Wtorek, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 13411
Zalogowanych: 20
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Opłatek w Oddziale PTTK „Sudety Zachodnie”

Wtorek, 19 grudnia 2017, 8:17
Autor: Krzysztof Tęcza
Region: Opłatek w Oddziale PTTK „Sudety Zachodnie”
Fot. Użyczone
Jak co roku, tuż przed świętami, działacze Towarzystwa spotykają się, by podzielić się wiadomościami o swojej całorocznej pracy oraz osiągnięciach. Jest to jedna z nielicznych okazji w ciągu roku kiedy mogą spotkać się w tak licznym gronie.

Podczas spotkania jego uczestnicy dowiedzieli się nie tylko o prowadzonej przez Towarzystwo działalności turystycznej skierowanej do mieszkańców naszego regionu czy przebywających tu turystów i kuracjuszy ale także o sprawach związanych z funkcjonowaniem naszego biura. Niestety ostatnio podejmowane przez Sejm ustawy dotyczące zasad funkcjonowania stowarzyszeń takich jak nasze nie są do końca dobrze dopracowane i niosą spore zagrożenie na przyszłość. Trzeba zatem drobiazgowo analizować je i wyciągać stosowne wnioski tak by przekazywać ustawodawcy sugestie co należałoby w nich poprawić.

Nasz Oddział, mimo konieczności pokonywania wielu trudności, stara się organizować imprezy turystyczno-krajoznawcze, spotkania, sympozja, wystawy czy wreszcie różnego rodzaju szkolenia. W roku 2017 przybyło nam wielu nowych przewodników sudeckich. Najważniejsze, że coraz częściej są to ludzie młodzi, którzy oprowadzanie grup turystycznych traktują jako swój nowy zawód. Obecnie rozpoczęliśmy kolejny kurs, na który zgłosiło się 40 osób. Trzeba dodać, że dzięki prowadzonym przez nasz Oddział kursom przewodnickim zapewniamy stały dopływ wykwalifikowanej kadry pracującej na rynku turystycznym, i to nie tylko w wymiarze regionalnym ale także zagranicznym. Wielu bowiem naszych przewodników, dzięki współpracy z innymi organizacjami, zdobywa uprawnienia przewodników po terenach Czech czy Niemiec.

Oddział co roku podejmuje starania o pozyskanie finansów potrzebnych na remont zamku Chojnik. W roku obecnym udało się dzięki środkom otrzymanym z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Miasta Jelenia Góra i Urzędu Marszałkowskiego oraz środków własnych Oddziału wyremontować kolejny odcinek sypiących się murów warowni. Na co dzień wszystkimi sprawami „przyziemnymi” zajmują się pracownicy biura Oddziału pod kierownictwem wiceprezesa Andrzeja Mateusiaka, który zestawił przedstawione wyżej fakty.

Ze względu na to, że nasi działacze swoją pracę wykonują w formie wolontariatu, nie osiągając z tego tytułu żadnych korzyści finansowych. Ważne, by ich praca przynosząca konkretne wyniki, była zauważana. I właśnie opłatek to takie spotkanie, podczas którego dziękujemy poszczególnym działaczom za ich trud i podejmowane inicjatywy. Oczywiście dobrze by było, by ta ich praca była dobrze postrzegana przez cały rok, gdyż całkowicie na to zasługuje. Nasi działacze to ludzie z pasją. Tak naprawdę nie widzą życia bez pracy dla innych. Ich miłość do naszego regionu, ich zauroczenie pięknem naszej ziemi, poparte ich wielką wiedzą i znajomością zasad bezpiecznego prowadzenia imprez w górach powodują, że turyści prowadzeni przez nich są bezpieczni. Poza tym zdarza się, iż turyści przez nich prowadzeni podejmują wyzwanie i zapisują się na kurs przewodników sudeckich chcąc być podobnym znawcą gór. Przeważnie zasilają oni zawodową kadrę przewodnicką ale od czasu do czasu trafia się wśród nich rodzynek, który także podejmuje społeczne działania dla dobra zarówno turystów jak i Towarzystwa.

W roku obecnym praca naszych działaczy została dostrzeżona przez urzędników magistratu i mogliśmy z niekłamaną przyjemnością wręczyć upominki i podziękowania od prezydenta Jeleniej GóryMarcina Zawiły. W jego imieniu adresy przekazała Irena Kempisty, naczelnik Wydziału Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Jeleniej Góry. A otrzymali je:
Marek Dąbek - organizator turystyki pieszej i górskiej.
Wiktor Gumprech – komandor Rajdu na Raty zajmujący się turystyką pieszą. To on koordynuje i opracowuje logistycznie wszystkie wycieczki prowadzone w ramach tego rajdu. On także przygotowuje i prowadzi wycieczki autokarowe zarówno krajowe jak i zagraniczne.
Jan Jabłoński – zajmuje się turystyką pieszą oraz kolarską prowadząc imprezę pn. Z kijkami za pan brat oraz wycieczki rowerowe. W okresie zimowym zajmuje się turystyka narciarską. Najważniejszą imprezą organizowana przez niego jest Rajd Narciarski Karkonosze, będący najstarszą tego typu imprezą w Polsce.
Jan Tyczyński – organizuje indywidualne rajdy motorowe o randze ogólnopolskiej. Imprezy proponowane przez niego pozwalają poznawać nowe obiekty ale także realizować swoje pasje motorowe.
Janusz Perz – od wielu lat prowadzi wycieczki w ramach Narciarskiego Rajdu na Raty. Pozwala to turystom po zakończeniu sezonu pieszego kontynuować uprawianie turystyki w okresie zimowym.
Adam Rodziewicz – organizuje imprezy na orientacje skierowane głównie do dzieci. Pozwalają one ich uczestnikom na wyrobienie zmysłu orientacji w terenie ale także na poznawanie walorów krajoznawczych ukrytych w terenie.
Krzysztof Tęcza – organizuje przede wszystkim imprezy krajoznawcze: spotkania, sympozja, seminaria ale także prowadzi wiele wycieczek zarówno pieszych, górskich jak i ekologicznych. Spora część jego działań skierowana jest do dzieci i młodzieży.
Janusz Turakiewicz – to niestrudzony organizator nietypowych, bo związanych z ekonomią i zarzadzaniem, szkoleń skierowanych do kadry PTTK.

Spotkanie zakończono życzeniami przekazanymi przez prezesa ZO PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze, przełamaniem się opłatkiem i wspólnym odśpiewaniem kolęd.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz "na sobie" jakikolwiek tatuaż?

Oddanych
głosów
782
Tak
10%
Nie
60%
Zamierzam sobie zrobić
2%
Nigdy sobie nie zrobię
27%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
14 lat do mistrzyni
 
112
Gigantyczny korek
 
112
Ciężarówka w rowie
 
Wiadomości z miasta
Lodowisko lada dzień
 
112
Autobus w rowie
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group