Wtorek, 31 stycznia
Imieniny: Jana, Marceliny
Czytających: 5584
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Bukowiec: Ogołocili drzewa

Wtorek, 19 marca 2019, 6:14
Aktualizacja: Czwartek, 21 marca 2019, 6:49
Autor: WAC
Bukowiec: Ogołocili drzewa
Fot. Użyczone/Czytelnik
– To karygodne, jak zostały okaleczone te drzewa – mówi o sposobie, w jaki przycięto drzewa na cmentarzu w Bukowcu nasz Czytelnik Rafał Jaworowski.
Posiadam uprawnienia certyfikowanego inspektora drzew i pełnię funkcję inspektora nadzoru dendrologicznego w procesie inwestycyjnym – mówi pan Rafał. - W związku z tym, w życiu widziałem wiele przypadków niewłaściwego przeprowadzania prac fitosanitarnych przy drzewostanie. Lecz ten, który miał miejsce w Bukowcu na Placu Kościelnym śmiało można nazwać katastrofalnym. Zabieg został wykonany z pogwałceniem wszystkich zasad sztuki, w taki sposób, że nie ma szans na dalszą zdrową wegetację tych drzew. Według przepisów w trakcie przycinania można usunąć do 30 procent korony drzewa. Tymczasem w tym przypadku cięcia mają znamiona głowienia, należy mówić o szkodzie całkowitej. Drzewa po nieprawidłowo wykonanej "pielęgnacji" bezpowrotnie niszczą krajobraz, obniżają walory przyrodnicze, a w niedalekiej przyszłości będą powodowały zwiększenie ryzyka w otoczeniu. Niestety pomimo przepisów mających nawet po liberalizacji wciąż chronić drzewa, dochodzi do takich niewłaściwych zabiegów, które niszczą naszą przyrodę, ale chyba przede wszystkim krajobraz. Tym gorzej, że dzieje się to nie tylko na terenach prywatnych, a równie często wśród osób/zarządców, którzy powinni stanowić przykład, w tym przypadku niestety przykład jest haniebny.
Z wnioskiem o interwencję i ewentualne, w myśl przepisów Ustawy o ochronie przyrody, nałożenie na zarządcę cmentarza kary administracyjnej za zniszczenie drzew R. Jaworowski wystąpił do Urzędu Gminy w Mysłakowicach
Ksiądz z Bukowca uzyskał w naszym urzędzie zezwolenie na całkowitą wycinkę tych drzew, jednak - jak mi się wydaje - chciał je oszczędzić, aby gałęzie „odbiły” - mówi wójt gminy Mysłakowice Michał Orman. - Po interwencji państwa czytelnika administrator cmentarza otrzymał nakaz całkowitego wycięcia tych drzew do końca marca. Jednocześnie został zobowiązany do wykonania nowych nasadzeń. W miejsce wyciętych okazów będzie posadzonych 25 nowych – dodaje.

Twoja reakcja na artykuł?

12
14%
Cieszy
0
0%
Hahaha
4
5%
Nudzi
7
8%
Smuci
28
34%
Złości
32
39%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (54)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
960
Tak
20%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group