterech stacji w Jeleniej Górze. Z kolei Lublana (stolica Słowenii) ma 80 takich punktów, a ten niewielki kraj ponad 200, więc są kraje i miasta, które stawiają na zieloną energię - powiedział Hubert Papaj, prezes Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej. - Odnawialne źródła są przyszłością, na pewno trzeba odejść od paliw kopalnych, bo to duże zagrożenie dla środowiska, ale są też dylematy odnośnie energii atomowej, bo jak już dojdzie do awarii, to skala jest straszna - dodał.
- Forum jest niezwykłą okazją do nawiązania międzynarodowych kontaktów biznesowych dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców, szczególnie z branż: turystyka, energia odnawialna, ale i innych gałęzi gospodarki zainteresowanych wykorzystaniem źródeł energii odnawialnej z poszanowaniem zasobów przyrodniczych – zapewniają uczestnicy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~I kropka. 28-06-2018 11:34
I OZE nie pomoże jak nie będzie atrakcji, które przyciągną współczesnych turystów
~hapek 28-06-2018 11:45
Patrząc na część gości to znaczna część powiązana z marszałkiem Przybylskim, Miedzińskim i pewnym urodzonym dyrektorem od VW UP. Pitu pitu a konkretów zero. No ale naukowy wykres o wpływie samochodów na środowisko to już mega konkret, ciekawe czym jeździ urodzony dyrektor bo raczej nie VW UP
~1-2-3 28-06-2018 11:52
Sejmiki-teatrzyki :D Ach, koniec złośliwości - Pan Miedziński zajął się sprawą - wróżę sukces komiczny... przepraszam, kosmiczny :)
~max 28-06-2018 14:06
do: ~1-2-3 (11:52)
Zawsze się zastanawiam, jak go widzę, skąd ten chłopiec wziął się w naszej polityce. To nam naprawdę źle wróży na przyszłość.
~Real 28-06-2018 12:05
Spotykają się od lat, dyskutują, a liczba posiadających zieloną energię jest znikoma. Wszyscy wiedzą, że jest ekologiczna itd., tylko jest jeden bardzo malutki problem, w Polsce jest nieopłacalna. We wszystkich krajach gdzie jest opłacalna są inne przepisy prawne, podatkowe, państwa dopłacają, niejako sponsorują takie źródła energii. W Polsce przez 20 lat rządziło SLD-UD/PO-PSL i mamy takie, a nie inne prawo. W energię odnawialną najczęściej bawią się podmioty publiczne, bo... nie są to ich prywatne pieniądze ;)
~kineza 28-06-2018 12:44
do: ~Real (12:05)
A teraz będzie PiS i utoniemy w zaduchu. Powrót do czarnego złota, smog i duszności. Odwrót od wiatraków, samochody hybrydowe i elektryczne drogie jak cholera. Dobrze, że chociaż władze jeleniej góry kupują hybrydowe autobusy i wprowadzają dopłaty do niskoemisyjnego ogrzewania w naszych domach.
~max 28-06-2018 14:12
do: ~Real (12:05)
Woda, prąd, gaz. To wszystko mogło by być tańsze. Ale są grupy wpływu niezależne od polityków. Ta siła dziś krępuje nasz kraj. Nawet tego nie ukrywają.
~hm 28-06-2018 12:53
POczątek kampanii wyborczej?
~pioter 28-06-2018 13:11
czesc KRÓTKOnogi Piotrusiu
~LiLa 28-06-2018 13:12
Nie myl Miedzińskiego, Obrębalskiego, Papaja i Wrotniewskiego z PO. To odpad PO.
~1-2-3 28-06-2018 16:01
do: ~LiLa (13:12)
PO składa się z odpadów???! WOW!
~martini 29-06-2018 5:32
Nie PO składa się z odpadów, tylko Miedziński, Papaj i wrotniewski to są odpady z PO. I teraz szukaja za wszelką cenę jakiegoś szyldu. nawet Kukiz czy Pis nie są im obrzydliwe!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group