Sobota, 10 grudnia
Imieniny: Bogdana, Daniela, Julii
Czytających: 4402
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Opłatek - pradawny symbol

Sobota, 24 grudnia 2005, 0:00
Aktualizacja: Sobota, 31 grudnia 2005, 13:56
Autor: agata
Gdy na niebie dostrzeżemy pierwszą gwiazdkę czas usiąść do wigilijnego stołu . Wieczerzę wigilijną rozpoczynamy od podzielenia się opłatkiem z najbliższymi i składania sobie życzeń. Dzielimy się nim na znak braterstwa, pojednania, miłości, przyjaźni i pokoju.

Łamanie opłatkiem rozpoczyna zawsze pan domu, każdy z obecnych odłamuje
drugiemu kawałeczek. Po życzeniach wszyscy siadają do wieczerzy. Okazuje się, że ten zwyczaj pochodzi od pradawnego rytuału z południa Europy, który polegał na wzajemnym obdarowywaniu się przez wiernych i duchownych chlebem nieofiarnym, czyli eulogiami.
Od XI wieku opłatek w takiej samej postaci, jak obecnie wykorzystywany jest podczas mszy świętej. Początkowo podczas mszy konsekrowano płaskie chleby ofiarne, które były łamane podczas uroczystości i rozdawane wiernym.

W średniowieczu wyrobem opłatków zajmowały się klasztory, a zakon benedyktynów w Cluny był głównym miejscem produkcji opłatków. W Polsce pieczeniem ofiarnego chleba z wody i mąki trudnili się zakonnicy, wikariusze, kościelni i ich pomocnicy. Obecnie opłatki wyrabiają specjalne piekarnie rzemieślnicze, w których piecze się opłatki za pomocą elektrycznych matryc i krajalnic. Gotowe opłatki tnie się, sortuje i układa w poszczególne porcje i pakuje w papierowe opaski przedstawiające sceny szopki betlejemskiej albo pokłon Trzech Króli.

Technologia pieczenia opłatków wymaga sporego doświadczenia i zręczności.
Wlewa się do formy małą ilość rzadkiego ciasta pszennego , zamyka i wkłada do żaru, a po kilku minutach wyjmuje gotowe opłatki. Opłatki świąteczne zdobione są scenami Bożego Narodzenia przedstawiają najczęściej stajenkę betlejemską, świętą rodzinę i żłóbek z Dzieciątkiem Jezus. Podobno obrzęd dzielenia się opłatkiem przyjął się najpierw w XVIII wieku wśród szlachty, a potem został przyjęty przez mieszczaństwo i chłopów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
1391
Tak
26%
Nie
67%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group