Czwartek, 26 maja
Imieniny: Filipa, Pauliny
Czytających: 6691
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Karpacz: Orszak Trzech Króli także pod Śnieżką

Sobota, 7 stycznia 2017, 8:42
Aktualizacja: Niedziela, 8 stycznia 2017, 8:16
Autor: Robert Czepielewski
Karpacz: Orszak Trzech Króli także pod Śnieżką
Fot. Robert Czepielewski
Po raz trzeci odbył się wczoraj (6.01) w Karpaczu Orszak Trzech Króli. Wydarzenie to co roku przyciąga wielu mieszkańców i turystów. Przed pochodem odbyła się msza w kościele pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, spod którego wyruszył orszak śpiewając kolędy. Tradycją pochodu w Karpaczu są odgrywane przez dzieci jasełka. Nie inaczej było i w tym roku.

- Trzymamy się ogólnopolskiego scenariusza jasełkowego - mówi ksiądz Krzysztof Antończak, wikariusz w kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Karpaczu – organizator pochodu. – Staramy się wybrać kilka scen, ale są to sceny, które najbardziej oddają temat danego roku. Podczas tegorocznego pochodu przedstawiliśmy drogę od stworzenia świata, grzechu pierwszego człowieka, co symbolizował wąż, którego widzieliśmy w pierwszym przedstawieniu. Później, kiedy szliśmy do stajenki towarzyszyli nam aniołowie niosący dla nas dobrą nowinę. Docierając do szopki spotkaliśmy Świętą Rodzinę nowo narodzonego Jezusa, którego w Księdze Rodzaju Pan Bóg zapowiada, że narodzi się potomek niewiasty, który zmiażdży głowę szatanowi – opowiada ks. Krzysztof.

Karpacki pochód Trzech Króli to nie tylko odniesienie do tradycji Kościoła Rzymsko-Katolickiego, ale jest także okazją do odtwarzania polskiej tradycji wypieku szczodraków.

- Jest to niestety zapomniana tradycja. Szczodraki były tradycyjną polską potrawą przygotowywaną na orszak
Trzech Króli. O smaku szczodraków decydował rok jaki minął. Jeśli był dobry, to rogaliki były duże i słodkie, jeśli rok był trudny - wtedy te bułeczki były małe, słone. W Karpaczu szczodraki zawsze są duże i słodkie w podzięce Panu Bogu za miniony rok – dodaje ksiądz Krzysztof.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group