Niedziela, 22 maja
Imieniny: Heleny, Julii
Czytających: 5253
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA/KRAJ: Optymiści’89 – bez strachu przed przyszłością?

Piątek, 30 stycznia 2009, 8:23
Aktualizacja: Sobota, 31 stycznia 2009, 8:24
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA/KRAJ: Optymiści’89 – bez strachu przed przyszłością?
Czy jeleniogórzanie urodzeni po 1989 roku optymistycznie patrzą w lokalną przyszłość?
Fot. TEJO
Miłość, przyjaźń, rodzina – to podstawowe wartości wchodzącego właśnie w dorosłość pokolenia z 1989 roku. Ludzi urodzonych w roku, w którym Polska odzyskała suwerenność. Młodzi ludzie wchodzą w przyszłość bez kompleksów.

To wnioski z badania przeprowadzonego przez CBOS wśród młodych Polaków, które opublikował „Dziennik”. To pierwsze dorosłe pokolenie rodaków, które nie zaznało socjalistycznych czasów i kształtowało swoją osobowość w demokratycznych okolicznościach. – Kiedy Polska wstępowała do UE, byli w gimnazjum. Dziś czują się obywatelami świata i skorzystają z okazji, aby wyjechać, ale tylko po to, by wrócić do Polski z nowymi doświadczeniami – czytamy w gazecie.

Chcą studiować, mieć rodzinę, dzieci. Co dziesiąty z ankietowanych boi się bezrobocia (w podobnym badaniu sprzed pięciu lat bał się tego co drugi). Pozostali wierzą w siłę wolnego rynku i własne możliwości, które pozwolą im na sukces po założeniu firmy

Jak wynik tego badania ma się do rzeczywistości lokalnej? Czy pokolenie dzisiejszych jeleniogórzan urodzonych w przełomowym roku 1989, od którego mija w tych miesiącach 20 lat, wyraża podobny optymizm, jeśli chodzi o budowanie przyszłości małej ojczyzny? Trzeba być świadomym tego, że to właśnie od tych ludzi zależy rozwój naszego miasta. To oni za lat kilka zasiądą w ławach radnych i będą rządzić Jelenią Górą. Czy pozostaną tu tylko ci, którym nie udało się gdzie indziej? Czy także ci, którzy z pełną premedytacją postawili na życie tu i teraz?

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group